H&M – zarobki, opinie, praca

0
35060

H&M to jeden z najpopularniejszych sieciowych sklepów odzieżowych nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Z roku na rok przybywa sklepów (w Polsce jest ich ponad 130), co tylko potwierdza silną pozycję tej marki na rynku. Firma dba o pozytywny wizerunek swoich placówek handlowych. Jednolity wystrój, ciekawe ekspozycje, duże powierzchnie i dobra lokalizacja to duży atut sklepów H&M. Czy pracownicy równie dobrze oceniają potentata odzieżowego?

HM – zarobki, opinie, praca

Praca w H&M

Choć na stronie internetowej wskazuje się trzy kierunki kariery w H&M (sklepy, logistyka, produkcja), w Polsce dostępne są miejsca pracy w sklepach i logistyce (magazyny w Gądkach k. Poznania).

W naszym kraju firma H&M zatrudnia ok. 5 000 osób, a 80% załogi stanowią kobiety. Pracę podejmują głównie osoby w średnim wieku. Warunkiem niezbędnym do udziału w rekrutacji jest pełnoletniość.

Zatrudnienie ukierunkowane jest na osoby dyspozycyjne, zatem ci, którzy chcą sobie dorobić np. tylko w weekendy nie mają zbyt dużych szans na karierę w sieci. Wymóg dyspozycyjności nie ma przy tym przełożenia na zatrudnienie w pełnym wymiarze godzin. Weryfikując oferty zatrudnienia dostępne na stronie internetowej firmy przekonujemy się, że najczęściej oferowane stanowiska doradcy sprzedaży dostępne są tylko w opcji „niepełny etat”. O pełne zatrudnienie mogą się starać osoby aspirujące na stanowisko kierownika działu, dekoratora, czy pracownika magazynu.

Kariera w H&M

Firma H&M nie ma sprecyzowanej ścieżki kariery, awans na wyższe stanowisko zależy od woli, umiejętności i kreatywności konkretnego pracownika. Podobnie jak w innych sieciowych przedsiębiorstwach, można tu liczyć nawet na przeniesienie do innego państwa.

Kim można zostać w H&M? Zatrudniając się w sklepie stacjonarnym bądź on-line, można aplikować na stanowisko:

  • doradcy sprzedaży,
  • kierownik działu,
  • dekorator,
  • kierownik sklepu,
  • kontroler administracyjno – kasowy,
  • pracownik oddziału obsługi klienta on-line
  • lider zespołu ds. obsługi klienta on-line.

Magazyny w Gądkach poszukują pracowników na stanowiska:

  • pracownik magazynu,
  • bussines controller,
  • lider grupy.

Rekrutacja on-line

Osoby poszukujące pracy w H&M koniecznie muszą aplikować wyłącznie poprzez stronę internetową sieci. Firma nie rozpatruje podań składanych w sposób tradycyjny, w poszczególnych sklepach.

Kolejną istotną kwestią jest załączenie do CV swojego portfolio. Jak wskazują rekruterzy powinno ono zawierać 7-8 przykładów prac prezentujących umiejętności w zakresie designu, stworzonych w formacie PDF lub JPEG, przy czym, o ile to możliwe wielkość pliku nie powinna przekraczać 5MB.

Kurs Planowanie sklepu internetowego

Jeżeli dokumenty zostaną pozytywnie zweryfikowane, kandydat zostaje zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Do rozmowy dobrze jest się przygotować pod kątem standardowych pytań o znajomość marki, przydatności kandydata do pracy w firmie, wizji własnej kariery. Przed rozmową warto też przemyśleć własny wygląd. H&M to firma odzieżowa, kładzie zatem duży nacisk zarówno na towar dostępny w sklepie, wizerunek placówek, jak i wygląd swoich pracowników.

Zarobki w H&M

Firma nie podaje wysokości zarobków oferowanych na poszczególnych stanowiskach, jednak jak wyznają pracownicy H&M, jest to praca nisko opłacana. Przeciętna pensja większości pracowników zatrudnionych na pełen etat oscyluje wokół kwoty 1 300zł netto. Premia rzędu 200zł jest przyznawana osobom, które nie opuszczają dni pracy (np. w powodu zwolnienia lekarskiego, czy urlopu), nie jest praktykowana dodatkowa gratyfikacja np. za wysokość sprzedaży. Trzeba przyznać, że o ile wizja pracy roztaczana w stosownej zakładce strony H&M zachęca do aplikacji, to płaca oferowana za nią nie porywa.

Na co oprócz wynagrodzenia mogą liczyć pracownicy sklepów? Jedną z zachęt stosowaną przez firmę jest oferta szkoleń programowych na doradców sprzedaży, kierowników działu, dekoratorów i kierowników sklepów. Ponadto personel zyskuje też wysokie rabaty na zakupioną w sieci odzież.

Nieco lepiej w tej kwestii wygląda sytuacja pracowników magazynu, którym oferuje się posiłki w cenie nie przekraczającej 3zł oraz bezpłatny dowóz do pracy.

Zdaniem przedstawicieli H&M firma pracuje też nad wzbogaceniem pomocy socjalnej.

Opinie o H&M

W tym aspekcie firma ma wiele do zrobienia. Oceny większości pracowników wypowiadających się na forach internetowych odstraszają potencjalnych kandydatów. Wytykana jest mała ilość pracowników w sklepach (co da się zauważyć odwiedzając placówki handlowe tej marki). Przykre są też wypowiedzi na temat zarobków i ograniczenia wymiaru czasu pracy.

Kurs Planowanie sklepu internetowego

Jak mówi jedna z byłych pracownic, jest to praca, którą powinno się traktować jako etap przejściowy w karierze, nie zaś docelowe miejsce zatrudnienia. Konieczność pracy w soboty i niedziele w handlu nie jest zaskoczeniem, jednak niepewny, zmieniany z dnia na dzień grafik jest już dużym minusem, utrudniającym codzienne życie załogi.

Szczególnie złą sławą otoczona jest praca w magazynach nieopodal Poznania, w których do niskiej pensji dołącza również ciągły pośpiech i niezbyt dobre traktowanie pracowników niższego szczebla. Ta sytuacja doczekała się już kilku artykułów zamieszczanych na popularnych portalach internetowych.

Z wypowiedzi kadry zarządzającej można wnioskować, że firma stara się zmienić niekorzystny obraz sieci, jako pracodawcy. Wypada czekać na pozytywne efekty tych działań.

[Głosów:95    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here