Praca chałupnicza. Czy warto pracować w domu? Jak nie dać się oszukać?

0
9529

Wiele osób powtarza, aby nie przynosić pracy do domu, ale co zrobić, gdy pracowanie w domu jest naszym jedynym źródłem zarobkowania? Praca chałupnicza to dla niektórych możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy, a w przypadku osób niepełnosprawnych jedyna okazja na podjęcie pracy. Okazuje się, że w internecie nie brakuje ofert chałupniczych. Podczas przeglądania tego typu ogłoszeń trzeba jednak być bardzo ostrożnym. Wielu ogłaszających się pracodawców gwarantuje wysokie zarobki za składanie długopisów, naklejanie znaczków na koperty czy układaniu bukietów ze sztucznych kwiatów. Od przyszłych pracowników wymagają jednak wpłacenia kaucji, która ma być dla nich swego rodzaju zabezpieczeniem. Najczęściej po przelaniu odpowiedniej wysokości kaucji kontakt z pracodawcą urywa się, albowiem celem ogłoszenia było oszustwo zazwyczaj zdesperowanego poszukiwacza pracy.

Sprawdzone ogłoszenia

W wielości pojawiających się w internecie ofert pracy chałupniczej trudno wybrać takie, które faktycznie będą uczciwe, a ogłaszający będzie chciał pozyskać osoby, którym zapłaci za wykonaną pracę. Na forach dyskusyjnych aż roi się od wątków, które zakładane są przez osoby, które mają niemiłe wspomnienia jeżeli chodzi o pracę chałupniczą. Wśród użytkowników takich forów nie brakuje opinii osób, które twierdzą, że chałupnictwo jest dla ludzi leniwych, którym nie chce się normalnie pracować. Nic więc dziwnego, że stają się ofiarami oszustów, którzy tylko to wykorzystują. Autorom takich komentarzy brakuje jednak spojrzenia na osoby niepełnosprawne, dla których zarobek w domowym zaciszu to tak naprawdę jedyna szansa na pracę. Należy uznać, że takie opinie są krzywdzące, ale wiele z nich, które odnoszą się do samym publikujących ogłoszenia niestety trzeba uznać za prawdziwe.

Gra słów

Oszuści, którzy wykorzystują trudne położenie osób szukających pracy chałupniczej, do swojej przestępczej działalności używają sztuczek socjotechnicznych. Jak więc nie paść ofiarą takiego ogłoszeniodawcy i na jakie elementy zwracać uwagę? Po pierwsze, jeśli w takiej ofercie widzimy sformułowania „wysokie zarobki”, „bez żadnych formalności”, „uczciwa”, to od razu powinna zapalić się nam czerwona lampka. Poza tym ogłoszenia oszustów najczęściej publikowane są na darmowych portalach ogłoszeniowych. W treści ogłoszenia brakuje szczegółów współpracy, a wymagania stawiane przez przyszłego pracodawcę pasują do każdego kandydata. Dodatkowo w treści ogłoszenia brakuje danych teleadresowych pracodawcy, a podawane są nieprawidłowe. Oszuści, żeby dotrzeć do większej ilości osób swoje oferty wrzucają na wszystkie możliwe portale, które nie pobierają za publikację opłat.

Jednakże poważnym ostrzeżeniem przed podjęciem współpracy z takim pracownikiem jest żądanie wykonania przelewu na określoną kwotę. Przelew ten zazwyczaj argumentowany jest koniecznością pokrycia kosztów dostawy materiałów, które są niezbędne do rozpoczęcia pracy przez pracownika. Jeśli taka kaucja nie zostałaby wpłacona, pracownik mógłby zrezygnować z pracy, narażając pracodawcę na straty finansowe. Żądane przez ogłoszeniodawcę kwoty nie przekraczają zwykle kilkunastu złotych, tak aby nie zwracać uwagi czytelników oferty. Niekiedy w ofercie znajdują się nawet dokładne wyliczenia kosztów koperty, znaczka czy przesyłki kurierskiej, które mają wzmocnić wiarygodność pracodawcy. Wielu bezrobotnych nie widzi w tym nic złego i bez żadnych wątpliwości dokonuje przelewu na konto podane przez publikującego ogłoszenie.

Nieuczciwi pracodawcy do oszukiwania osób wykorzystują nie tylko jedną metodę. Jedna z nich charakteryzuje się między innymi tym, że w serwisie ogłoszeniowym zamieszczają bardzo krótkie ogłoszenia, prosząc wszystkich zainteresowanych o kontakt za pośrednictwem poczty elektronicznej. W odpowiedzi na wysłane e-maile zainteresowani otrzymują obszerne wiadomości, w których opisane są zasady współpracy. Wysyłanie długich i szczegółowych wiadomości ma uśpić czujność poszukujących pracy, prezentując jednocześnie ogłoszeniodawcę jako profesjonalnego pracodawcę. Podobną sztuczkę zauważyć można podczas podpisywania najróżniejszych umów. Większości z nas nie chce czytać się postanowień regulaminów i umów, które mają kilkanaście stron i w dodatku napisane są specyficznym językiem.

Sprawdzanie pracodawcy

Osoby przeglądające oferty pracy chałupniczej powinny postępować zgodnie z zasadą kontrola najwyższą formą zaufania. Dzięki temu będą mogły uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, a przy okazji znaleźć uczciwego pracodawcę. Procedurę sprawdzania pracodawcy warto pokazać na przykładzie. Przyjrzyjmy się jednemu z ogłoszeń, w którym ogłaszający się oferuje wysokie zarobki za składanie ozdób bożonarodzeniowych. Co ciekawe ten pracodawca nie wymaga przesyłania do niego CV lub wiadomości e-mail. Jedynym wymogiem podjęcia współpracy jest wykonanie przelewu na kwotę 30 złotych pod wskazany rachunek bankowy. Pracodawca oświadcza, że wpłacona przez nas kaucja jest jednorazowa i zostanie nam zwrócona podczas pierwszej wypłaty. Wątpliwości co do tego pracodawcy wzmacnia jeszcze tytuł przelewu „wpłata dobrowolna”, którym pracodawca każe opisać przelew.

Zdaniem prawnika odzyskanie takiego przelewu będzie bardzo trudne, a w zasadzie niemożliwe. W celu upewnienia się co do intencji pracodawcy, należy sprawdzić podawane przez niego dane firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. CEIDG to rejestr przedsiębiorców, którzy działają na terenie Polski. Rejestr prowadzony jest przez Ministerstwo Rozwoju. Jeżeli po wprowadzeniu podanych danych do rejestru nie otrzymamy żadnej odpowiedzi będzie to oznaczać, że mamy do czynienia z oszustem, wobec czego nie możemy przelać mu żadnej kaucji.

Czynność sprawdzania przyszłego pracodawcy nie powinna ograniczać się tylko i wyłącznie do rejestru CEIDG. Równie skutecznym sposobem jest wejście na stronę internetową Głównego Urzędu Statystycznego, gdzie prawdziwość danych danej firmy można sprawdzić w bazie REGON lub NIP. To między innymi o te dwa numery identyfikacyjne możemy poprosić ogłoszeniodawcę, gdy wymieniamy z nim korespondencję mailową. Jeżeli takich informacji nie uzyskamy, będziemy pewni, że mogliśmy stać się ofiarą oszustów.

W celach weryfikacji pracodawcy pomocne jest także samo skopiowanie adresu e-mail i wrzuceniu go do którejkolwiek wyszukiwarki internetowej. Podczas takiego wyszukiwania można natknąć się na ostrzeżenia, które wstawiane są na różne portale społecznościowe lub fora internetowe przez ludzi, którzy zostali już przez taką osobę oszukani. Aczkolwiek kierowanie się tylko tym kryterium nie będzie wystarczające. Trzeba wskazać na to, że oszuści bardzo często zmieniają adresy e-mail, żeby uniknąć szybkiego zidentyfikowania.

Ważne są opinie

Specjaliści, którzy zajmują się prowadzeniem największych portali ogłoszeniowych, zgodnie twierdzą, że kluczowe podczas szukania pracy jest wcześniejsze zapoznanie się z opiniami, jakie o danym pracodawcy znajdziemy w internecie. Należy wskazać, że decydując się na rekrutację, podpisujemy klauzulę, wyrażając jednocześnie zgodę na wykorzystanie naszych danych osobowych do celów rekrutacji. Przekazywanie takich danych osobom nieuprawnionym może powodować dla nas poważne problemy.

Najprostszym sposobem weryfikacji wiarygodności pracodawcy jest wpisanie nazwy firmy z dopiskiem „opinie” w wyszukiwarce internetowej. Już po pierwszych wynikach wyszukiwania będziemy mogli określić sobie naszego przyszłego pracodawcę. Czytając tego typu opinie, trzeba być jednak powściągliwym. Internet to miejsce, do którego dostęp ma każdy, również konkurencja. To niekiedy konkurencyjne firmy płacą za pisanie nieprzychylnych opinii o konkretnym pracodawcy. Jednak jeżeli w sieci brakuje pozytywnych zdań o danej firmie, to warto nie zaczynać z nią w ogóle współpracy.

W wielu przypadkach firmy poszukujące nowych pracowników nie podają swoich danych, aby nie zdradzić się konkurencji. Wówczas „sprawdzeniu” trzeba poddać agencję albo portal, poprzez który prowadzą rekrutację. Dobrym rozwiązaniem jest choćby znalezienie strony internetowej tego pracodawcy. Na niej także możemy znaleźć wiele interesujących nas informacji dotyczących działalności.

Brak wartościowych ogłoszeń

Spośród setek przejrzanych ogłoszeń, w których oferowano nam pracę chałupniczą żadne z nich nie przykuło naszej uwagi. W każdej z ofert pracodawcy żądali od nas wpłacania kaucji, a podawane przez nich dane nie miały potwierdzenia w rejestrach przedsiębiorstw. Oczywiście nie mieliśmy fizycznych możliwości, aby zapoznać się z treścią wszystkich ogłoszeń, które dostępne są w internecie. Dlatego też nie możemy jednoznacznie stwierdzić, że uczciwi pracodawcy, którzy oferują pracę chałupniczą, nie istnieją. Jednakże znalezienie takiej osoby nie jest prostym zadaniem. Być może autorami niektórych z wstawianych ogłoszeń są osoby, które dały się oszukać i teraz same wykorzystują ten sposób na wzbogacenie się. Należy zdawać sobie jednak sprawę, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem oszustwo to przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności. Wielość tego typu oszustów wiąże się z tym, że oszukani nie chcą informować organów ścigania, iż okradziono ich na kilkadziesiąt złotych. Bierność ludzi oszukanych jedynie napędza ten nielegalny proceder, na którym cierpią osoby, które naprawdę poszukują pracy zarobkowej, jaką mogliby wykonywać bez wychodzenia z domu.

Osoby, które poszukują pracy chałupniczej powinny być bardzo ostrożne. Jeżeli chcą znaleźć naprawdę uczciwego pracodawcę, to muszą unikać ogłoszeń, które zamieszczane są na darmowych portalach ogłoszeniowych. Tam właśnie znajduje się najwięcej tego typu ofert, których celem jest oszukanie ludzi bezrobotnych lub chcących zarobić dodatkowe pieniądze. Dobrym sposobem na znalezienie ofert pracy chałupniczej jest bezpośrednie kontaktowanie się z firmami, które trudnią się na przykład w produkcji długopisów czy produkcji ozdób świątecznych. Wielokrotnie ogłoszenia o takich pracach zamieszczane są na stronach powiatowych urzędów pracy. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w większości tego typu ogłoszeń konieczne jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności. To właśnie z myślą o osobach niepełnosprawnych tworzone są stanowiska pracy zdalnej, którą mogą wykonywać w swoim domu. Z pomocą Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych wiele osób może założyć swoje prywatne działalności gospodarcze, które opierają się właśnie na pracy chałupniczej. Trzeba zdawać sobie jednak sprawę z tego, że takich ofert na naszym rynku jest naprawdę niewiele.

Nie daj się naciągnąć

Jeżeli chodzi o pracę chałupniczą, to internauci na różnego rodzaju forach dyskusyjnych nie pozostawiają na niej suchej nitki. Większość z nich twierdzi, że praca chałupnicza nie istnieje. To tylko pretekst do tego, aby wyciągnąć pieniądze od ludzi zdesperowanych, którzy potrzebują dodatkowej złotówki i w tym celu są gotowi wpłacić niewielką kaucję, żeby zarobić jeszcze więcej. Negatywne opinie dotyczące pracy zdalnej nie przekonują wszystkich, którzy nadal zamierzają poszukiwać odpowiedniego pracodawcy oferującego pracę chałupniczą. To właśnie dla tych osób przygotowaliśmy kilka rad, które pomogą im uniknąć oszustwa.

Pięć rad bezpiecznego szukania pracy chałupniczej:

1. Dokładnie czytaj treść ogłoszenia.

Zwróć uwagę na konstrukcję oferty. Zapoznaj się z warunkami, jakich spełnienie oczekuje od Ciebie ogłoszeniodawca. Staraj się nie ulegać zapisom typu „uczciwa oferta”. Twoje wątpliwości powinny budzić także oferty, gdzie pracodawca oferuje nierealne zarobki za prostą pracę, np. 4 tys. złotych miesięcznie za składanie długopisów.
2. Sprawdź dane pracodawcy.

Dokonaj sprawdzenia wskazanymi w artykule sposobami wszystkich danych, które zostały podane w ogłoszeniu. Jeżeli poza adresem e-mail w ofercie nie ma innych danych, poproś o nie podczas wymiany korespondencji e-mailowej. Nie zapomnij sprawdzić opinii, jakie o tym pracodawcy mają inni użytkownicy w internecie.
3. Nie wysyłaj żadnych przelewów.

Jeśli warunkiem rozpoczęcia współpracy jest wpłacenie kaucji, od razu zrezygnuj z takiej oferty, nawet jeśli kwota kaucji jest niewielka. Najprawdopodobniej jest to oszust, który chce tylko Twoich pieniędzy i po wykonaniu przelewu kontakt z nim się urwie.

4. Nie wysyłaj informacji poufnych pracodawcy.

Staraj się, aby w wysyłanych do pracodawcy dokumentach rekrutacyjnych (CV, listach motywacyjnych) nie umieszczać danych poufnych, takich jak numery kart lub kont bankowych oraz skanów dokumentów tożsamości. Takie informacje mogą zostać wykorzystane do popełnienia czynów zabronionych.

5. Kieruj się intuicją.

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do autentyczności ogłoszenia danego pracodawcy, nie brnij w to dalej. Ostrożności nigdy za wiele, a szczególnie w przypadku ofert pracy chałupniczej, które są dobrym sposobem na oszukiwanie ludzi szukających pracy.

Posługiwanie się tymi radami nie gwarantuje nam, że nie zostaniemy oszukani. Jednakże stosowanie się do nich pozwoli nam choć trochę zainteresować się pracodawcą, który poszukuje ludzi do prostej pracy chałupniczej. Być może, gdy wszyscy podczas przeglądania ofert pracy chałupniczej będą stosować się do tych zaleceń, oszuści stracą sposób na łatwe pieniądze.

Praca chałupnicza

Internet to miejsce, gdzie możemy znaleźć informacje na wiele interesujących nas tematów. To także dobra okazja do znalezienia pracy. Szukając jej, należy być przezornym i nie dać się oszukać. Oszuści to ludzie działający z niskich pobudek. Nic więc dziwnego, że wykorzystują tragedie innych osób, aby zarobić chociaż kilkadziesiąt złotych. Dlatego doradcą każdego szukającego takiej pracy powinien być rozsądek, a także opanowanie emocjonalne. To właśnie emocje najczęściej sprawiają, że w nakazie chwili przelewamy na konto oszusta kaucję, cicho licząc na to, że za kilka dni zapuka do nas kurier z obiecaną przesyłką. Najczęściej oczekiwanie na kuriera przeradza się w tygodnie, miesiące, a później lata. Aby unikać takich sytuacji, trzeba się wspierać. Nic więc dziwnego, że osoby poszukujące pracy jednoczą się na forach dyskusyjnych, gdzie wymieniają się informacjami na temat poszczególnych pracodawców i ich ofert łatwej i dobrze płatnej pracy.

Osoby, które słabiej czują się w internecie, a chciałyby znaleźć pracę, którą można wykonywać w domu, powinny korzystać z pomocy urzędów pracy, instytucji dla osób niepełnosprawnych, a w sieci używać tylko renomowanych serwisów z ogłoszeniami o pracę. Jedynie takie serwisy dają nam pewność, że oferowane na ich stronie ogłoszenie zostało opublikowane przez pracodawcę, który przeszedł wcześniej procedurę weryfikacji autentyczności. Wziąć pod uwagę trzeba jeszcze to, że nawet legalnie istniejące firmy oszukują swoich pracowników, wykorzystując do tego kruczki prawne.

Jeżeli jednak macie dobre wspomnienia co do pracodawców dających pracę chałupniczą, to pochwalcie się tym w internecie. Będzie to świetna informacja dla osób, które takich pracodawców szukają. Być może Wasze doświadczenia i wskazówki będą dla nich pomocne.

[Głosów:7    Średnia:2.6/5]