Jak skutecznie szukać pracy?

0
2537

Często zastanawiamy się, dlaczego ciężko nam jest znaleźć odpowiednią pracę, podczas gdy spełniamy wszystkie wymogi, jakie stawia przyszły pracodawca. Mimo to telefon milczy, a na poczcie elektronicznej świeci pustkami. W szukaniu pracy nie jest jednak najważniejsze wysyłanie swoich CV, lecz odpowiednie myślenie oraz nastawienie, które przybliży nas do sukcesu.

Na czym polega skuteczne poszukiwanie pracy?

Wiele osób podczas rozmowy kwalifikacyjnej boi się opowiadać o swoich sukcesach, ponieważ obawia się, że będzie to odebrane jako przechwalanie się, a tego z pewnością nie zaakceptuje przyszły pracodawca.

W rzeczywistości jednak dlaczego mielibyśmy nie chwalić się swoimi sukcesami? Nie chodzi tu o długi monolog na temat tego, co potrafimy i co osiągnęliśmy w życiu, jednak w przypadku cennych umiejętności, czy ukończonych kursów warto o nich wspomnieć szczególnie wtedy, gdy możemy je zastosować w nowym miejscu pracy.

Musimy być pewni tego, że jesteśmy odpowiednim kandydatem na to stanowisko i to my powinniśmy zostać wybrani. Podkreślmy więc swoje najważniejsze osiągnięcia zawodowe i traktujmy je na co dzień jako swoje mniejsze i większe sukcesy, z których możemy być naprawdę dumni.

Znajdźmy w sobie odwagę i chęci do skutecznego znalezienia pracy

Wiele osób, które znalazły już stałą pracę, mają o wiele mniejszą motywację do jej zmiany. Przede wszystkim boją się wyjścia poza własną strefę komfortu, czyli zrezygnowania z czegoś, co jest pewne i bezpieczne. W rzeczywistości jednak, jeśli chcemy coś zmienić, to konieczne jest podjęcie ryzyka.

Każdy powtarza nam, że jeśli mamy stabilną posadę i umowę o pracę, to strach się stamtąd ruszać. Prawda jednak jest taka, że to my sami wiemy, jak nam się pracuje na danym stanowisku, a te wytyczne wcale nie są wygórowane. Warto więc słuchać samego siebie i odpowiedzieć sobie na pytanie: czego tak naprawdę chcemy?

Jeśli znudziła nas dotychczasowa praca lub zawsze marzyliśmy o innej posadzie, szkoda tracić więcej czasu – podejmijmy pierwsze kroki od razu. Nikt nie każe nam od razu zwalniać się z dotychczasowej pracy, nie możemy bowiem pozwolić sobie na bezrobocie. Warto więc stworzyć dokumenty aplikacyjne i rozglądać się za wymarzoną pracą, a jeśli nadarzy się okazja – zmienimy ją i zaczniemy się spełniać.

Nie bądźmy zbyt pewni siebie przy skutecznym poszukiwaniu pracy

Niektórym osobom wydaje się, że jeśli spełniają wszystkie wymogi na dane stanowisko, to praca im się z pewnością należy. Lecz są w błędzie – tutaj nie liczą się wyłącznie nasze umiejętności oraz doświadczenie zawodowe, ale przede wszystkim to, jaką jesteśmy osobą oraz nasze zaangażowanie w pracę.

Mając taką postawę, pracodawca odbierze nas za osoby zbyt pewne siebie i nie zauważy w nas żadnej motywacji do pracy. Z pewnością nie rozpatrzy naszej kandydatury pozytywnie, a my wciąż będziemy zastanawiać się, dlaczego nikt nie chce nas przyjąć.

Warto więc mieć do siebie dystans, znać swoją wartość, lecz być osobą pokorną. Dobrze, jeśli wiemy, czego chcemy i potrafimy pokazać, że nam na tym zależy. Pamiętajmy, że praca nie przyjdzie do nas sama i wszystko leży w naszych rękach.

Przyłóżmy się do szukania pracy

Często wydaje nam się, że jak stworzymy CV i zaczniemy je rozsyłać w różne miejsca, to w ciągu kilku dni nastąpi fala telefonicznych zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne. Przecież spełniamy wszelkie warunki, więc zaproszenie nam się należy. Nic bardziej mylnego – do poszukiwania pracy również musimy się przyłożyć.

W tym celu warto pamiętać o następujących kwestiach:

  • Stwórzmy czytelne, eleganckie i rzeczowe CV, w którym znajdą się wyłącznie istotne informacje na nasz temat. Zrezygnujmy z wszelkich ozdobników, postawmy na klasyczną formę, upewnijmy się, że nie ma w nim żadnych błędów ortograficznych czy stylistycznych, a także zapiszmy bądź wydrukujmy je w odpowiednim formacie.
  • Pisząc list motywacyjny, ograniczmy się wyłącznie do kwestii, które związane są ze stanowiskiem, na które aplikujemy. Skupmy się na naszych mocnych stronach i umiejętnościach, które możemy wykorzystać w nowym miejscu pracy i które przypadną do gustu pracodawcy.
  • Nie ograniczajmy się do ślepego wysyłania maili z załączonym CV i listem motywacyjnym. W treści wiadomości warto napisać kilka słów, które będą miłym wstępem, a pracodawca z chęcią przejrzy nasze dokumenty aplikacyjne.
  • Możemy również pomyśleć o założeniu profili na portalach z ogłoszeniami pracy, stwórzmy tam swoją sylwetkę i ciekawy opis, który zachęci pracodawców do zaproszenia nas na rozmowę kwalifikacyjną.
  • Zawsze mile widziane jest osobiste dostarczanie CV do miejsca pracy, dzięki temu pracodawca może dostrzec nasze zaangażowanie i motywację do zdobycia danej posady, co jest bardzo cenione w dzisiejszych czasach. Dodatkowo schludny wygląd i inteligentna rozmowa może znacznie polepszyć naszą sytuację, przez co zapunktujemy u przyszłego szefa.
  • Zadbaj także o to, aby w Internecie nie znajdywały się żadne treści, które mogłyby nas skompromitować. Jeśli posiadamy profile na portalach społecznościowych, zadbajmy o to, aby wszelkie zabawne i prywatne treści na nasz temat były prywatne lub usunięte.
[Głosów:2    Średnia:3/5]