CV Hostessa: Szukasz pracy? Sprawdź, czy się nadajesz na hostessę!

0
793

Praca hostessy należy niewątpliwie do specyficznych i niełatwych zawodów. Z jednej strony wymaga doskonałej prezencji i komunikatywności, z drugiej wysokiej sprawności fizycznej. Chętnych na to stanowisko jednak nie brakuje. Kuszą zarobki, elastyczny czas i specyfika pracy. Pojawia się jednak pytanie, jak zdobyć pracę w tej branży?

Zacznijmy od tego, że głównym zadaniem hostessy jest aktywne promowanie produktów reprezentowanej firmy, witanie gości i rozdawanie materiałów promocyjnych. Hostessy najczęściej pracują na targach czy imprezach promocyjnych, ale nie tylko. Są też potrzebne w urzędach, klubach, restauracjach czy centrach handlowych. Zapotrzebowanie na pracownice jest duże, dlatego w sieci nietrudno znaleźć interesujące nas ogłoszenie.

Niewątpliwie hostessa zawsze musi wyglądać elegancko i prezentować pozytywne nastawienie. W końcu to ona reprezentuje firmę poza murami przedsiębiorstwa i pracuje na siłę marki. Profesjonalizm pomaga firmie, a jego brak – może odbić się na wynikach finansowych przedsiębiorstwa.

Jak zbudować atrakcyjne CV dla hostessy?

Z pewnością, by zostać hostessą trzeba mieć określone cechy. I to właśnie te cechy oraz umiejętności warto wyeksponować tak, by nasze CV kusiło potencjalnych pracodawców. Pojawia się jednak pytanie, co to za cechy?

1. Atrakcyjny wygląd i sprawność fizyczna

Kurs Planowanie sklepu internetowego

Prezencja w zawodzie hostessy to podstawa, bez której znalezienie pracy będzie wręcz niemożliwe. Z tego powodu tworząc swoje CV nie zapomnij o dobrym zdjęciu. Zadbaj, by nie była to przypadkowa fotografia, a taka, która pokazuje Cię z najlepszej strony!

Sprawność fizyczna też się przyda. Pamiętaj, że hostessy wykonują swoją pracę najczęściej stojąc. Jak długo? Tu nie ma jasnej odpowiedzi. Czasem to kilka, a czasem kilkanaście godzin. Wszystko zależy od klienta i jego oczekiwań. To z pewnością ogromny wysiłek fizyczny nie dla każdego.

2. Dyspozycyjność

Trzeba to jasno powiedzieć, że praca i zarobki hostessy zazwyczaj są nieregularne. Często zdarza się, że przez tydzień nie ma żadnego zlecenia, a w kolejnym jest wręcz nadmiar pracy. Właśnie dlatego tak bardzo liczy się dyspozycyjność hostessy. To klient ustala warunki, my musimy być w gotowości.

Z drugiej strony ta nieregularność pracy ma swoje plusy. Zawód można traktować jako pracę dorywczą. Wiele osób ma stałe zatrudnienie, a rolą hostessy trudni się jedynie wieczorami bądź w weekendy. To daje nam dużą swobodę w działaniu i – co ważne – solidny zastrzyk finansowy.

3. Znajomość języków obcych

Kurs Planowanie sklepu internetowego

Pracodawcy, rekrutujący do pracy podczas wydarzeń biznesowych wymagają od kandydatek na hostessy znajomości co najmniej jednego języka obcego. Nic dziwnego, w końcu wielu gości i klientów firmy to obcokrajowcy. W interesie przedsiębiorstwa jest, by jego pracownicy potrafili komunikować się co najmniej w języku angielskim. Pamiętaj, by w CV jasno określić, w których językach mówisz i w jakim stopniu zaawansowania. To akurat podpowiada niejeden przykład cv.

4. Zaradność i zdolności adaptacyjne

To ważne, bo hostessa musi poradzić sobie z pracą w różnych warunkach: podczas wykwintnego balu, w trakcie dużych targów czy chociażby firmowej imprezy w restauracji. Osoba zatrudniona na takim stanowisku musi zachowywać się i prezentować odpowiednio do danego miejsca. To wymaga doświadczenia i wprawy, dlatego jeśli masz te cechy nie zapomnij umieścić ich w swoim życiorysie. To będzie Twój duży plus z punktu widzenia pracodawcy.

Co więcej, jak w każdej pracy, w zawodzie hostessy zdarzają się sytuacje awaryjne. Wielokrotnie to w jej rękach jest opanowanie sytuacji, a czasem nawet uratowanie całej imprezy. Właśnie z tego powodu świetną i przydatną cechą jest zaradność.

Pracodawca zaprasza na rozmowę kwalifikacyjną. Jak się do niej przygotować?

Niewątpliwie to ważny, o ile nie najważniejszy etap rekrutacji na jakiekolwiek stanowisko. Przede wszystkim musisz odpowiednio się przygotować tak, by na pytania osoby rekrutującej odpowiadać bez zbędnych wątpliwości i zająknięć. To ważne szczególnie w zawodzie hostessy, gdzie liczy się pewność siebie. Niewątpliwie Twój potencjalny pracodawca będzie oceniał podczas spotkania Twoje umiejętności radzenia sobie w stresujących sytuacjach, dlatego zwróć na to uwagę.

Kolejnym, szalenie istotnym elementem jest kultura osobista. To, w jaki sposób będziesz się wypowiadała i zachowywała podczas rozmowy kwalifikacyjnej może dać pracodawcy jasny sygnał, że w taki sam sposób będziesz komunikowała się z klientami firmy, już podczas wykonywania obowiązków służbowych. Właśnie dlatego w tej kwestii warto postawić na profesjonalizm.

Bądź sobą!

Jedno jest pewne: nie warto udawać kogoś innego. Tworzenie tak zwanych „masek” to zadanie dla aktora. Ty spróbuj postawić na naturalność. Z pewnością taka postawa sprawi, że rozmowa i cały proces rekrutacyjny będzie łatwiejszy i zakończy się sukcesem.

Niewątpliwie hostessa musi być osobą uprzejmą, pomocną i – jak podkreślają eksperci z branży – pogodną, dlatego pamiętaj: uśmiech jest Twoim sprzymierzeńcem w walce o wymarzony zawód.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here