Praca dla studentów – ile może zarobić student?

0
5822

Studia to przede wszystkim czas nauki, niemniej jednak bardzo często jest to również okres stawiania pierwszych kroków w kierunki finansowej niezależności. Dla wielu osób to zresztą konieczność, ponieważ nie wszyscy mogą pozwolić sobie na to, by korzystać ze wsparcia ze strony rodziny. Pomimo pewnych ograniczeń, z jakimi wiążą się zajęcia oraz zdobywanie wiedzy, istnieje wiele sposobów na podreperowanie studenckiego budżetu.

Co warto przemyśleć przed podjęciem pracy na studiach?

Decydując się na podjęcie pracy zarobkowej, student powinien zdawać sobie sprawę z kilku istotnych rzeczy. Przede wszystkim ciężko będzie mu znaleźć zatrudnienie w pełnym wymiarze godzin – chyba, że uczy się np. w trybie zaocznym, gdzie zajęcia przypadają najlepiej na sobotę i niedzielę. Ponadto jego wynagrodzenie może być znacznie niższe od oczekiwanego, co jest efektem braku doświadczenia zawodowego. Oczywiście, wcale nie musi być to reguła, ponieważ i od niej istnieje wiele wyjątków. Trzeba też odpowiedzieć sobie na pytanie, ile czasu jest się w stanie przeznaczyć w ciągu tygodnia na pracę, nie powinna bowiem ona kolidować z obowiązkami na uczelni. Warto również realnie spojrzeć na własne możliwości, by nie mieć problemu z dopasowaniem do nich płatnego zajęcia.

Udzielanie korepetycji na studiach

Studenci bardzo często udzielają korepetycji. Ma to kilka plusów – nie tylko pomaga w zdobyciu dodatkowych pieniędzy, ale także pozwala utrwalić zdobyte dotychczas wiadomości, co w kontekście przygotowań do egzaminów ma niemałe znaczenie. Studenci na rynku korepetycji mogą działać we własnym zakresie bądź też w ramach ośrodków, które zrzeszają korepetytorów. Ogłoszenia warto zamieszczać na specjalnych serwisach dedykowanych temu właśnie obszarowi. Co się natomiast tyczy stawek za godzinę, to są one uzależnione od paru czynników takich jak m. in. przedmiot korepetycji czy miejscowość, na terenie której działa student. Najwięcej da się zarobić w dużych ośrodkach miejskich, gdzie też spore są szanse na znalezienie wielu chętnych na korepetycje.

Rozdawanie ulotek pracą dla studentów

Rozdawanie ulotek oraz gazet to kolejne bardzo popularne zajęcie, którego chętnie podejmują się studenci. Łatwo jest je dostosować do grafiku zajęć na uczelni, a ogłoszeń w tej sprawie nie brakuje. Firmy poszukujące osób do tego typu pracy często zresztą zastrzegają, iż są zainteresowane zatrudnianiem wyłącznie studentów – zwykle na umowę o dzieło, względnie na umowę zlecenia. Dlaczego? Jest to dla nich po prostu korzystniejsze z finansowego punktu widzenia aniżeli zatrudnienie osoby nie posiadającej statusu studenta. Nieco więcej można zarobić na rozdawaniu gazet, bardziej także kalkuluje się płatność od każdej przepracowanej godziny niż rozdanej ulotki.

Praca w gastronomii dla studenta

Mnóstwo studentów jest zainteresowanych pracą w branży gastronomicznej – tu pole do popisu jest naprawdę ogromne, żeby wspomnieć o takich opcjach jak m. in. barman, kelner, czy pracownik baru szybkiej obsługi. W gastronomii da się zarobić całkiem przyzwoite pieniądze, co często potwierdzają osoby pracujące np. w popularnych klubach w charakterze barmanów czy kelnerów. Z tytułu samych tylko napiwków można uzbierać znaczącą kwotę. Minus jest jednak taki, że często jest to praca wieczorami i w nocy, stąd też należy się upewnić, iż nie odbije się negatywnie na obowiązkach związanych z nauką. W branży jest też spora rotacja.

Praca hostessy

Studentki o atrakcyjnej aparycji często zatrudniają się jako hostessy – mężczyzn w tym fachu spotyka się znacznie rzadziej. Praca ta polega na promowaniu różnego rodzaju produktów i usług, np. w sklepach czy na okoliczność rozmaitego typu eventów. Osoby z doświadczeniem mają szansę załapać się na uczestnictwo w dużych imprezach branżowych, gdzie stawki są zdecydowanie najkorzystniejsze.

Inne popularne propozycje pracy dla studentów

Do innych zajęć, które doskonale sprawdzają się w przypadku studentów, zaliczają się m. in.:

  • Praca w sklepie – sprzedawca, magazynier, a może pomoc przy wykładaniu towarów? Placówki handlowe mają sporo propozycji, zwykle jest to praca fizyczna, więc częściej z ofert tych korzystają mężczyźni.
  • Prace sezonowe – najlepszą na nie porą jest lato. Student może zatrudnić się przy zbieraniu owoców bądź jako opiekun na wakacyjnym obozie dla dzieci i młodzieży. W tym czasie także wiele hoteli czy obiektów gastronomicznych potrzebuje dodatkowych pracowników.
  • Pomoc starszym osobom – ludzie w podeszłym wieku często szukają młodych osób, które pomogą im w codziennych czynnościach takich jak sprzątanie czy robienie zakupów.
  • Opieka nad dziećmi – w charakterze babysitterek zwykle pracują kobiety. Jeśli się sprawdzają, mogą liczyć na niezłe zarobki. Tego typu pracy szuka się zarówno na własną rękę, jak i za pośrednictwem specjalnych agencji.
  • Opieka nad domowymi zwierzętami – sporo właścicieli zwierząt z uwagi na nadmiar obowiązków zawodowych nie ma dostatecznie dużo czasu, by należycie zająć się swoim pupilem.
  • Praca na infolinii – pracownicy infolinii są poszukiwani głównie przez banki oraz firmy telekomunikacyjne. W ten sposób można zdobyć cenne doświadczenie z zakresu technik sprzedażowych.
  • Praca przez internet – jest niezwykle popularna w dzisiejszych czasach, decydują się na nią nie tylko studenci.
[Głosów:1    Średnia:5/5]