Mama wraca do pracy – jak pogodzić wychowanie dzieci z karierą?

1
1030

Praca oraz wychowywanie dzieci to istotne elementy w życiu każdej kobiety. Bycie mamą stanowi wyzwanie, natomiast kariera zawodowa – gwarantuje realizację siebie. Obowiązki związane z opieką nad dzieckiem to duże obciążenie, dla wielu mam to jednak największa radość w życiu. Czy można pogodzić wychowanie dzieci z pracą zawodową? W kim należy szukać wsparcia i ratunku? O tym napiszemy w dalszej części artykułu.

Plan dnia pracującej mamy

Nie od dzisiaj wiadomo, że ramowy plan dnia (czyli – co, gdzie i o której godzinie?) to wsparcie w wielu kryzysowych sytuacjach. Dysponując skrupulatnie przygotowaną listą obowiązków, efektywniej przeżyjesz dzień oraz nie zapomnisz o żadnym zadaniu. Wśród obowiązków wyznacz te priorytetowe oraz podziel je między siebie i partnera.

W jaki sposób pogodzić wychowanie dziecka/dzieci z karierą zawodową?

Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych metod:

1). Praca w zaciszu własnego domu.

Praca przy komputerze to czynność, która może być realizowana w wielu miejscach, o różnych godzinach. Jeśli jesteś pracownikiem z długim stażem, poproś szefa o możliwość pracy w domu.

2). Sama sobie szefową.

Masz dość pracy na etacie? Szef nie rozumie Twojej sytuacji życiowej? W zaistniałych okolicznościach zdecyduj się na założenie firmy. Własna działalność gospodarcza to duże wyzwanie (zwłaszcza dla etatowych pracowników), warto jednak podjąć wszelkie ryzyko. Własna firma = elastyczne godziny pracy, a to niezwykle ważne, gdy wychowujesz dziecko.

3). Obowiązki zawodowe – tylko w pracy.

Praca – jak powszechnie wiadomo, to ogromny pochłaniacz czasu i energii. Jeśli zależy Ci na pogodzeniu kariery z wychowaniem dziecka, wszelkie czynności związane z pracą realizuj w godzinach „od – do”. Pod żadnym pozorem nie zabieraj „pracy” do domu.

4). Współpraca z partnerem sposobem na sukces.

Rola ojca nie kończy się w momencie, w którym na świecie pojawia się maleństwo. Istotnym podkreślenia jest fakt, że mężczyzna ma takie same obowiązki w stosunku do dziecka, jak matka. Jeśli czujesz, że nie radzisz sobie z codziennymi obowiązkami, zacznij współpracować z ojcem dziecka. W sytuacji, gdy partner wykonuje pracę przy komputerze, część bądź całość obowiązków może zabrać do domu. Takie działanie opłaci się każdej ze stron.

Kurs Planowanie sklepu internetowego

5). Babcia, dziadek, może niania?

Dziecko wymaga opieki – to fakt, z którym nie będziemy polemizować. Jeśli szef nie zgadza się na pracę w domu, powinnaś sięgnąć po wypróbowane metody.

Kilka opcji do wyboru:

  • matka bądź teściowa (tj. babcia dziecka; często wykorzystywana metoda),
  • ojciec bądź teść (czyli dziadek dziecka; rzadziej wykorzystywana metoda),
  • przyjaciółka (najlepiej – oddana, sprawdzona i zaufana),
  • żłobek bądź klub dziecięcy (warto jednak pamiętać, że miejsca w takich placówkach bywają ograniczone; nie każdy maluch zostanie przyjęty do żłobka bądź klubiku),
  • opiekunka do dziecka (czyli ostatnia deska ratunku; gdy inne metody rozczarowują, warto zdecydować się na nianię).

Pamiętaj!

Mając do dyspozycji pomoc mamy, teściowej, męża bądź przyjaciółki, łatwiej pogodzisz wychowanie dziecka z pracą.

Nie zostawiaj zaplanowania maminej pracy na ostatnią chwilę

Jak zostało już wspomniane, plan dnia może okazać się wsparciem w trakcie realizacji codziennych obowiązków. Mając listę rzeczy do zrobienia, łatwiej odnajdziesz się w natłoku spraw i powinności. Warto również (w sytuacji, gdy oboje rodzice pracują) dokonać podziału   ról i obowiązków.

Kilka cennych wskazówek:

  • po pierwsze, poproś męża i dzieci o pomoc (istotne jest, aby każdy z domowników posiadał z góry wyznaczone zadania; pod żadnym pozorem nie należy robić wszystkiego za dzieci – maluchy muszą uczyć się samodzielności; po obiedzie wspólnie odnieście naczynia do kuchni, razem zajmijcie się zmywaniem, natomiast po zabawie – wspólnie posprzątajcie klocki i zabawki),
  • po drugie, już dzisiaj zaplanuj kolejny dzień (aby Twoje poranki należały do udanych, wieczorem zrealizuj kilka czynności – wybierz garderobę do pracy, pomóż spakować maluchowi plecak, zastanów się, co przygotujesz na śniadanie),
  • po trzecie, zadbaj o siebie oraz swoje potrzeby (praca w domu oraz na etacie to nie powód, aby rezygnować z małych przyjemności; ładna mama to zadowolona mama, istotą jest zatem troska o wygląd; lista drobnych przyjemności: wizyta na siłowni, kawa i ciastko z przyjaciółką, wypad do kina, miły wieczór z książką – wybór należy do Ciebie),
  • po czwarte, zadbaj o swój związek (istotne jest, aby w pogoni za pracą, karierą i obowiązkami, znaleźć kilka chwil dla partnera; raz – dwa razy w tygodniu wybierzcie się na kolację, idźcie do kina bądź wyjedźcie na weekend za miasto).

Podsumowanie

Pogodzenie pracy z wychowaniem dziecka to ogromne wyzwanie dla każdej matki, nierzadko ojca. Dwa etaty (bo tak należy rozumieć pracę oraz opiekę nad dziećmi) stanowią duże obciążenie, ale co najistotniejsze – gwarantują satysfakcję oraz pełne zadowolenie z życia. Pogodzenie ze sobą ról zawodowych oraz rodzinnych to sztuka kompromisów, warto jednak podjąć wszelkie ryzyko (Twoje działania w przyszłości zaowocują).

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak negocjować podwyżkę?
Następny artykułKiedy wrócić do pracy po urodzeniu dziecka?
Singielka z kilkuletnim doświadczeniem w obsłudze kadrowo-płacowej. Uwielbia czytać literaturę światową, a także książki o rozwoju osobistym. Dzień rozpoczyna od mocnej filiżanki kawy ;-)

1 KOMENTARZ

  1. Dla matek wykonujących pracę przy komputerze doskonałym rozwiązaniem jest wynajem biurka na godziny wraz z opieką nad dzieckiem. Jest to tak zwany coworking dla rodziców. Coworking z dodatkową możliwością przyjścia do pracy z dzieckiem, to stosunkowo nowa idea w Polsce, chociaż w wielu krajach Europy Zachodniej znalazła już wielu zwolenników. Dla mam i tatusiów, którym trudno jest wygospodarować kilka godzin na pracę zawodową czy prowadzenie własnej firmy coworking dla rodziców jest rozwiązaniem idealnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here