Praca za granicą – jak szukać?

0
3044

Praca za granicą dla wielu osób jest szansą na dobry zarobek, dzięki któremu można znacznie poprawić swój poziom życia. Istnieje kilka sposobów na poszukiwanie dobrej i bezpiecznej pracy za granicą: można pojechać do danego kraju i dopiero na miejscu szukać pracy lub zacząć się rozglądać za nią już w Polsce. Wiele zależy od indywidualnych oczekiwań oraz stopnia znajomości języka obcego.

Szukanie pracy za granicą w Internecie

Szukanie pracy za granicą wiąże się z ryzykiem, że zostaniemy oszukani. Dlatego też najbezpieczniejszą opcją jest zatrudnienie się w miejscu, w którym pracują nasi znajomi lub rodzina. Spore grono osób nie ma takiej możliwości, dlatego też decyduje się na szukanie pracy przez Internet, w którym można znaleźć wiele ofert pracy za granicą. Podczas przeglądania ich, warto zwrócić uwagę na: stronę internetową danej firmy oraz jej lokalizację (najlepiej sprawdzić, czy podany adres pokrywa się z danymi google maps). Nie bez znaczenia jest również oferowane wynagrodzenie – zbyt wygórowana płaca powinna wzbudzić uzasadnione podejrzenia.

Szukanie pracy za granicą na miejscu

Osoby, które nie chcą szukać pracy przez Internet, mogą udać się do danego kraju i na miejscu zacząć rozglądać się za jakimś dobrze płatnym zajęciem. Poza tym obywatele Polski, jako jednego z państw członkowskich UE, mają prawo do bezpłatnej rejestracji w zagranicznym urzędzie pracy. Dobrym sposobem na szukanie pracy za granicą na miejscu jest przeglądanie ofert w lokalnych gazetach oraz skorzystanie z zagranicznych stron z ofertami pracy. Taka opcja polecana jest osobom, które mają wysokie kwalifikacje, znają język obcy i dysponują budżetem, umożliwiającym im utrzymanie się za granicą przed podjęciem pracy.

Przygotowanie się do pracy za granicą

Osoby, które zdecydowały się na podjęcie pracy zarobkowej za granicą, powinny pamiętać o spakowaniu dowodu osobistego, paszportu oraz wyrobieniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Warto również wcześniej pomyśleć o przetłumaczeniu dokumentów, potwierdzających wykształcenie oraz kwalifikacje. Poza tym dużo łatwiej dobrze płatną pracę znajdą osoby, które znają język kraju, do którego jadą pracować. W tym celu warto zapisać się na intensywny kurs języka obcego lub poćwiczyć mówienie w domu. Kolejną istotną kwestią jest pozyskanie informacji na temat rynku pracy w danym państwie. Mowa tu przede wszystkim o poziomie bezrobocia i średniej płacy.

[Głosów:4    Średnia:3.5/5]