Prawa kobiet w ciąży – jakie przywileje przysługują ciężarnej w pracy?

0
2245

Kobiety w stanie błogosławionym podlegają szczególnej ochronie. Po pierwsze, dysponują prawem do zwolnienia na czas badań lekarskich. Po drugie, nie mają obowiązku wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych oraz w nocy. Ciąża to jednak nie choroba, zatem większość przyszłych mam decyduje się na pracę – aż do momentu rozwiązania. Jak powinna dbać o siebie kobieta w stanie błogosławionym? Jakie inne prawa przysługują pracownicom w ciąży? O tym napiszemy w dalszej części artykułu.

Kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży?

Najwcześniej w dwunastym tygodniu jej trwania.

Uwaga!

Im szybciej pracodawca dowie się o stanie błogosławionym, tym lepiej dla podwładnej.

Ciężarna w pracy – prawa i przywileje

1). Zakaz wykonywania obowiązków w godzinach nadliczbowych oraz w nocy (Uwaga: za złamanie zakazu, pracodawcy grozi nawet trzydzieści tysięcy złotych mandatu).

2). Zakaz pracy w niedziele i święta (kobieta w stanie błogosławionym, ma prawo odmówić wyjazdu w delegację i nie ponosi za to żadnych negatywnych konsekwencji).

3). Zakaz pracy w warunkach szkodliwych dla zdrowia (zarówno dla zdrowia przyszłej mamy, jak i jej nienarodzonego dziecka).

4). Zakaz pracy przy zmiennych temperaturach.

5). Zakaz wykonywania prac zagrażających życiu oraz zdrowiu ciężarnej (czyli prac szczególnie niebezpiecznych).

Kurs Planowanie sklepu internetowego

6). Zakaz pracy (oraz przebywania) w głośnych/hałaśliwych pomieszczeniach.

7). Zakaz noszenia ciężkich rzeczy/przedmiotów (jeśli podwładna – na co dzień, zajmuje się przenoszeniem ciężarów/dźwiganiem nieporęcznych pakunków, pracodawca – na czas trwania ciąży, zobowiązany jest do przeniesienia jej na inne stanowisko).

8). Zakaz pracy w pozycji stojącej – powyżej trzech godzin w ciągu dnia.

9). Prawo do zwolnienia z pracy na czas badań lekarskich.

10). Zakaz pracy przy komputerze – powyżej czterech godzin na dobę.

Uwaga!

Kurs Planowanie sklepu internetowego

Istotnym podkreślenia jest fakt, że pracodawca nie ma prawa rozwiązać ani wypowiedzieć umowy o pracę – w sytuacji, gdy kobieta znajduje się w stanie błogosławionym bądź w trakcie urlopu macierzyńskiego – zgodnie z przepisami Kodeksu pracy (Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy z późniejszymi zmianami).

Urlop macierzyński

Urlop macierzyński przysługuje kobiecie w wymiarze:

  • dwudziestu tygodni (w sytuacji, gdy urodzi jedno dziecko),
  • trzydziestu jeden tygodni (w sytuacji, gdy urodzi dwoje dzieci – w trakcie trwania jednego porodu),
  • trzydziestu trzech tygodni (w sytuacji, gdy urodzi troje dzieci – w trakcie trwania jednego porodu),
  • trzydziestu pięciu tygodni ( w sytuacji, gdy urodzi czworo dzieci – przy jednym porodzie),
  • trzydziestu siedmiu tygodni (w sytuacji, gdy urodzi pięcioro dzieci i więcej – w trakcie trwania jednego porodu).
Przyszła mama w pracy i jej prawa

Kobieta w stanie błogosławionym powinna troszczyć się o siebie inaczej niż zwykle (to znaczy: musi wziąć odpowiedzialność nie tylko za własne potrzeby, ale również za potrzeby nienarodzonego dziecka).

Kilka porad dla przyszłych mam:

– po pierwsze, zrezygnuj z noszenia butów na wysokim obcasie (szpilki bardzo obciążają kręgosłup oraz powodują naciągnięcie mięśni; noszenie butów na wysokim obcasie, może również negatywnie wpłynąć na stan zdrowia nienarodzonego dziecka),

– po drugie, nie zakładaj nogi na nogę (takie działanie może przyczynić się do obrzęku nóg/uczucia ciężkich nóg),

– po trzecie, zadbaj o swój kręgosłup (to znaczy wyreguluj wysokość krzesła – jeśli pracujesz w pozycji siedzącej; istotne jest, aby dłonie oparte na biurku, tworzyły z blatem kąt prosty),

– po czwarte, rób krótkie przerwy (raz na trzydzieści minut drepcz w miejscu oraz napinaj mięśnie łydek, zaś co godzinę – uskuteczniaj obowiązkowy spacer),

– po piąte, zatroszcz się o oczy – jeśli pracujesz przy komputerze (istotne jest, aby co dwadzieścia minut – pół godziny, robić krótkie przerwy na ruchy gałek ocznych; monitor – co warte podkreślenia, ustaw dokładnie na wprost, tak, abyś nie musiała wykonywać niepotrzebnych skrętów głowy i tułowia),

– po szóste, zadbaj o prawą dłoń – w sytuacji, gdy dużo pracujesz z myszką (dla podniesienia jakości i wydajności swojej pracy, zaopatrz się w żelową, specjalnie wyprofilowaną

podkładkę, która odciąża nadgarstek oraz gwarantuje wyższy komfort pracy),

– po siódme, jedz pełnowartościowe potrawy oraz pij wodę mineralną (na jedzenie przeznacz sobie ok. piętnastu minut).

Konieczne badania lekarskie

Jak już zostało wspomniane, ciężarna ma prawo do zwolnienia z pracy na badania lekarskie – w sytuacji, gdy testy/badania nie mogą być przeprowadzone poza godzinami pracy. W kontekście badań lekarskich warto nadmienić, że podwładna (za czas nieobecności w miejscu pracy) otrzymuje pełne wynagrodzenie.

Prawo do bezpłatnej opieki lekarskiej

Istotnym podkreślenia jest fakt, że bezrobotna kobieta w stanie błogosławionym ma prawo do opieki lekarskiej. Jeśli przed zajściem w ciążę nie pracowałaś na żadnym stanowisku, ale byłaś zarejestrowana w Urzędzie Pracy, masz prawo do pobierania świadczeń zdrowotnych.

[Głosów:8    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here