Ile zarabia przedstawiciel handlowy? Zarobki w Polsce

0
48641

Wynagrodzenie przedstawiciela handlowego najczęściej nie ma charakteru stałego i uzależnione jest w dużej mierze od jego zdolności sprzedażowych. Inne czynniki wpływające na wysokość zarobków przedstawiciela handlowego to branża, obszar działania i rodzaj klienta. Rozpiętość wynagrodzeń jest ogromna. Początkujący przedstawiciel może zarabiać niewiele ponad 1 000zł, zaś jego doświadczony kolega pracujący w branży farmaceutycznej lub przemysłowej za miesiąc swojej pracy zainkasuje kilka lub kilkanaście razy tyle.

Przedstawiciel handlowy zarobki

Raport płacowy 2014 Advisory Group TEST Human Resources na zlecenie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych

Wg raportu płacowego opracowanego przez Advisory Group TEST Human Resources pracownicy handlu i sprzedaży byli najbardziej poszukiwanymi pracownikami spośród wszystkich specjalistów w minionym roku. W raporcie zaprezentowane są interesujące dane na temat zarobków przedstawicieli handlowych.

Śląsk prowadzi w tabeli zarobków przedstawicieli handlowych

Najwięcej zarabiają przedstawiciele handlowi ze Śląska. Przeciętne wynagrodzenie na tym terenie wynosi 4 700zł. Niewiele niższe pensje otrzymują przedstawiciele z regionu Wielkopolski (4 689zł) i Mazowsza (4 588zł). Natomiast przedstawiciele pracujący Małopolski i Pomorza otrzymują najniższe wynagrodzenie w tej branży i wynosi ono odpowiednio 4 389zł i 4 098zł.

Przedstawicieli handlowych docenia przemysł ciężki

Dość istotne dysproporcje w wysokości płac występują w poszczególnych branżach. Najmniej, bo średnio 4 185zł zarabiają przedstawiciele handlowi w branży FMCG. Najwięcej płacą swoim przedstawicielom przedsiębiorcy z sektora przemysłu ciężkiego i maszynowego, tu przedstawiciele handlowi zarabiają przeciętnie 5 907zł. Zbliżone wielkości wynagrodzeń cechują branżę motoryzacyjną, elektroniczną i elektrotechniczną oraz budowlaną. Wynagrodzenie otrzymywane przez przedstawicieli tego rodzaju firm wynosi ok. 5 100zł.

Duże firmy płacą lepiej przedstawicielom handlowym?

Zaskakujące dane przytacza tabela zarobków w zależności od wielkości przedsiębiorstwa zatrudniającego przedstawiciela handlowego. Przekonanie o tym, że duże firmy płacą więcej należałoby zrewidować, gdyż w przypadku przedstawicieli najbardziej opłacalne jest zatrudnienie w firmie zatrudniającej do 100 pracowników. Tu można liczyć na średnie wynagrodzenie rzędu 6 080zł. W przedsiębiorstwie z załogą liczącą od 100 do 500 osób przedstawiciel handlowy otrzymuje wynagrodzenie w średniej wysokości 4 899zł. Najmniej zarabiają osoby zatrudnione w tym fachu w przedsiębiorstwach zatrudniających ponad 500 osób. Średnie zarobki w tym przypadku są o ponad 2 000zł niższe niż w małej firmie i wynoszą 4 015zł.

Dane zebrano z 508 przedsiębiorstw jesienią 2014r.

Źródło: www..paiz.gov.pl/publikacje/rynek_pracy

Grafton Recruitment – zarobki przedstawicieli handlowych w wybranych miastach Polski

Wnikliwą analizę wynagrodzeń przedstawicieli handlowych i zawodów pokrewnych w zależności od miejscowości zatrudnienia przedstawiła w swoim raporcie płacowym 2014/2015 firma Grafton Recruitment.

Wg danych z raportu najwięcej zarabiają przedstawiciele handlowi z Warszawy uzyskując wynagrodzenie mieszczące się w przedziale od 3 500zł do 7 500zł brutto. Poznańscy biznesmeni płacą swoim przedstawicielom od 3 000zł do 6 800zł miesięcznie. Pozostałe miasta, które zostały wymienione w sprawozdaniu to: Łódź, Kraków, Katowice, Wrocław oraz Trójmiasto. W tych miejscowościach płaca przedstawicieli handlowych nieco różni się od poznańskiej i wynosi od 3 000zł do 6 000zł miesięcznie brutto.

Raport płacowy Hays 2015 – wynagrodzenia wg stanowisk

Firma rekrutacyjna Hays Poland przeprowadziła zbadała wynagrodzenia przedstawicieli handlowych w aspekcie zajmowanych przez nich stanowisk. Z opracowania dowiadujemy się, że zarobki przedstawiciela handlowego mieszczą się w przedziale od 3 000zł do 6 000zł brutto, a optymalne wynagrodzenie wynosi 4 000zł brutto. Jego przełożony – kierownik przedstawicieli handlowych zarabia od 6 000zł do 12 000zł brutto, natomiast optymalna płaca wynosi 8 000zł brutto. W odrębnej kategorii zostało umiejscowione wynagrodzenie doradcy techniczno – handlowego, który otrzymuje wypłatę w wysokości od 4 500zł do 8 000zł brutto, a optymalna jego pensja wynosi 5 500zł brutto.

Źródło: www.hays.pl

Czynniki wpływające na indywidualną wysokość zarobków przedstawiciela handlowego

Ile zarabia przedstawiciel handlowy

Wynagrodzenie w zawodzie przedstawiciela handlowego w dużym stopniu zależy od poziomu wykształcenia, w tym wiedzy zdobytej na różnego rodzaju szkoleniach zawodowych. Nie zawsze musi to być wykształcenie o kierunku handlowym. Coraz częściej firmy zatrudniają przedstawicieli – doradców posiadających wykształcenie kierunkowe związane z branżą, w której działa pracodawca.

Na wysokość pensji nie wpływa staż pracy. Po pierwszym roku działalności w branży handlowej, zazwyczaj zarobki zaczynają wzrastać, by w kolejnym roku lub dwóch osiągnąć maksymalną wartość oferowaną przez pracodawcę.

Książki Altenberg

Najważniejszym składnikiem wynagrodzenia przedstawiciela handlowego jest premia od osiągniętego pułapu sprzedaży. Wysokość premii przeciętnie wynosi od 20 do 40% podstawy.

Benefity dla przedstawicieli handlowych

Do najczęściej oferowanych przedstawicielom handlowym gratyfikacji pozafinansowych należą szkolenia, samochód służbowy oraz telefon komórkowy i laptop. Niektórzy z przedstawicieli otrzymują równie inne dodatki do wynagrodzeń, np. ubezpieczenie lub fundusz reprezentacyjny.

[Głosów:66    Średnia:2.6/5]