Ile zarabia analityk finansowy? Zarobki w Polsce

0
11153

Wynagrodzenie analityka finansowego jest wprost proporcjonalne do wymagań jakie stawia się przed kandydatem na to stanowisko – wysokie. Zawiedzie się jednak ten, kto zaraz po ukończeniu studiów będzie oczekiwał znacznych kwot. Początkujący analityk finansowy może spodziewać się pensji brutto w granicach 3 000zł brutto. To niewiele, zważywszy na fakt, że w pierwszym, lepszym markecie kierownik zarabia tyle samo lub więcej. Dlaczego tak jest?

Kurs Planowanie sklepu internetowego

Ile zarabia analityk finansowy

Firmy, które zatrudniają analityków doceniają wykształcenie kandydata, zarówno to zdobyte na studiach, jak i dodatkowych kursach doszkalających. Ważne też są zdobyte certyfikaty. Nic jednak nie zastąpi doświadczenia, a to nabywa się niekiedy latami.

Jak istotna jest praktyka można wywnioskować z wysokości wynagrodzenia analityka finansowego, który może poszczycić się już jakimś stażem w branży. Pensja dojrzałego finansisty przekracza wysokość 10 000zł brutto. To już bardzo przyzwoite zarobki.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Advisory Group TEST HR, zarobki analityka finansowego wynoszą średnio 5 608zł brutto. 25% pracowników w tej branży zarabia powyżej 6 501zł brutto, a 25% nie więcej niż 4 055zł. Badania przeprowadzane były jesienią 2014r.

Raport wynagrodzeń analityka finansowego wg Michael Page

analityk finansowy zarobki

Interesujące opracowanie na temat zarobków analityka finansowego można znaleźć w „Przeglądzie Wynagrodzeń w Obszarze Instytucji Finansowych 2013/2014” przygotowanego przez Michael Page (źródło: www.michaelpage.pl). Opracowanie dotyczy przede wszystkim firm konsultingowych, ubezpieczeniowych, towarzystw funduszy inwestycyjnych, banków itp.

Analityk w sektorze „finanse i aktuariat”

W opracowaniu przedstawiono wynagrodzenie analityka oraz kontrolera finansowego sektorze „finanse i aktuariat”. Jak wskazuje autor opracowania, brak w polskiej praktyce wyraźnego oddzielenia pomiędzy jednym, a drugim stanowiskiem. Zatem przyjęto, że analityk finansowy pracuje na tym stanowisku średnio 3-5 lat, po czym najczęściej awansuje on na stanowisko kontrolera finansowego.

Przy doświadczeniu mieszczącym się w przedziale od 2 do 5 lat, zarobki analityka finansowego wynoszą przeciętnie 13 000zł brutto. Minimalne wynagrodzenie to 8 000zł, maksymalne – 17 000zł brutto.

Specjaliści ze stażem powyżej 5 lat otrzymują przeciętnie 15 000zł brutto. Do niskich wynagrodzeń w tej grupie pracowniczej można zaliczyć to, które nie odbiega poziomem od 12 000zł, maksymalne zarobki wynoszą 19 000zł brutto.

Udział rocznej premii w ogólnej kwocie wynagrodzenia wynosi 16%.

Kurs Planowanie sklepu internetowego

Aby pracować na stanowisku analityka finansowego w sektorze „finanse i aktuariat” należy spełniać określone warunki, m.in. ważne jest doświadczenie w przygotowywaniu budżetów, prognoz, umiejętność interpretacji danych. Mile widziane są certyfikaty ACCA lub CIMA. Oprócz tego ważna jest umiejętność analitycznego myślenia oraz samodzielność w działaniu.

Wynagrodzenia analityka w sektorze „Bankowość inwestycyjna, fuzje i przejęcia”

Kolejnym sektorem, w którym przedstawiono zarobki analityka jest sektor „Bankowość inwestycyjna, fuzje i przejęcia”. Tu analityk plasuje się najniżej, jeśli chodzi o zajmowane stanowisko oraz wymagania stawiane przed pracownikiem. Trzeba jednak zauważyć, że są one i tak spore, pracodawcy wymagają m.in.: doświadczenia w obszarze bankowości inwestycyjnej, szerokiej wiedzy z dziedziny finansów, doświadczenia w przeprowadzaniu wycen i modelowaniu finansowym, umiejętności analitycznego myślenia i pracy w zespole. Pożądane jest też posiadanie certyfikatu CFA.

W omawianym sektorze analityk z 2-5 letnim stażem, przeciętnie zarabia 12 000zł brutto. Minimalna pensja to 8 000zł, a maksymalna – 14 000zł brutto. Staż powyżej 5 lat zapewnia pensję w wysokości ok. 16 000zł brutto. Minimalne wynagrodzenie pracownika z doświadczeniem dłuższym niż 5 lat to 14 000zł, a maksymalne – 20 000zł brutto.

Trzeba przyznać, że to imponujące wynagrodzenie. Według danych zawartych w raporcie wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od branży oraz umiejętności pracownika. Jak zauważa autor, na wyższe wynagrodzenia mogą liczyć pracownicy sektora bankowego, niższe zarobki otrzymują analitycy w firmach leasingowych, czy faktoringowych, a także w segmencie ubezpieczeń.

Wyższe wynagrodzenia oferują większe instytucje, gdzie większy jest też zakres odpowiedzialności, lecz co ciekawe, dobrze płatnej pracy warto poszukać w mniejszych oddziałach zagranicznych banków, które obsługują klientów korporacyjnych. Tu można spodziewać się pensji dużo wyższej niż mediana.

Przy ustalaniu wynagrodzenia liczą się też indywidualne osiągnięcia pracownika i nie ma co liczyć, że bardzo dobra znajomość języka angielskiego będzie dodatkowo premiowana, bowiem ta uznana jest za standard w wymaganiach stawianych przez przedsiębiorstwa. Wysoko punktowane jest doświadczenie, a mile widziane są dodatkowo zdobyte certyfikaty potwierdzające kompetencje pracownika.

Jak wynika z przedstawionych raportów rozbieżności w wysokościach podanych wynagrodzeń są dość znaczne. Warto przygotować się na niższą pensję, by potem zbyt boleśnie nie przechodzić zderzenia z rzeczywistością. Jednak z pewnością można przyjąć, że wynagrodzenia oferowane w sektorze bankowym są znacznie intratniejsze niż zarobki w innych sektorach gospodarki. Jeśli zatem nastawiamy się na wysokie zarobki, trzeba zdobywać gruntowne wykształcenie i doświadczenie już w trakcie studiów.

[Głosów:11    Średnia:2.5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zostać analitykiem finansowym?
Następny artykułCzym zajmuje się doradca finansowy?
Singielka z kilkuletnim doświadczeniem w obsłudze kadrowo-płacowej. Uwielbia czytać literaturę światową, a także książki o rozwoju osobistym. Dzień rozpoczyna od mocnej filiżanki kawy ;-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here