CV Informatyk: Informatycy poszukiwani! Jak wykorzystać okazję i zdobyć wymarzony zawód?

0
931

Informatyk to jeden z tych zawodów, w których znalezienie pracy nie powinno sprawić większych problemów. Ofert na to stanowisko są tysiące. W końcu w dzisiejszych czasach specjaliści od nowoczesnych technologii są potrzebni w zdecydowanej większości przedsiębiorstw, szkół, instytucji administracyjnych, biur czy nawet w sklepach. Z pewnością o zatrudnienie nie trudno, ale pojawia się pytanie: jak zdobyć pracę w wymarzonym miejscu!

Czym zajmuje się informatyk?

Zacznijmy od tego, że informatyk odpowiada za gromadzenie, odpowiedni przekaz i technologię przetwarzania informacji. Do jego obowiązków należy też wdrażanie takich rozwiązań, które pomogą zoptymalizować i jak najbardziej ułatwić działanie firmy. Mówiąc wprost, dobrzy specjaliści są potrzebni w każdym przedsiębiorstwie, gdzie pracują komputery. W razie awarii pomagają poradzić sobie z problemem.

Trzeba pamiętać, że praca informatyka to również zabezpieczanie sieci komputerowej, co wiąże się z odpowiedzialnością za opiekę nad ważnymi danymi firmy.

Kurs Planowanie sklepu internetowego

Eksperci od rynku pracy podkreślają, że ofert zatrudnienia dla informatyków jest wiele, jednak z drugiej strony nie brakuje kandydatów z odpowiednim wykształceniem. Jak wyróżnić się na tle innych?

Informatyku, nie zapomnij o dobrym CV

Pamiętaj, że Twój życiorys to tak naprawdę pierwsza linia frontu. Ważne, byś ten etap odpowiednio wykorzystał, a pracodawca z setek CV z jakiegoś powodu wybrał właśnie Twoje!

W pierwszej kolejności zadbaj o oryginalny układ życiorysu. Zwróć uwagę, by był też przejrzysty. Jak to zrobić? Przeanalizuj wszystkie pozycje w Twoim CV i zastanów się, czy rzeczywiście wpisane umiejętności oraz zalety przydadzą się w tym konkretnym zawodzie. W końcu umiejętność jazdy na rolkach raczej nie sprawi, że będziesz lepszym informatykiem!

Pojawia się jednak ważne pytanie: które umiejętności wyeksponować?

1. Zapał i gotowość do podnoszenia kwalifikacji w cenie!

Dla wielu to tylko zwykły slogan, w który obfituje niejeden przykład cv. Nic bardziej mylnego. Informatyka to dziedzina, która stale się rozwija, zmienia i – mówiąc wprost – wymaga podążania za trendami. Ukończone studia i zdobyty dyplom to dopiero początek nauki dla informatyka. Pracodawcy dobrze o tym wiedzą i zwracają na to uwagę podczas procesu rekrutacji.

Kurs Planowanie sklepu internetowego

2. Wykształcenie

Musisz dobrze udokumentować, że jesteś specjalistą. Zawód informatyka można wykonywać po ukończeniu czteroletniego technikum, szkoły policealnej czy studiów. Jeśli w trakcie nauki odbywałeś staże, praktyki, bądź uczestniczyłeś w szkoleniach, nie zapomnij wspomnieć o tym w swoim życiorysie.

3. Spostrzegawczość i umiejętność analitycznego myślenia na wagę złota

Te cechy są szalenie istotne, bo to informatyk musi zareagować w sytuacji awarii komputera czy systemu. Problem często tkwi w szczegółach, gołym okiem zupełnie niezauważalnych.

Ważna jest też szybkość działania. Awaria systemy często powoduje, że przedsiębiorstwo nie jest w stanie pracować i zarabiać na siebie. W końcu czas to pieniądz.

4. Samodzielność i zaradność dodatkowym atutem

Nikt nie ma wątpliwości, że pracodawcy nie lubią osób mało zaradnych i takich po prostu nie chcą w swoim zespole. W CV możesz podkreślić, że awaria to dla Ciebie żaden problem, a z każdej opresji wyjdziesz cało. To z pewnością kilka dodatkowych punktów dla Ciebie, a dla potencjalnego szefa sygnał, że jesteś właściwą osobą na dane stanowisko.

Dostałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Co dalej?

Przede wszystkim przemyśl, co podczas tego spotkania może działać na Twoją korzyść, a co – wręcz przeciwnie – z pewnością Ci zaszkodzi. O czym kandydat na informatyka musi pamiętać podczas takiej rozmowy?

1. Jasno i precyzyjnie formułuj swoje myśli

O braku pewności siebie i niekonsekwencji nie ma mowy. To cechy, które w zawodzie informatyka z pewnością nie pomagają, a jedynie szkodzą. Pracodawca zwraca uwagę na takie szczegóły. Rozmowa na żywo to dla niego często jasny sygnał, jak będzie wyglądała Twoja ewentualna praca. Pozbądź się tremy i pamiętaj o tym, że jesteś dobrym specjalistą. To niewątpliwie przybliża do wymarzonego celu.

2. Bądź kreatywny

Szukanie nowych rozwiązań, udoskonalanie tych obecnych i innowacje to ważny element pracy informatyka. To od Ciebie w dużej mierze będzie zależała struktura sieci informatycznej i sprawność programów biurowych. Podczas spotkania z zespołem rekrutującym staraj się zaskakiwać oraz przewidywać możliwe scenariusze. To sprawi, że zostaniesz zapamiętany i być może to Ty otrzymasz telefon z informacją o pozytywnym zakończeniu rekrutacji.

3. Pokaż, że jesteś zorganizowany

Padł jeden z systemów, kilka komputerów czeka na naprawę, a szef na raport. To częsty scenariusz w zawodzie informatyka. Tylko dobra organizacja pracy jest w stanie uchronić Cię przed klęską. Właśnie z tego powodu podczas rozmowy kwalifikacyjnej warto wyeksponować ponadprzeciętne umiejętności zarządzania czasem. W jaki sposób? Możesz wykorzystać okazję i pochwalić się szerokimi zainteresowaniami czy aktywnościami. To w oczach pracodawcy zbuduje pozytywny wizerunek Twojej osoby.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here