Skuteczny list motywacyjny – jak napisać?

0
4469

Każda szukająca pracy osoba prędzej czy później musi zmierzyć się z wyzwaniem, jakim jest napisanie listu motywacyjnego. Obecnie co prawda nie wszystkie firmy go wymagają, niemniej jednak umiejętność stworzenia takiego pisma niejednokrotnie okazuje się bardzo przydatna. O czym zatem warto pamiętać przy tej okazji i na jakie kwestie zwracać szczególna uwagę?

Personalizuj przekaz swojego listu motywacyjnego

Napisanie listu motywacyjnego nie jest wbrew pozorom tak prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać. W praktyce przysparza to wielu problemów, ponieważ do tego zadania trzeba podejść w bardzo indywidualny sposób. List ma zadziałać niczym sprawnie przeprowadzona kampania marketingowa – jego celem jest przekonać pracodawcę, że autor jest idealnym kandydatem na dane stanowisko w firmie. Nie bez powodu zatem mówi się w tym kontekście o spersonalizowanym przekazie – przy tworzeniu listów motywacyjnych trzeba się wykazać ogromną elastycznością, ponieważ w każdym przypadku musi być od dopasowany do wymogów konkretnej oferty. Nie istnieje jeden, uniwersalny wzór, który sprawdzi się zawsze i wszędzie.

W internecie nie brakuje co prawda tzw. gotowców, ale korzystanie z nich nie jest najlepszym pomysłem – tymczasem wiele osób popełnia ten błąd, nie mając nawet świadomości, iż skreślają siebie już na samym starcie. Wstawienie tu swoich danych i danych firmy, do której jest adresowana aplikacja, nie załatwia sprawy – dla osób zajmujących się selekcją podań jest to wyraźny komunikat, że kandydat nie przyłożył się należycie do napisania listu motywacyjnego i poszedł na łatwiznę. Takie podania od razu lądują w koszu.

Napisz list motywacyjny od podstaw

Przystępując do pisania listu motywacyjnego, trzeba odpowiedzieć sobie na dwa kluczowe pytania:

  • Dlaczego chcę otrzymać pracę w danej firmie?
  • Dlaczego pracodawca powinien mnie zatrudnić?

Odpowiedzi na powyższe pytania stanowią treść listu motywacyjnego. Stąd też niezwykle ważne jest to, by dokładnie zapoznać się z ofertą pracodawcy. W liście motywacyjnym należy umieścić jedynie te informacje, które z jego punktu widzenia są najbardziej interesujące – ale uwaga, nie wolno powielać zawartości CV. List motywacyjny jest od tego, by kandydat mógł w nim zaprezentować swoje mocne strony oraz cechy i umiejętności, które dla potencjalnego pracodawcy mają dużą wartość. Dokument ten ma stanowić uzupełnienie i rozwinięcie życiorysu, a nie jego kopię.

Popracuj nad strukturą listu motywacyjnego

Dobry list motywacyjny odznacza się przejrzystą i przemyślaną strukturą, na którą składają się:

  • Wstęp – tutaj kandydat powinien zaznaczyć, na jakie ogłoszenie odpowiada i na jakie stanowisko aplikuje, a także przedstawić się w kilku słowach.
  • Rozwinięcie – to miejsce na udowodnienie, iż jest się najlepszym kandydatem na określone stanowisko. Trzeba przy tym pamiętać, że dla pracodawcy liczą znajdujące odzwierciedlenie w rzeczywistości fakty – przysłowiowe lanie wody lepiej zatem pozostawić na inną okazję. Oczywiście w rachubę nie wchodzi też podawanie nieprawdziwych informacji – ich wiarygodność da się zweryfikować.
  • Zakończenie – tutaj warto wyrazić chęć i gotowość na osobiste spotkanie. Kończąc list, trzeba się też podpisać – zawsze odręcznie, nawet wówczas, gdy list jest pisany na komputerze.
Zadbaj o szczegóły Twojego listu motywacyjnego

O czytelności listu motywacyjnego decyduje nie tylko jego struktura, ale także i wiele innych elementów:

  • Objętość – nie zaleca się, by list motywacyjny był dłuższy niż strona w formacie A4.
  • Akapity – poszczególne części listu powinny zaczynać się od nowych akapitów, podobnie jak i najistotniejsze informacje. Najrozsądniej trzymać się zasady, że jeden akapit odpowiada jednej myśli.
  • Czcionka – w rachubę wchodzą tylko i wyłącznie jednolite czcionki typu szeryfowego, np. Times New Roman. Czcionka, którą napisany jest list motywacyjny, ma pod względem rodzaju, rozmiaru oraz koloru odpowiadać czcionce zastosowanej w CV. Bardzo ważne jest bowiem to, by pod względem wizualnym oba te dokumenty tworzyły spójną całość.
  • Mniej znaczy więcej – list motywacyjny jest pismem o charakterze formalnym. Nie należy zatem zamieszczać na nim żadnych zbędnych elementów rozpraszających uwagę odbiorcy. Kandydaci często chcą się wykazać pomysłowością i kreatywnością – i stąd się biorą listy, w których znajduje się to, czego być nie powinno, np. kolorowe ramki, iskrzące grafiki itp.
  • Język – list motywacyjny powinien być napisany zrozumiałym dla odbiorcy językiem dostosowanym do kanonów obowiązujących w konkretnej firmie. Nie należy go na siłę udziwniać, ponieważ ten zabieg nie zdaje egzaminu. Nie jest też wskazane, by był w nadmiernym stopniu sformalizowany – ale z drugiej strony w listach motywacyjnych nie używa się języka potocznego. Trzeba zatem znaleźć rozsądny kompromis.
Czego unikać w liście motywacyjnym?

W liście motywacyjnym niedopuszczalne są m. in.:

  • wszelakiego rodzaju błędy,
  • brak klauzuli o ochronie danych osobowych,
  • brak jasno sprecyzowanego celu,
  • opisywanie swoich zalet w przesadny sposób,
  • używanie popularnych i oklepanych zwrotów w stylu „W odpowiedzi na Państwa ogłoszenie…” itp.,
  • emocjonalny ton wypowiedzi,
  • brak odniesień do aspektów osobowościowych,
  • nadmiar informacji.
[Głosów:1    Średnia:5/5]