Jak szukać pracy przez Internet?

0
2523

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi wykonuje przez internet coraz więcej czynności. Możemy nawet dokonać zakupów w naszym ulubionym sklepie i otrzymać je z dostawą do domu. Nic więc dziwnego, że takie czynności, jak szukanie pracy również odbywa się online. Istnieje wiele portali, na których możemy nie tylko znaleźć liczne ogłoszenia o pracę, ale także zaprezentować swój profil jako kandydat, gdzie pracodawcy mogą się do nas zgłosić, gdy zainteresuje ich nasza osoba.

Poszukiwania pracy przez Internet – jak się za to zabrać?

Wpisując w wyszukiwarkę internetową słowo „praca” wyskoczy nam kilkanaście znanych portali z ogłoszeniami o pracę. Jedne wymagają założenia konta, na innych możemy przeglądać ogłoszenia, a także na nie odpowiadać bez konieczności zakładania profili. Co więcej, możemy też ustawić sobie powiadomienia, które będą nam przychodziły na adres e-mail i prezentowały najnowsze oferty pracy z interesujących nas dziedzin.

To najprostszy i najszybszy sposób na znalezienie pracy przez internet. Strony te są odpowiednio dostosowane tak, aby po kategoriach lub konkretnej lokalizacji moc wyszukiwać interesujące nas ogłoszenia – wystarczy zaznaczyć, jaka praca nas interesuje i wybrać nasze miejsce zamieszkania. Musimy jednak pamiętać, że portale te są niezwykle popularne, a co za tym idzie – mnóstwo ludzi odpowiada na te same ogłoszenia, co my. Musimy więc zadbać o profesjonalne CV oraz list motywacyjny.

Są także portale pracowe, które pozwalają na znalezienie praktyk studenckich, stażu, czy pracy dla studentów w wielu miastach w Polsce oraz za granicą. Coraz więcej młodych ludzi chce sobie dorabiać, ucząc się, a wielu pracodawcom taki układ się opłaca, przez co zamieszczają ogłoszenia na takich portalach.

Portale specjalistyczne w celu znalezienia pracy

Jeśli posiadamy określone wykształcenie i wiemy, jakiej pracy poszukujemy, warto zerknąć na portale specjalistyczne. Są one dedykowane wyłącznie danej dziedzinie, na przykład pracy w branży IT, dla osób znających wiele języków obcych, prawników, czy lekarzy. Z pewnością grono zainteresowanych będzie na takim portalu mniejsze, ponieważ wciąż niezbyt duża ilość osób ma świadomość tego, że istnieją w internecie takie miejsca.

Na co zwrócić uwagę, szukając pracy przez internet?

Oto kilak wskazówek, z których warto skorzystać, jeśli chcemy w bezpieczny sposób szukać i znaleźć pracę za pośrednictwem internetu:

  • Coraz częściej pracodawcy, widząc nasze CV oraz list motywacyjny, pragną dowiedzieć się czegoś więcej na nasz temat, w końcu internet to prawdziwa skarbnica wiedzy. W tym celu powinniśmy sprawdzić, czy nie znajdują się w nim żadne kompromitujące nas treści, zdjęcia, bądź filmy, które mogłyby nam przysporzyć wiele problemów.
  • Jeśli posiadamy konta na portalach społecznościowych, zadbajmy o swoją prywatność – ograniczmy prawa do widoku naszych kont dla osób, które nie są z grona naszych znajomych, ponadto pozbądźmy się wpisów lub zdjęć, które mogłyby postawić nas w niekorzystnym świetle.
  • Pamiętajmy o odpowiedniej formie naszego CV – muszą w nim być zawarte nasze dane kontaktowe, informacje o dotychczasowym doświadczeniu zawodowym, a także umiejętnościach, które posiadamy. Ważne, aby dołączyć także nasze zdjęcie, lecz nie z wakacji lub w śmiesznej pozycji, lecz legitymacyjne, dowodowe.
  • W liście motywacyjnym nie opisujmy całego swojego życia i samych swoich superlatyw, lecz skupmy się, aby jego treść pasowała do stanowiska, na które kandydujemy. Wymieńmy więc wyłącznie te cechy, które możemy w danej pracy wykorzystać, aby nasz przyszły pracodawca miał ochotę zaprosić nas na rozmowę kwalifikacyjną.
Uaktywnijmy się na forach internetowych

Jeśli wiemy konkretnie, w jakiej branży chcemy pracować, możemy zarejestrować się na forach dyskusyjnych – tam mamy szansę poznać wiele ciekawych osób i poszerzyć swoje znajomości, które mogą zaowocować pewnymi sukcesami w przyszłości. Warto mieć otwarty umysł i pozytywne nastawienie, a w każdej chwili ktoś może nas zauważyć i skontaktować się z nami.

W takich miejscach również pojawiają się liczne ogłoszenia, które mogą nas zainteresować. Może się okazać, że uda nam się na takim forum bezpośrednio porozmawiać z przyszłym pracodawcą, który będzie mógł nas lepiej poznać i przekonać się do nas.

Książki Altenberg
Obserwujmy strony internetowe różnych firm

Większość przedsiębiorstw posiada profesjonalne strony internetowe, na których widnieje zakładka „praca” bądź „kariera”. Znajdziemy tam wszystkie aktualne ogłoszenia pracy, wraz z wymaganiami, które należy spełnić oraz danymi kontaktowymi, na które można wysłać nasze dokumenty aplikacyjne.

Taka forma dobrze o nas świadczy – poświęcamy swój czas, aby lepiej poznać firmę, zapoznać się z jej ofertą i strukturami, a także bezpośrednio aplikujemy na konkretne stanowisko. Z pewnością będzie to brane pod uwagę podczas rekrutacji.

Pozostań bezpieczny w sieci

Korzystając z portali, na których znajdziemy ogłoszenia o pracę, musimy pamiętać, aby dokładnie przeczytać regulamin każdej strony i zapoznać się z informacjami na temat ochrony naszych danych osobowych. Niemało jest przecież oszustów w internecie, którzy, działając pod przykrywką, chcą wyłudzić nasze dane osobowe i wykorzystać je do własnych celów. Nie dajmy się też nabrać na pobieranie opłaty za umieszczenie dokumentów aplikacyjnych, ponieważ jest to niezgodne z polskim prawem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]