Jak przygotować się do rozmowy o pracę z potencjalnym pracodawcą?

0
318

Rozmowa kwalifikacyjna zawsze jest stresującą chwilą dla każdej osoby ubiegającej się o wymarzoną pracę. Aby dobrze na niej wypaść, trzeba odpowiednio się przygotować, czyli zdobyć informacje o firmie, zadbać o schludny strój i wiedzieć, jak odpowiadać na zadawane pytania. Na co warto zwrócić uwagę podczas przygotowań do rozmowy z potencjalnym pracodawcą?

Znajdź informacje o firmie

Zdobycie informacji o firmie, w której chcemy pracować to jedno z najważniejszych zadań podczas naszych przygotowań. Nigdy nie wiadomo, kiedy zostaniemy zapytani o jakiś szczegół związany z pracą w danym przedsiębiorstwie. W tym celu warto powrócić do ogłoszenia, które znaleźliśmy na jednej ze stron z ofertami pracy, jak  www.praca.money.pl, przeczytać je ponownie, zwrócić uwagę na zakres wymagań i opis stanowiska, a także sprawdzić, jakie informacje o danej firmie można znaleźć w Internecie. Taka wiedza ułatwi nam przygotowanie się do rozmowy, szczególnie gdy zostaniemy zapytani o to, jak wyobrażamy sobie pracę w konkretnym przedsiębiorstwie.

Przygotuj się na konkretne pytania

W Internecie znaleźć można mnóstwo pytań, które najczęściej padają ze strony rekruterów. Głównie dotyczą one słabych i mocnych stron, gdzie widzimy się za kilka lat, jaki jest nasz największy sukces, jaka jest praca idealna, jaka była najtrudniejsza podjęta decyzja w twoim życiu, jak radzisz sobie z porażkami, jak wyobrażasz sobie relacje szef-pracownik. Chociaż pytania te wydają się zbyt oczywiste, często możemy je usłyszeć. Warto przygotować sobie na nie odpowiedzi, zanim pójdziemy na rozmowę i dopiero podczas niej będziemy zastanawiać się, co warto powiedzieć.

Zadbaj o wygląd

Pierwszego wrażenia nie zrobisz drugi raz, dlatego koniecznie trzeba zadbać o swój wygląd. Najważniejsze, by strój, który wybierzemy, był schludny i czysty. Jeżeli chodzi o dress code, tutaj kwestia jest bardziej skomplikowana. Osoby, ubiegające się o pracę w biurach, kancelariach, urzędach itp. powinny wybrać ubrania formalne, bardziej eleganckie. Jeśli natomiast staramy się o posadę w firmie, gdzie panuje luźniejsza atmosfera, można zdecydować się na strój bardziej casual lub dla własnego bezpieczeństwa, business casual.

Kurs Planowanie sklepu internetowego

Opanuj stres

Stres podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest naszym największym wrogiem. W nerwach możemy zapomnieć nawet co studiowaliśmy lub gdzie wcześniej pracowaliśmy, a to nie wróży nam zdobycia nowej posady. Warto więc rzetelnie przygotować się do rozmowy, co zminimalizuje poziom stresu. Trzeba też uważać na komunikację niewerbalną. Niektóre osoby w takiej sytuacji mogą zbyt intensywnie gestykulować, co nie zostanie dobrze odebrane. Unikać należy także zachowań, które będą świadczyły o tym, że bardzo się denerwujemy. Są to takie gesty jak unikanie patrzenia w oczy, pocieranie kolan rękami, wkładanie rąk pod kolana, bawienie się włosami itp. Warto też kontrolować to, co się mówi i unikać zbędnych pauz lub tzw. zapychaczy jak „yyy”, „aaa” itp.

Kurs Planowanie sklepu internetowego

Jak widać, przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej to nie lada wyzwanie. Najważniejsze to sprawdzić informacje o firmie, przygotować odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, zadbać o formalne ubranie i zminimalizować stresu do minimum.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here