CV Kosmetyczka: zawód dla cierpliwych i dokładnych!

0
1957

Polacy coraz więcej inwestują w swój wygląd. O ile jeszcze kilka lat temu zabiegi kosmetyczne były zarezerwowane tylko dla tych z grubym portfelem, o tyle dziś do kosmetyczki chodzi już wiele osób. Zapotrzebowanie i utrzymujący się trend stwarzają dużą szansę dla osób, chcących podjąć zatrudnienie w tym zawodzie.

Czym w zasadzie będziesz się zajmować na stanowisku kosmetyczki?

Zacznijmy od tego, że kosmetyczka zajmuje się pielęgnacją ciała, w szczególności twarzy. Wbrew pozorom, makijaż to tylko wycinek długiej listy obowiązków. Kosmetyczka wykonuje zabiegi poprawiające stan skóry i udziela ogólnych rad w kwestii pielęgnacji urody. Właśnie z tego powodu oprócz zdolności manualnych, w tej pracy liczy się też bogata wiedza specjalistyczna.

Kurs Planowanie sklepu internetowego

Jak pracują kosmetyczki?

Niektóre specjalistki otwierają swój własny salon, na podstawie działalności gospodarczej. Jednak własny biznes to zawsze ryzyko związane z rynkiem oraz – co ważne – kosztowna inwestycja. Sam sprzęt, niezbędny w takim salonie, kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Właśnie dlatego wiele specjalistek decyduje się na pracę u kogoś. Pytamy zatem, jak aplikować na takie stanowisko i co zrobić, by pracodawca nas zauważył?

Kosmetyczko, pomyśl o dobrym CV

W końcu życiorys to podstawa, to pierwszy kontakt potencjalnego pracodawcy z Tobą. Zwróć uwagę, czy Twoje CV jest dobrze skonstruowane i przejrzyste. Przede wszystkim postaraj się wyrzucić z niego pozycje, które mogą okazać się nieatrakcyjne i mało przydatne w aplikowaniu na stanowisko. Prawie każdy przykład cv pokazuje, że warto postawić na jakość, a nie ilość. Zatem, które umiejętności wyeksponować?

1. Profesjonalizm i dokładność to podstawa

Szczególnie w tym zawodzie. Prowizorycznie i niedokładnie wykonana usługa to dla salonu jeden klient mniej. Jeśli makijaż się nie uda, a maseczka nie przyniesie żadnego efektu, klienci po prostu więcej do Ciebie nie wrócą. Właśnie dlatego tak bardzo w cenie jest profesjonalizm.

2. Komunikatywność na wagę złota

To umiejętność ważna nie tylko w zawodzie kosmetyczki, ale też chociażby fryzjera. Powód jest prosty. Klienci, siadając na fotel i poddając się zabiegom, oprócz efektów wizualnych chcą też porozmawiać. Taka specyfika pracy. Jedni to lubią, inni nie. Komunikatywna kosmetyczka z pewnością będzie miała łatwiej, złapie dobry kontakt z klientem, a ten prawdopodobnie wróci jeszcze do salonu. Tak myślą wszyscy przedsiębiorcy, prowadzący tego typu biznes. W swoim życiorysie nie zapomnij podkreślić wspomnianej komunikatywności i otwartości!

3. Bez cierpliwości będzie ciężko

Powiedzmy sobie szczerze, niecierpliwa fryzjerka czy kosmetyczka to rzadki widok. W końcu praca ta ma to do siebie, że cały czas trzeba coś poprawiać, udoskonalać i sprawdzać efekty. Często o drobne poprawki proszą sami klienci. Właśnie z tego powodu codziennie trzeba mieć w sobie odpowiednie pokłady cierpliwości. Tylko wtedy można podejmować się pracy w tym zawodzie.

4. Dobra organizacja pracy się przyda

Jedna z klientek odwołała spotkanie, druga się spóźnia a trzecia prosi o przełożenie zabiegu. Tak bardzo często wygląda normalny dzień pracy kosmetyczki. To chociażby z tego powodu tak ważne jest, by osoba na tym stanowisku miała ponadprzeciętne umiejętności zarządzania czasem. Z pewnością rozkojarzenie i brak zwinności nie pomogą nam w zawodzie.

Jeśli już masz dobre CV, możesz je wysyłać do potencjalnych pracodawców. Jednak zanim to zrobisz sprawdź, w jakich warunkach przyjdzie Ci pracować. Sprzęt dobrej jakości, klimatyzacja i pomieszczenie socjalne to już podstawy, bez których praca może być wyczerpująca, a momentami wręcz niemożliwa. Gdy już wyślesz CV wystarczy czekać na telefon i…zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Jak przygotować się do spotkania z pracodawcą?

Przede wszystkim podczas rozmowy kwalifikacyjnej warto potwierdzić umiejętności, zadeklarowane w CV. Jeśli piszesz, że jesteś osobą komunikatywną, bądź nią również podczas spotkania. To jeden z przykładów, ale jest ich o wiele więcej.

1. Uśmiech Twoim sprzymierzeńcem

Oczywiście rozmowa kwalifikacyjna to ważne, biznesowe spotkanie. Jednak nikt nie powiedział, że musi ono przebiegać w grobowej atmosferze. Naturalność i uśmiech tylko Ci pomogą i zbliżą do upragnionego stanowiska.

Kurs Planowanie sklepu internetowego

2. Pokaż, że stać Cię na samodzielność

Nie ukrywajmy, pracodawcy wyjątkowo nie lubią osób mało zaradnych, które z każdą – nawet najmniejszą – wątpliwością idą do szefa. Takich pracowników po prostu nikt nie chce w swoim zespole. Właśnie dlatego musisz udowodnić, że Ty potrafisz rozwiązywać problemy i dobrze wiesz, które sytuacje wymagają rzeczywistej interwencji przełożonych. Korzystne będzie, jeśli podczas rozmowy rekrutacyjnej wykorzystasz okazję i opowiesz sytuację z życia, w której tylko samodzielność i zaradność pozwoliły wyjść cało z opresji. To z pewnością kilka dodatkowych punktów dla Ciebie!

3. Pochwal się doświadczeniem!

Bez dwóch zdań wskazane są zdjęcia z efektami zabiegów, czy najlepszy – Twoim zdaniem – makijaż, który kiedykolwiek zrobiłaś. To nie zaszkodzi, a może tylko pomóc w walce o wymarzoną posadę!

[Głosów:4    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here