Umowa o dzieło a ubezpieczenie

0
15135

Zastanawiasz się, czy warto podpisać umowę o dzieło? Nie wiesz, czy będziesz miał prawo do ubezpieczeń? A może poprosiłeś pracodawcę o dobrowolne odprowadzanie składek na umowie o dzieło, a on ci odmówił? Dzisiaj wyjaśnimy wszystkie wątpliwości z tym związane.

Czy pracując na umowie o dzieło, będę miał opłacone ubezpieczenie?

Umowa o dzieło jest umową cywilnoprawną, która sama z siebie nie zobowiązuje do odprowadzania składek. Jednak ta reguła nie zawsze ma zastosowanie i często spotykamy się z wyjątkami.

Umowa o dzieło jako druga umowa u tego samego pracodawcy

Jeżeli pracujesz na umowę o pracę i ten sam pracodawca zleci ci wykonanie nowych zadań w ramach oddzielnie podpisanej umowy o dzieło, to w takim przypadku obowiązek opłacenia ubezpieczenia rzeczywiście zaistnieje. Na pracodawcy będzie ciążył obowiązek ubezpieczeniowy nie tylko odnoszący się do głównej umowy o pracę, ale również do umowy o dzieło. W tym drugim przypadku również trzeba opłacić składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe i zdrowotne. Zatrudniając pracownika na dwie umowy, pracodawca nie musi robić oddzielnych rozliczeń. Wystarczy, że zsumuje kwotę wynagrodzenia z obu umów i wyliczy wysokość składek. Nie musi dokonywać odrębnego zgłoszenia pracownika do ubezpieczeń społecznych. Przychody z obydwu umów wystarczy wykazać w imiennym raporcie miesięcznym.

Osoba pracująca na umowę o dzieło również może mieć opłacony ZUS!

Osoby pracujące na umowę o dzieło, mogą sobie dobrowolnie opłacić składkę do ZUS, w wysokości około 10% miesięcznego dochodu, jeżeli zarabiają więcej niż średnia krajowa. W przeciwnym wypadku składkę wylicza się na podstawie obecnie obowiązującej średniej krajowej, czyli wynosi ona około 350-360 złotych miesięcznie. Takie ubezpieczenie opłaca pracownik, nie pracodawca. Należy po prostu zgłosić się do ZUS’u z chęcią samodzielnego odprowadzania składek. Wtedy należy podpisać stosowną umowę z NFZ. Decydując się na tę formę ubezpieczenia, warto pamiętać o tym, że możemy zostać zobligowani do zapłaty dodatkowej, jednorazowej opłaty. Dotyczy to wyłącznie tych osób, które do tej pory nie były ubezpieczone lub miały przerwę w ubezpieczeniu.

Ile wynosi dodatkowa opłata za ubezpieczenie?

Wysokość dodatkowej opłaty w przypadku osób, które chcą samodzielnie podpisać umowę z NFZ, pracują obecnie na umowę o dzieło i do tej pory nie były ubezpieczone lub miały przerwę w ubezpieczeniu, kształtuje się następująco:

  • W przypadku braku ubezpieczenia w okresie od 3 miesięcy, opłata wynosi 788,78 zł
  • W przypadku braku ubezpieczenia w okresie powyżej 1 roku do 2 lat, opłata wynosi 1 971,96 zł
  • W przypadku braku ubezpieczenia w okresie powyżej 2 lat do 5 lat, opłata wynosi 3 943,91 zł
  • W przypadku braku ubezpieczenia w okresie powyżej 5 lat do 10 lat, opłata wynosi 5 915,87 zł
  • W przypadku braku ubezpieczenia w okresie powyżej 10 lat, opłata wynosi 7 887,82 zł

W powyższym przykładzie mówimy o przystąpieniu jedynie do ubezpieczeń emerytalnych i rentowych. Przystąpienie do nich, nie daje możliwości przystąpienia do ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego, czyli uniemożliwia opłacanie tych składek.

Nota prawna:

„Od 1 stycznia 2013 r. obowiązuje nowy art. 7 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który został wprowadzony ustawą z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu, prawo do dobrowolnego objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi przysługuje osobom, które nie spełniają warunków do objęcia tymi ubezpieczeniami obowiązkowo.”

Jak się zgłosić?

Należy wypełnić formularz ZUS ZUA.

Kurs Planowanie sklepu internetowego
Inna możliwość posiadania ubezpieczenia podczas pracy na umowę o dzieło

Osoby, które pracują na umowie o dzieło i nie chcą przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia, mogą się ubezpieczyć w inny sposób. Pomijam tutaj takie sytuacje jak ciąża, okres nauki lub studiów, które z automatu dają prawo do bezpłatnego korzystania z usług NFZ. Innym sposobem jest przystąpienie do ubezpieczenia małżonka lub innej, bliskiej osoby. Częstą sytuacją jest pracujący mąż na umowie o pracę i żona, która od czasu do czasu pracuje na umowie o dzieło. Małżonka może być ubezpieczona u męża, bez względu na to, że podejmuje jakąś pracę zarobkową na umowie o dzieło. Uzasadnienie? Umowa o dzieło nie stanowi samoistnego tytułu do ubezpieczeń społecznych, w związku z tym pracując w ten sposób, można przystąpić do ubezpieczenia męża.

Kurs Planowanie sklepu internetowego

Jak sprawdzić, czy jestem obecnie ubezpieczony?

Niektórzy z was mogą mieć wątpliwości, czy w danym momencie posiadają ubezpieczenie. Można to sprawdzić składając stosowny wniosek w oddziale NFZ, na którego rozpatrzenie będziemy czekać do 30 dni. Można również zarejestrować się na portalu ZIP NFZ i złożyć wniosek o nadanie loginu i hasła. Posiadając te dane, będziemy mogli sprawdzić obecnie obowiązujący nas status ubezpieczenia w wygodny sposób, bez wychodzenia z domu.

[Głosów:12    Średnia:2.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here