Prawo pracy – co może pracodawca na rozmowie kwalifikacyjnej?

0
2734

W życiu każdego z nas może przyjść moment, w którym zacznie poszukiwania nowej pracy. Zazwyczaj wiążą się one z przeglądaniem ofert przez kilka tygodni oraz wysyłaniem dziesiątek CV. Wreszcie przychodzi upragniony moment rozmowy kwalifikacyjnej. Chcemy pokazać się pracodawcy z jak najlepszej strony, przedstawić mu swoje umiejętności i w pewien sposób go oczarować. Nie należy jednak dać się ponieść emocjom. Wielu potencjalnych szefów niestety spróbuje podczas rekrutacji sięgnąć po niedozwolone zagrania. Dlatego właśnie przed tym wywiadem najlepiej przypomnieć sobie podstawowe zagadnienia z dziedziny prawa pracy.

Zabronione prawnie metody rekrutowania pracowników

Artykuł kodeksu pracy 18 3a §1 jasno mówi, że każdy, niezależnie od płci, powinien mieć równe prawo do ubiegania się o dane stanowisko. Jego rozszerzeniem jest zapis artykułu 12 ustawy 3a, z którego jasno wynika, że informacja o wolnym miejscu zatrudnienia nie może zawierać wymogów dyskryminujących kandydatów ze względu na wiek, rasę, narodowość oraz przekonania religijne i polityczne. Regulacje te zapewniają kandydatom równy start w wyścigu po stanowisko. Już podczas rozmowy kwalifikacyjnej osoba przeprowadzająca rekrutację może sięgnąć po szereg niedozwolonych pytań. Jednym z nich jest np. dociekanie, czy kobieta jest w ciąży. Prawo pracy pozwala kandydatce nie udzielać odpowiedzi.Pracodawca nie ma prawa pytań o stan cywilny czy plany matrymonialne. Niezgodne z prawem są także pytania o orientację seksualną, poglądy polityczne, wyznanie czy nawet choroby. Nie mogą padać pytania dotyczące rodziny. 

Jakich dokumentów może zażądać pracodawca?

Prawo pracy ogranicza również rodzaj dokumentów, jakich może od kandydata domagać się pracodawca. Ich spis zawarty jest w rozporządzeniu MPiPS z dnia dwudziestego ósmego maja 1996. Pracodawca ma prawdo zażądać kwestionariusza osobowego wraz z kompletem zdjęć oraz świadectw pracy z poprzednich miejsc zatrudnienia. Naturalnie wśród dozwolonych dokumentów znajdują się także wszelkie dyplomy poświadczające kwalifikacje do wykonywania danego zawodu. Listę domykają orzeczenia lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy na stanowisku oraz świadectwo ukończenia gimnazjum (gdy kandydat jest osobą niepełnoletnią). W przypadku niektórych form pracy odrębne przepisy mogą stanowić o dostarczeniu dodatkowych dokumentów.

[Głosów:3    Średnia:4.3/5]