Jak wybrać zawód dla siebie i stać się pracownikiem poszukiwanym na rynku pracy?

0
1683

Realia współczesnego rynku stawiają przed pracownikami liczne wymagania. Każdemu, kto poszuka zatrudnienia, zależy na tym, by być pozytywnie postrzeganym przez potencjalnych pracodawców, co jest sporym wyzwaniem. Pojawia się zatem w tym momencie pytanie o to, jak zwiększyć swoje szanse o zdobycie wymarzonej posady? Oto kilka wskazówek, które na pewno w tym pomogą.

W jakim kierunku zawodowym chcesz podążać?

Każdy, kto kwestie związane z rozwojem zawodowej kariery traktuje poważnie, musi wnikliwie zastanowić się nad tym, w jakim kierunku chciałby podążać – robienie czegokolwiek na siłę i wbrew sobie nie przynosi na dłuższą metę spodziewanych rezultatów, wykonywana praca nie sprawia satysfakcji i szybko prowadzi do wypalenia. Ważne jest zatem to, by określić cel oraz poznać swoje mocne strony – wówczas o wiele łatwiej jest nakierować zawodową ścieżkę na właściwe tory. Jest to co prawda trudniejsza droga, ale warto spojrzeć na to pod innym nieco kątem – praca stanowi znaczną część życia człowieka, tym bardziej nie powinna frustrować i hamować osobistego rozwoju.

Zdobywaj wiedzę i doświadczenie zawodowe

W trakcie rekrutacji pracodawcy zwracają uwagę na różne aspekty, niemniej jednak tym, co liczy się dla nich w największym stopniu, jest merytoryczne przygotowanie kandydata do pracy na danym stanowisku. Odpowiednie wykształcenie i doświadczenie zawodowe przemawiają na korzyść kandydata, w związku z czym wskazane jest, by miał na te właśnie obszary szczególne baczenie.

W dzisiejszych czasach spore są możliwości w zakresie kształcenia się. Służą temu nade wszystko:

 • studia – także podyplomowe,
 • kursy,
 • szkolenia.

W kwestii zdobywania wiedzy nie opłaca się spoczywać na laurach – dotyczy to zarówno osób stawiających na rynku swoje pierwsze kroki, jak i tych funkcjonujących na nim od pewnego już czasu, wiek nie ma przy tym większego znaczenia.

Kurs Planowanie sklepu internetowego

Wiedza przyczynia się do podnoszenia zawodowych kwalifikacji oraz pomaga zdobyć cenne doświadczenie. Z punktu widzenia pracodawców najbardziej atrakcyjni są pracownicy obyci z mechanizmami działania danej branży – nie trzeba bowiem ich przyuczać do zawodu, co w wielu dziedzinach ma niebagatelne znaczenie. Ale czy to oznacza, że kandydat młody i bez doświadczenia jest z góry skreślony? Otóż nie, choć z pewnością jest mu trudniej niż wprawionemu pracownikowi. Aby taka osoba mogła zapunktować w oczach pracodawców powinna np.:

 • aktywnie działać jako wolontariusz,
 • mieć na swoim koncie staże i praktyki – często bezpłatne – organizowane przez różne firmy,
 • udzielać się w studenckich inicjatywach i organizacjach.

Mile widziana jest kreatywność przejawiająca się i w inny sposób, np. prowadzeniem bloga. Młode osoby mają ogromny potencjał, który należy dobrze wykorzystywać.

Czy posiadasz pożądane przez pracodawców cechy?

Kolejną ważną sprawą, której w kontekście omawianego tematu nie da się pominąć, są pewne indywidualne właściwości – nawet najwyższe kwalifikacje nie są w stanie zatuszować ich braku. Spośród pożądanych przez pracodawców u pracowników cech zazwyczaj wymieniane są:

Kurs Planowanie sklepu internetowego
 • komunikatywność,
 • efektywne zarządzanie czasem,
 • samodzielność,
 • wysokie zdolności adaptacyjne,
 • zaangażowanie w pracę,
 • umiejętność radzenia sobie w stresujących i konfliktowych sytuacjach,
 • elastyczność,
 • kreatywność.

Warto przy tej sposobności wspomnieć jeszcze o lojalności – to wysoce ceniony przymiot. Oczywiście, pracodawcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nie ma takiej opcji, by od dobrego pracownika wymagać związania się z jedną firmą na stałe, ale uczciwa postawa jest zawsze mile widziana. Przejawia się ona głównie w dbaniu o pozytywny wizerunek firmy czy w informowaniu pracodawcy o niektórych posunięciach, takich jak np. szukanie nowej pracy.

Znaj swoją wartość i wybierz zawód dla siebie

Atrakcyjny pracownik jest kimś, kto zna swoją wartość – wie, jakimi zaletami się odznacza i umie je podkreślić. Ale uwaga – nie chodzi o to, by dostarczyć potencjalnemu pracodawcy listę wszystkich swoich atutów. Trzeba je potraktować wybiórczo – przez pryzmat konkretnej oferty. Szukając pracy, warto nieustannie zadawać sobie pytanie „W jaki sposób mogę się przysłużyć danemu pracodawcy, co jest dla niego istotne?”. Prezentując siebie i swoje dokonania, nie wolno przesadzać czy celowo wprowadzać rozmówcy w błąd – kłamstwo ma krótkie nogi, podane informacje można przecież bez większego problemu z weryfikować.

Dbaj o swój wizerunek

O atrakcyjności pracownika decyduje także jego wizerunek, na który składa się parę elementów. Zazwyczaj mówi się tu o wyglądzie zewnętrznym – czy się to komuś podoba, czy nie, pracowników ocenia się też na podstawie prezencji. Wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną, trzeba zadbać o schludny i elegancki strój odpowiadający wymogom ubioru biznesowego. Jest on ponadto zalecany na co dzień w pracy, chociaż w poszczególnych firmach obowiązuje zróżnicowany dress code.

W dzisiejszych czasach powiedzenie „jak cię widzą, tak cię piszą” nabiera szerszego wymiaru, albowiem nie odnosi się jedynie do powierzchowności. Dużą rolę odgrywa tu wizerunek pracownika w internecie, m. in. w mediach społecznościowych. Z tego też względu do sieci nie powinny trafiać przypadkowe treści, którą pracownikowi zaszkodzić.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here