CV Hostessa: Szukasz pracy? Sprawdź, czy się nadajesz na hostessę!

0
7558

Praca hostessy należy niewątpliwie do specyficznych i niełatwych zawodów. Z jednej strony wymaga doskonałej prezencji i komunikatywności, z drugiej wysokiej sprawności fizycznej. Chętnych na to stanowisko jednak nie brakuje. Kuszą zarobki, elastyczny czas i specyfika pracy. Pojawia się jednak pytanie, jak zdobyć pracę w tej branży?

Zacznijmy od tego, że głównym zadaniem hostessy jest aktywne promowanie produktów reprezentowanej firmy, witanie gości i rozdawanie materiałów promocyjnych. Hostessy najczęściej pracują na targach czy imprezach promocyjnych, ale nie tylko. Są też potrzebne w urzędach, klubach, restauracjach czy centrach handlowych. Zapotrzebowanie na pracownice jest duże, dlatego w sieci nietrudno znaleźć interesujące nas ogłoszenie.

Niewątpliwie hostessa zawsze musi wyglądać elegancko i prezentować pozytywne nastawienie. W końcu to ona reprezentuje firmę poza murami przedsiębiorstwa i pracuje na siłę marki. Profesjonalizm pomaga firmie, a jego brak – może odbić się na wynikach finansowych przedsiębiorstwa.

Jak zbudować atrakcyjne CV dla hostessy?

Z pewnością, by zostać hostessą trzeba mieć określone cechy. I to właśnie te cechy oraz umiejętności warto wyeksponować tak, by nasze CV kusiło potencjalnych pracodawców. Pojawia się jednak pytanie, co to za cechy?

1. Atrakcyjny wygląd i sprawność fizyczna

Prezencja w zawodzie hostessy to podstawa, bez której znalezienie pracy będzie wręcz niemożliwe. Z tego powodu tworząc swoje CV nie zapomnij o dobrym zdjęciu. Zadbaj, by nie była to przypadkowa fotografia, a taka, która pokazuje Cię z najlepszej strony!

Sprawność fizyczna też się przyda. Pamiętaj, że hostessy wykonują swoją pracę najczęściej stojąc. Jak długo? Tu nie ma jasnej odpowiedzi. Czasem to kilka, a czasem kilkanaście godzin. Wszystko zależy od klienta i jego oczekiwań. To z pewnością ogromny wysiłek fizyczny nie dla każdego.

2. Dyspozycyjność

Trzeba to jasno powiedzieć, że praca i zarobki hostessy zazwyczaj są nieregularne. Często zdarza się, że przez tydzień nie ma żadnego zlecenia, a w kolejnym jest wręcz nadmiar pracy. Właśnie dlatego tak bardzo liczy się dyspozycyjność hostessy. To klient ustala warunki, my musimy być w gotowości.

Z drugiej strony ta nieregularność pracy ma swoje plusy. Zawód można traktować jako pracę dorywczą. Wiele osób ma stałe zatrudnienie, a rolą hostessy trudni się jedynie wieczorami bądź w weekendy. To daje nam dużą swobodę w działaniu i – co ważne – solidny zastrzyk finansowy.

3. Znajomość języków obcych

Pracodawcy, rekrutujący do pracy podczas wydarzeń biznesowych wymagają od kandydatek na hostessy znajomości co najmniej jednego języka obcego. Nic dziwnego, w końcu wielu gości i klientów firmy to obcokrajowcy. W interesie przedsiębiorstwa jest, by jego pracownicy potrafili komunikować się co najmniej w języku angielskim. Pamiętaj, by w CV jasno określić, w których językach mówisz i w jakim stopniu zaawansowania. To akurat podpowiada niejeden przykład cv.

4. Zaradność i zdolności adaptacyjne

To ważne, bo hostessa musi poradzić sobie z pracą w różnych warunkach: podczas wykwintnego balu, w trakcie dużych targów czy chociażby firmowej imprezy w restauracji. Osoba zatrudniona na takim stanowisku musi zachowywać się i prezentować odpowiednio do danego miejsca. To wymaga doświadczenia i wprawy, dlatego jeśli masz te cechy nie zapomnij umieścić ich w swoim życiorysie. To będzie Twój duży plus z punktu widzenia pracodawcy.

Co więcej, jak w każdej pracy, w zawodzie hostessy zdarzają się sytuacje awaryjne. Wielokrotnie to w jej rękach jest opanowanie sytuacji, a czasem nawet uratowanie całej imprezy. Właśnie z tego powodu świetną i przydatną cechą jest zaradność.

Pracodawca zaprasza na rozmowę kwalifikacyjną. Jak się do niej przygotować?

Niewątpliwie to ważny, o ile nie najważniejszy etap rekrutacji na jakiekolwiek stanowisko. Przede wszystkim musisz odpowiednio się przygotować tak, by na pytania osoby rekrutującej odpowiadać bez zbędnych wątpliwości i zająknięć. To ważne szczególnie w zawodzie hostessy, gdzie liczy się pewność siebie. Niewątpliwie Twój potencjalny pracodawca będzie oceniał podczas spotkania Twoje umiejętności radzenia sobie w stresujących sytuacjach, dlatego zwróć na to uwagę.

Kolejnym, szalenie istotnym elementem jest kultura osobista. To, w jaki sposób będziesz się wypowiadała i zachowywała podczas rozmowy kwalifikacyjnej może dać pracodawcy jasny sygnał, że w taki sam sposób będziesz komunikowała się z klientami firmy, już podczas wykonywania obowiązków służbowych. Właśnie dlatego w tej kwestii warto postawić na profesjonalizm.

Bądź sobą!

Jedno jest pewne: nie warto udawać kogoś innego. Tworzenie tak zwanych „masek” to zadanie dla aktora. Ty spróbuj postawić na naturalność. Z pewnością taka postawa sprawi, że rozmowa i cały proces rekrutacyjny będzie łatwiejszy i zakończy się sukcesem.

Niewątpliwie hostessa musi być osobą uprzejmą, pomocną i – jak podkreślają eksperci z branży – pogodną, dlatego pamiętaj: uśmiech jest Twoim sprzymierzeńcem w walce o wymarzony zawód.

[Głosów:4    Średnia:3.5/5]