Jak napisać dobry list motywacyjny?

0
4324

Firmy prowadzące nabór pracowników wymagają od kandydatów przesłania dokumentów rekrutacyjnych, na które składają się życiorys oraz list motywacyjny. Stworzenie dobrego listu motywacyjnego, który przykuje uwagę potencjalnego pracodawcy, jest nie lada wyzwaniem – wiele osób ma z tym problem. Jak się z nim uporać?

Jakość listu motywacyjnego ma znaczenie

List motywacyjny stanowi uzupełnienie CV. Jego zadaniem jest wzbudzenie zainteresowania u pracodawcy i przekonanie go do tego, że autor to właściwa osoba na dane stanowisko. Po internecie krąży mnóstwo gotowych wzorów listów motywacyjnych, ale czy rzeczywiście warto z nich korzystać? Na pewno można je potraktować w kategoriach podpowiedzi i wskazówek, ale niedopuszczalne jest ich kopiowanie i podpisywanie się pod nimi swoim nazwiskiem – tymczasem to częsta praktyka i jednocześnie największy błąd popełniany przez kandydatów. Dla osób odpowiedzialnych za selekcję podań jest to znak, że osoba tworząca wniosek nie przyłożyła się do tego należycie i poszła na łatwiznę – a nikt nie chce mieć w swoim zespole pracowników w ten sposób traktujących obowiązki. Przy poszukiwaniu pracy jakość podań ma znaczenie – ludzie często o tym zapominają, a potem są rozczarowani, bo wysłali ich dziesiątki, ale odzew był zerowy.

Spersonalizowany przekaz w dobrym liście motywacyjnym

Podstawowa zasada jest taka, że jeśli firma zaznacza w ogłoszeniu, iż prosi o przesłanie listu motywacyjnego, to należy dostosować się do tych wymogów – w przeciwnym razie aplikacja nie będzie rozpatrywana. Zawsze też należy kierować się przy tej sposobności indywidualnymi przesłankami – tzn. chodzi o stworzenie pisma specjalnie na potrzeby konkretnej firmy. A to oznacza konieczność zdobycia informacji na jej temat – czym się zajmuje, od ilu lat działa na rynku, jakie sukcesy odniosła itp. Dobry list motywacyjny to taki, który jest dostosowany do określonego stanowiska – stąd też kandydat powinien mieć pewność, że naprawdę chce na nim pracować.

Przejrzysta struktura dobrego listu motywacyjnego

List motywacyjny powinien pod względem formy nawiązywać do życiorysu, nieodzowne jest zatem zastosowanie tej samej czcionki, kolorystyki, odstępów itp. Dzięki temu dokumenty tworzą spójną wizualnie całość i prezentują się profesjonalnie. Ponadto istotną kwestią jest zachowanie w liście motywacyjnym odpowiedniej struktury – to sprawia, że jest on czytelny i przejrzysty. Na jego układ składają się następujące elementy:

  • Nagłówek – umieszczany po lewej stronie, zawiera dane osobowe autora. Po stronie prawej wpisuje się datę i miejsce stworzenia dokumentu, a pod nią zamieszcza się dane osobowe adresata.
  • Wstęp – ta część jest zarezerwowana na krótką prezentację swoje osoby i przedstawienie się.
  • Rozwinięcie – powinno stanowić logiczną kontynuację słów zawartych we wstępie. To właśnie tu kandydat ma pole do popisu, by udowodnić, dlaczego pragnie podjąć pracę w danej firmie na proponowanym stanowisku. Kandydat ma szansę wykazać się tu kreatywnością – niech np. poda trzy powody, dla których to właśnie on jest osobą poszukiwaną przez firmę.
  • Zakończenie – to miejsce na niedługie podsumowanie i zamieszczenie adnotacji, iż jest się gotowym na bezpośrednią rozmowę.

Przy tej sposobności należy mieć na względzie kilka istotnych rzeczy takich jak m. in.:

  • nie powielanie treści życiorysu,
  • nie przesadzanie z długością – przeciętnie listy motywacyjne zajmują od pół do całej strony formatu A4; z drugiej zaś strony lakoniczność też nie jest mile widziana,
  • wyeliminowanie błędów merytorycznych, ortograficznych, gramatycznych itp.,
  • używanie wyłącznie znormalizowanych, standardowych czcionek – np. Times New Roman,
  • odręczny podpis,
  • zamieszczenie klauzuli o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych.
Czego nie zamieszczać w liście motywacyjnym?

Tworząc list motywacyjny, trzeba unikać:

  • zamieszczania w nim oklepanych sformułowań typu „w odpowiedzi na Państwa ogłoszenie” itp.,
  • jakiejkolwiek krytyki pod adresem firmy przeprowadzającej rekrutację,
  • przedstawiania swoich oczekiwań względem oferty,
  • aroganckiego tonu – celem listu motywacyjnego jest promocja kandydata, ale należy do tego podejść z rozsądkiem i rozwagą, bez przechwalania się, że jest się najlepszym i niezastąpionym,
  • uciekania się do próśb i apeli w stylu „zatrudnijcie mnie”, „lepszej osoby na te stanowisko nie znajdziecie” etc.,
  • humoru – list motywacyjny jest pismem o charakterze formalnym, w związku z tym błyszczenie poczuciem humoru lepiej zostawić na prywatne okazje; zawsze też warto pamiętać o tym, że nie wszystkich śmieszy to samo,
  • osobistych dygresji – dla pracodawcy liczą się fakty,
  • udziwnionego na siłę języka,
  • skupiania się na własnych słabych stronach.
Jakie zdjęcie dołączyć do listu motywacyjnego?

Na zakończenie wypada jeszcze kilka słów poświęcić ważnemu zagadnieniu, jakim jest zdjęcie – wiele firm wymaga dołączenia go do podania. To zawsze wzbudza mnóstwo emocji i prowadzi niestety do popełniania błędów polegających np. na chęci zaimponowania pracodawcy. Odpadają wszelakie prywatne fotografie – z wakacji, imprez itd. Nie jest też najlepszym pomysłem typowe zdjęcie legitymacyjne. A zatem jakie? Odpowiedź brzmi – ładny, profesjonalnie wykonany portret przedstawiający kandydata jako osobę życzliwą i przyjazną.

[Głosów:1    Średnia:5/5]