Jak powiedzieć szefowi o ciąży?

0
3794

Praca (w chwili obecnej) stanowi przywilej, dlatego większość z nas przywiązuje ogromną wagę do troski o aktualne stanowisko. Nie zawsze bywa to jednak proste. W sytuacji, gdy kobieta zachodzi w ciążę, jej poczucie bezpieczeństwa zostaje zachwiane. Z czego to wynika? Głównie z faktu, że dla wielu pracodawców ciąża podwładnej to duży kłopot. Jak powiedzieć pracodawcy – „Szefie, jestem w ciąży”? Czy brzemiennej kobiecie przysługują prawa i przywileje? W jakich okolicznościach pracodawca może rozwiązać umowę z ciężarną? O tym przekonacie się z dalszej części artykułu.

Czego obawiają się kobiety przed poinformowaniem szefa o ciąży?

Przede wszystkim:

  • czy będą miały dokąd wrócić po urlopie macierzyńskim,
  • czy nie zostaną zdegradowane na niższe stanowisko,
  • czy ich wynagrodzenie będzie takie samo jak to, które otrzymywały przed pójściem na urlop macierzyński/wychowawczy,
  • czy podołają swoim obowiązkom, gdy wrócą z urlopu macierzyńskiego do pracy.

Jak powiedzieć pracodawcy o ciąży?

Szczerość w związku to podstawa. Układ, jaki tworzysz ze swoim pracodawcą, powinien opierać się na prawdomówności. Jeśli pragniesz, by szef traktował Cię w należyty sposób, Ty również bądź z nim szczera.

„Jestem w ciąży” – kiedy powiedzieć o tym szefowi?

Kobieta w stanie błogosławionym ma prawo sama zadecydować – jak i kiedy powie pracodawcy o aktualnej sytuacji życiowej. Istotnym podkreślenia jest jednak fakt, że im szybciej szef dowie się o ciąży, tym lepiej dla podwładnej.

Uwaga!

Według powszechnie panującego przekonania, najlepszym momentem na przekazanie informacji o stanie błogosławionym jest dwunasty tydzień ciąży.

W jaki sposób powinna przebiegać rozmowa z pracodawcą?

Rozmowa powinna odbywać się za zamkniętymi drzwiami. Pod żadnym pozorem nie należy mówić szefowi o ciąży – gdy nagle (w przelocie) spotkamy go na korytarzu w firmie. Istotne jest, aby spotkanie odbywało się w cztery oczy, bez obecności współpracowników bądź klientów zakładu. Rozmowa z pracodawcą nie należy do najłatwiejszych, warto jednak dać świadectwo swojej dojrzałości. Idąc na spotkanie z przełożonym, kobieta powinna być uśmiechnięta, zrelaksowana, wypoczęta oraz pozytywnie nastawiona do świata i ludzi.

O tym należy pamiętać

Kobieta, która zamierza poinformować pracodawcę o ciąży, zobligowana jest do dostarczenia koniecznych dokumentów. Do nadmienionych dokumentów należą:

1). Karta ciąży.

2). Inne zaświadczenie wystawione przez lekarza prowadzącego.

Uwaga!

Pracownica w stanie błogosławionym (podczas rozmowy z pracodawcą) powinna:

  • – oznajmić szefowi, czy zamierza pracować do końca trwania ciąży,
  • – powiedzieć szefowi, czy po urlopie macierzyńskim zamierza wrócić do pracy.

Takie zachowanie spowoduje, że pracodawca będzie mógł przedsięwziąć konieczne kroki i działania.

Prawa ciężarnych w pracy
  • Zakaz pracy w godzinach nocnych (jeśli podwładna pracowała w godzinach: od 21:00 do 7:00 rano, pracodawca ma obowiązek zmienić jej grafik).
  • Zakaz pracy w godzinach nadliczbowych (kobieta w stanie błogosławionym może pracować maksymalnie osiem godzin dziennie).
  • Zakaz pracy w warunkach zagrażających zdrowiu matki bądź jej nienarodzonego dziecka.

Uwaga!

Kobieta w stanie błogosławionym nie może:

– przenosić nieporęcznych pakunków/ciężarów (zgodnie z prawem, pracodawca powinien umożliwić ciężarnej pracę na innym stanowisku, ale co warte podkreślenia – na stanowisku adekwatnym do jej umiejętności i kwalifikacji),

– pracować w otoczeniu szkodliwych substancji chemicznych oraz urządzeń (poważnym niebezpieczeństwem dla nienarodzonego dziecka są: ultradźwięki, wstrząsy, promienie jonizujące oraz pole elektromagnetyczne),

– przebywać w głośnych/hałaśliwych pomieszczeniach,

– pracować w niewygodnej pozycji (na przykład: stojącej; w pozycji stojącej może pracować nie dłużej niż trzy godziny dziennie),

– pracować przy zmiennych temperaturach.

  • Zakaz wysyłania ciężarnej w delegacje – poza stałe miejsce pracy (aby pracodawca mógł wysłać ciężarną w delegację, ta musi wyrazić na to zgodę).
  • Prawo do zwolnienia z pracy na czas przeprowadzania badań lekarskich (istotnym podkreślenia jest fakt, że za czas nieobecności w pracy, kobiecie należy się stałe wynagrodzenie).

W jakich okolicznościach pracodawca może rozwiązać umowę z ciężarną?

Przede wszystkim:

  • w sytuacji, gdy ogłosi upadłość przedsiębiorstwa/zakładu,
  • w sytuacji, gdy przeprowadzi zwolnienie grupowe,
  • w sytuacji, gdy firma zostanie zlikwidowana,
  • w sytuacji, gdy ciężarna zatrudniona jest na zastępstwo,
  • w sytuacji gdy ciężarna zatrudniona jest w ramach umowy, której termin rozwiązania upływa do końca trzeciego miesiąca ciąży.

Podsumowanie

Ciąża to nie choroba, zatem większość przyszłych mam zamierza pracować aż do rozwiązania. Istotne jest jednak, aby o stanie błogosławionym kobiety, dowiedział się również jej pracodawca. Rozmowa z szefem nie należy do najłatwiejszych, warto jednak jak najwcześniej zdecydować się na wspomniany krok. Kwestią wartą podkreślenia jest również fakt, że stan błogosławiony nie może prowadzić do poczucia winy wobec przełożonego.

[Głosów:3    Średnia:2.7/5]