Toksyczni ludzie w pracy

0
4876

Większość z nas znaczną część swego czasu spędza w pracy, w dzisiejszej rzeczywistości coraz częściej zmieniamy stanowisko, pracodawcę, a nawet zawód, jednak nawet najkrótsza umowa może okazać się utrapieniem, jeżeli w pracy panują trudne stosunki. Łatwo rozpoznać osobę toksyczną, która w sposób jawny nie okazuje szacunku, lekceważy otoczenie i zwraca się z pogardą. Znacznie trudniejsze jest rozpoznanie osoby toksycznej, jeśli dotyczy to koleżanki, która pozornie wydaje się przyjaźnie nastawiona. Jak rozpoznać toksyczną koleżankę w pracy?

  1. Życie niektórych ludzi jest naprawdę ciężkie, mają tyle problemów, że nie są w stanie normalnie funkcjonować, ich kłopoty są na tyle przytłaczające, że zapominają o oddaniu sprawozdania, obarczają swoimi obowiązkami współpracowników, a w końcu okazuje się, że większość zadań takiej osoby wykonują inni. Nadrabiasz pracę za koleżankę, starając się nadgonić jej spóźnienia, nieobecność i niedokończone zadania. Ty także masz własne problemy, jednak zwykle radzisz sobie z nimi, nie angażując w to całego działu. Każdy powinien się tego nauczyć. Jeżeli Twoja koleżanka manipuluje Tobą, by Cię wykorzystać, to jest to zachowanie toksyczne. Czy zdarza się, że jesteś opcją ratunku, a później nadrabiasz własną pracę po godzinach? Czasami nie da się tego uniknąć, jeżeli jednak stan ten jest nagminny, zastanów się, czy koleżanka Cię nie wyzyskuje. Masz prawo do rewanżu, jeżeli jednak on nigdy nie następuje i nie możesz liczyć na pomoc koleżanki, której pomagasz, warto przeanalizować przebieg Waszej relacji.
  2. Może się zdarzyć, że koleżanka, która osiąga w pracy mizerne efekty stara się dowieść własnej wartości, jednak przy pomocy własnych wysiłków nie jest w stanie tego zrobić, szuka zatem potwierdzenia swej wartości w efektach cudzych działań, nie zawaha się przypisać sobie cudzych zasług. Przywłaszczanie sobie cudzej pracy wynika z wyrachowania. Często zjawisko to związane jest ze stanowiskami menedżerskimi, kierowniczymi. W mniemaniu koleżanki jest to zaledwie drobne kłamstwo, ale dla osoby, która jest wykorzystywana to nielojalność, a nawet zdrada. Jeżeli koleżanka zmusza Cię do pozostawania w cieniu, staje się osobą toksyczną, wykorzystując cudzą pracę.
  3. Przyjeżdżasz rano do pracy w dobrym nastroju, gotowa rozpocząć realizację założonego planu lub projektu, a koleżanka w kilka chwil odbiera Ci energię do pracy i entuzjazm, przekonując do słuszności swojego negatywnego nastawienia, nagle dostrzegasz monotonię nudnych faktur, niską pensję, kiepskie auto firmowe, brak kompetencji zarządu i złą organizację w biurze. Natychmiast uszło z Ciebie powietrze, zamiast wykorzystać resztki pozostałej energii do rozpoczęcia pracy, angażujesz się w przekonywanie koleżanki i siebie samej, że jej katastrofizm nie ma podstaw. Istnieje zagrożenie, że podsycana codziennie fatalizmem koleżanki sama staniesz się czarnowidzem, który kręci się w kółko, nie idąc naprzód. Prawo do krytyki posiada każdy, jednak codzienne tyrady koleżanki skutecznie obniżają chęci do pracy i nie rozwiązują problemów, toksycznie oddziałując na słuchacza.
  4. Koleżanka uważa, że jest bardzo zabawna, jednak jej żarty są zwykle nie na miejscu, albo są tak prześmiewcze, że nie tylko nie rozładowują atmosfery, ale całkiem ją rujnują. Taka osoba nie zauważa, że nie jest to najlepszy moment na żarty. Zwykle uśmiechasz się, bo jesteś uprzejma i chcesz oszczędzić jej ośmieszenia, nawet jeśli jej kiepskie żarty i przytyki dotyczą Twojej osoby. Jej złośliwe komentarze dotyczące czyjegoś ubioru, fryzury wywłaszczane w formie żartu, odbierane są jako kąśliwe uwagi, po których zostaje niemiłe wspomnienie. Z upływem czasu coraz trudniej znosić tego typu komentarze pod swoim adresem.
  5. W każdym środowisku znajdzie się życzliwa koleżanka, która rozpowszechnia plotki na temat pracujących osób za ich plecami, jeżeli nie oszczędza nikogo, to prawdopodobnie, za Twoimi plecami, dotyczą również Ciebie. Plotki rozsiewane przez nią wcale nie muszą mieć związku z prawdą, ale mogą być krzywdzące. Informacje takie, często niemające związku z prawdą, mogą dotrzeć do kierownictwa, przynosząc nieprzyjemne konsekwencje.
  6. Z pasją opowiadasz o swojej podróży do Włoch, a koleżanka przerywa Ci, bo Włochy zwiedziła dużo dokładniej, niż Ty, a poza tym i tak woli Portugalię. Opowiadasz o nowym filmie, który widziałaś, ona uważa, że wcale nie był tak dobry i zna o wiele lepsze. Niezależnie od tego, co wiesz i co posiadasz, ona i tak ma coś atrakcyjniejszego, a jeżeli masz alergię, ona ma dwa razy silniejszą. Trajkocze, nie słuchając i nie pozwalając innym dojść do głosu, nie zauważa swojego natarczywego zachowania, nie akceptując tego, że inni też mogą mieć ciekawe doświadczenia, a grzeczność każe wysłuchać rozmówcy. Rozmowa z taką osobą jest nieprzyjemna i ma charakter jednostronny, to Ty musisz słuchać paplaniny.

Jeśli skupiają się na Tobie negatywne emocje, możesz wkrótce poczuć wyczerpanie emocjonalne, niepokój, zniechęcenie i poczucie bezradności. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku toksycznej koleżanki jest asertywność. Można w żartobliwy sposób zwrócić uwagę koleżance lub zapytać bez złośliwości, dlaczego się tak zachowuje. Warto także zwrócić jej uwagę, że nie podoba Ci się sposób, w jaki Cię traktuje.

[Głosów:5    Średnia:3.6/5]