CV Informatyk: Informatycy poszukiwani! Jak wykorzystać okazję i zdobyć wymarzony zawód?

0
5591

Informatyk to jeden z tych zawodów, w których znalezienie pracy nie powinno sprawić większych problemów. Ofert na to stanowisko są tysiące. W końcu w dzisiejszych czasach specjaliści od nowoczesnych technologii są potrzebni w zdecydowanej większości przedsiębiorstw, szkół, instytucji administracyjnych, biur czy nawet w sklepach. Z pewnością o zatrudnienie nie trudno, ale pojawia się pytanie: jak zdobyć pracę w wymarzonym miejscu!

Czym zajmuje się informatyk?

Zacznijmy od tego, że informatyk odpowiada za gromadzenie, odpowiedni przekaz i technologię przetwarzania informacji. Do jego obowiązków należy też wdrażanie takich rozwiązań, które pomogą zoptymalizować i jak najbardziej ułatwić działanie firmy. Mówiąc wprost, dobrzy specjaliści są potrzebni w każdym przedsiębiorstwie, gdzie pracują komputery. W razie awarii pomagają poradzić sobie z problemem.

Trzeba pamiętać, że praca informatyka to również zabezpieczanie sieci komputerowej, co wiąże się z odpowiedzialnością za opiekę nad ważnymi danymi firmy.

Eksperci od rynku pracy podkreślają, że ofert zatrudnienia dla informatyków jest wiele, jednak z drugiej strony nie brakuje kandydatów z odpowiednim wykształceniem. Jak wyróżnić się na tle innych?

Informatyku, nie zapomnij o dobrym CV

Pamiętaj, że Twój życiorys to tak naprawdę pierwsza linia frontu. Ważne, byś ten etap odpowiednio wykorzystał, a pracodawca z setek CV z jakiegoś powodu wybrał właśnie Twoje!

W pierwszej kolejności zadbaj o oryginalny układ życiorysu. Zwróć uwagę, by był też przejrzysty. Jak to zrobić? Przeanalizuj wszystkie pozycje w Twoim CV i zastanów się, czy rzeczywiście wpisane umiejętności oraz zalety przydadzą się w tym konkretnym zawodzie. W końcu umiejętność jazdy na rolkach raczej nie sprawi, że będziesz lepszym informatykiem!

Pojawia się jednak ważne pytanie: które umiejętności wyeksponować?

1. Zapał i gotowość do podnoszenia kwalifikacji w cenie!

Dla wielu to tylko zwykły slogan, w który obfituje niejeden przykład cv. Nic bardziej mylnego. Informatyka to dziedzina, która stale się rozwija, zmienia i – mówiąc wprost – wymaga podążania za trendami. Ukończone studia i zdobyty dyplom to dopiero początek nauki dla informatyka. Pracodawcy dobrze o tym wiedzą i zwracają na to uwagę podczas procesu rekrutacji.

2. Wykształcenie

Musisz dobrze udokumentować, że jesteś specjalistą. Zawód informatyka można wykonywać po ukończeniu czteroletniego technikum, szkoły policealnej czy studiów. Jeśli w trakcie nauki odbywałeś staże, praktyki, bądź uczestniczyłeś w szkoleniach, nie zapomnij wspomnieć o tym w swoim życiorysie.

3. Spostrzegawczość i umiejętność analitycznego myślenia na wagę złota

Te cechy są szalenie istotne, bo to informatyk musi zareagować w sytuacji awarii komputera czy systemu. Problem często tkwi w szczegółach, gołym okiem zupełnie niezauważalnych.

Ważna jest też szybkość działania. Awaria systemy często powoduje, że przedsiębiorstwo nie jest w stanie pracować i zarabiać na siebie. W końcu czas to pieniądz.

4. Samodzielność i zaradność dodatkowym atutem

Nikt nie ma wątpliwości, że pracodawcy nie lubią osób mało zaradnych i takich po prostu nie chcą w swoim zespole. W CV możesz podkreślić, że awaria to dla Ciebie żaden problem, a z każdej opresji wyjdziesz cało. To z pewnością kilka dodatkowych punktów dla Ciebie, a dla potencjalnego szefa sygnał, że jesteś właściwą osobą na dane stanowisko.

Dostałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Co dalej?

Przede wszystkim przemyśl, co podczas tego spotkania może działać na Twoją korzyść, a co – wręcz przeciwnie – z pewnością Ci zaszkodzi. O czym kandydat na informatyka musi pamiętać podczas takiej rozmowy?

1. Jasno i precyzyjnie formułuj swoje myśli

O braku pewności siebie i niekonsekwencji nie ma mowy. To cechy, które w zawodzie informatyka z pewnością nie pomagają, a jedynie szkodzą. Pracodawca zwraca uwagę na takie szczegóły. Rozmowa na żywo to dla niego często jasny sygnał, jak będzie wyglądała Twoja ewentualna praca. Pozbądź się tremy i pamiętaj o tym, że jesteś dobrym specjalistą. To niewątpliwie przybliża do wymarzonego celu.

2. Bądź kreatywny

Szukanie nowych rozwiązań, udoskonalanie tych obecnych i innowacje to ważny element pracy informatyka. To od Ciebie w dużej mierze będzie zależała struktura sieci informatycznej i sprawność programów biurowych. Podczas spotkania z zespołem rekrutującym staraj się zaskakiwać oraz przewidywać możliwe scenariusze. To sprawi, że zostaniesz zapamiętany i być może to Ty otrzymasz telefon z informacją o pozytywnym zakończeniu rekrutacji.

3. Pokaż, że jesteś zorganizowany

Padł jeden z systemów, kilka komputerów czeka na naprawę, a szef na raport. To częsty scenariusz w zawodzie informatyka. Tylko dobra organizacja pracy jest w stanie uchronić Cię przed klęską. Właśnie z tego powodu podczas rozmowy kwalifikacyjnej warto wyeksponować ponadprzeciętne umiejętności zarządzania czasem. W jaki sposób? Możesz wykorzystać okazję i pochwalić się szerokimi zainteresowaniami czy aktywnościami. To w oczach pracodawcy zbuduje pozytywny wizerunek Twojej osoby.

[Głosów:3    Średnia:3/5]