Broker ubezpieczeniowy – zarobki

0
15270

W odróżnieniu od wymagań, które przed brokerem ubezpieczeniowym stawia prawo, firmy brokerskie formułują bardziej wygórowane warunki współpracy. Jak zatem wyglądają zarobki oferowane za pracę w zawodzie brokera? Typowe ogłoszenie firmy brokerskiej wygląda mniej, więcej, jak to cytowane poniżej:

ZADANIA

  • obsługa i pozyskiwanie nowych Klientów
  • odpowiedzialność za realizację celów sprzedażowych
  • zapewnienie właściwej jakości sprzedaży
  • bieżące raportowanie prowadzonych działań i osiąganych wyników

WYMAGANIA

  • wykształcenie wyższe
  • bardzo dobra znajomość rynku ubezpieczeniowego
  • mile widziane doświadczenie w grupowych ubezpieczeniach na życie
  • wysoko rozwinięte umiejętności negocjacyjne oraz prezentacyjne
  • rozwinięte umiejętności w zakresie analizowania i raportowania danych
  • prawo jazdy kat. B

OFERUJEMY

  • samochód służbowy
  • wynagrodzenie stałe plus prowizja za osiągnięte wyniki
  • pakiet szkoleń
  • możliwość awansu

Wysokie przeciętne wynagrodzenie brokerów

Broker ubezpieczeniowy zarobki

Wynagrodzenie większości osób wykonujących ten zawód mieści się w przedziale od 3 500 do 9 000 zł brutto na miesiąc. W pierwszym roku pracy zarobki mogą znacznie odbiegać od przeciętnych, jak nie trudno się domyśleć, na niekorzyść brokera. Nowicjusz może zarobić ok. 2 500zł brutto. To niewiele, ale perspektywy zarobków w kolejnych latach są niezwykle kuszące. Po kilku latach działalności w tej branży wynagrodzenie, na które można liczyć może wynosić nawet 15 000zł.

Co trzeba zrobić, aby osiągnąć wysoki pułap miesięcznych dochodów?

Największą część dobrze zarabiających brokerów stanowią ci z nich, którzy w zawodzie przepracowali już ok. 7 lat. Za najbardziej cenionych pracowników branży uznaje się brokerów działających w obszarze rynku energetycznego oraz budowlanego. Nie ma co ukrywać, techniczne i wysokie wykształcenie popłaca, a specjalistów w tym zakresie jest stosunkowo niewielu. Biegli w temacie brokerzy uzyskują dochody średnio o 20% wyższe, niż koledzy obsługujący inne branże.

Warto nastawić się na zdobywanie nowych klientów. Firmy brokerskie oferują znacznie wyższe wynagrodzenie osobom posiadającym umiejętność przekonania potencjalnych klientów do skorzystania z oferty konkretnej firmy brokerskiej. Często w charakterze zdobywcy nowych rynków zbytu zatrudnia się osoby spoza branży, które mimo braku kwalifikacji do pracy w zawodzie brokera, posiadają cechy pozwalające pozyskać nowych nabywców usług ubezpieczeniowych. Jak bardzo cenne są takie umiejętności świadczy fakt, że ich posiadacze zarabiają o ok. 4 000zł więcej, niż ci, którzy nie wykazują się dużą ilością sprzedanych produktów.

Międzynarodowe firmy brokerskie oferują lepsze warunki wynagrodzenia, aniżeli krajowi pośrednicy. Zarobki w takiej firmie oscylują wokół kwoty 9 000 zł brutto. Co równie istotne, broker pracujący na rzecz międzynarodowych graczy, ma w dużej mierze zagwarantowaną stabilność zarobków przez wysoki udział płacy stałej, w stosunku do wynagrodzenia uzależnionego od wysokości sprzedaży. Można przyjąć, że stały dochód stanowi ok. 75% całego dochodu brokera.

Warto współpracować z większymi firmami, gdyż te oferują również wyższe zarobki. Małe firmy brokerskie oczekują na wysoką sprzedaż generowaną przez brokerów. Dochód odgrywa dużą rolę motywacyjną, dlatego w tym przypadku większą część wynagrodzenia będą stanowić prowizje od sprzedaży.

Jak nietrudno przewidzieć, najwyższe zarobki w branży, uzyskują brokerzy działający na terenie województwa mazowieckiego, a ściśle mówiąc Warszawy.

Brokerzy, którzy działają już jakiś czas na rynku ubezpieczeń wskazują na determinację w pracy jako czynnika mającego decydujący wpływ na kształtowanie się poziomu zarobków. Przy pracy przez ok. 2 tygodnie w miesiącu, broker może uzyskać dochody ok. 2 000zł, ale jeśli nastawi się na ciężką pracę, nieograniczoną liczbę godzin poświęconą na karierę, a przy tym naprawdę postara się    o pozytywne opinie swoich klientów, wówczas jego zarobki mogą osiągnąć równie dobrze pięciokrotność tego, co średnio starający się konkurent.

Perspektywa dla studentów

Firmy brokerskie coraz chętniej korzystają z możliwości zatrudnienia studentów chcących robić karierę w tej branży. Staż zazwyczaj kończy się podejściem do egzaminu na brokera, zatem trzeba nastawić się na zdobywanie wiedzy zarówno praktycznej, jak i teoretycznej.

To bardzo korzystna oferta dla młodych ludzi. Daje ona możliwość nie tylko zapoznania się z warunkami pracy brokera, ale również zaprezentowania swoich zalet potencjalnym pracodawcom. Na stażu można liczyć na niewielkie wynagrodzenie, które wynosi nie więcej niż 1 000zł. Jednak warto skorzystać z takiej możliwości, tym bardziej, że jak wiadomo, nawet osoby bez pełnych kwalifikacji brokerskich mogą znaleźć tu swoją drogę na zarabianie naprawdę godziwych pieniędzy, np. przez skuteczne poszukiwania nowych klientów, chętnych do powierzenia swoich spraw ubezpieczeniowych, właśnie brokerom.

Benefity

Brokerom najczęściej oferuje się dość atrakcyjne benefity. Mowa tu nie tylko o karnetach na zajęcia rekreacyjno – sportowe, ale przede wszystkim o darmowych szkoleniach, które w tej branży mogą sporo kosztować. Bardzo przydatnym, a zarazem cenionym w pracy brokera jest możliwość korzystania z samochodu służbowego. Takiej propozycji można jednak oczekiwać od dużych firm, o ugruntowanej pozycji na rynku. W tym zawodzie sprawne przemieszczanie się to konieczność, a przy tym daje też komfort szybkiego dojazdu do domu, co ze względu na praktycznie nienormowany czas pracy brokera jest dość dużą zaletą.

[Głosów:18    Średnia:2.3/5]