Samochód na kredyt, leasing czy za gotówkę? Jak kupić auto?

0
2655

Obecnie jest wiele sposobów na kupno samochodu. Można zapłacić gotówką, wynająć na lata dzięki wynajmowi długoterminowemu, skorzystać z leasingu lub wziąć kredyt. Pojawia się pytanie, co będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Samochód na kredyt

Zdecydowanie najprościej byłoby kupić samochód za gotówkę, jednak jak wiemy, nie każdy może sobie pozwolić na taką opcję. W grę wchodzą wysokie kwoty od kilku do kilkudziesięciu tysięcy, plus dodatkowe opłaty w postaci ubezpieczenia i ewentualnych napraw. Dlatego większość osób decyduje się na kredyt lub leasing. Każda z tych możliwości ma swoje dobre i złe strony. Kredyt na auto czy leasing, wady i zalety tych rozwiązań znajdziesz w internecie, np. na halokredyty.pl, serwisie poświęconym różnorodnym zagadnieniom finansowym. Jeśli decydujemy się na kredyt, wówczas bank płaci sprzedawcy całą kwotę zakupu, a my jesteśmy zobowiązani spłacać zaciągnięte zobowiązanie w ratach.

Dzięki temu możemy stać się właścicielami i użytkownikami samochodu praktycznie od zaraz, płacąc na początku jedynie niewielką część jego wartości. Może to być niewysoka rata miesięczna lub większa roczna. Jednak zawsze będzie dużo mniejsza od kwoty, którą trzeba wyłożyć, biorąc kredyt gotówkowy. Kredyty bankowe na samochód można spłacać nawet przez 10 lat i nie trzeba wypłacać na starcie 10 lub 20% wartości pojazdu. Niestety taki kredyt oznacza jednak mnóstwo formalności, a jego zaciągnięcie, może w przyszłości utrudnić korzystanie z innych usług banku oraz że przez cały okres kredytowania trzeba płacić dodatkowe i kosztowne ubezpieczenie.

Leasing samochodu

Zakup samochodu można również sfinansować poprzez leasing. Obecnie może z niego skorzystać przeciętny człowiek, nie tylko właściciel firmy. Dopuszczalny jest również leasing samochodów używanych. Jest to swoista forma wynajmu, a wynajmującym jest bank współpracujący ze sprzedawcami aut, lub duże instytucje finansowe. Przy takiej opcji można swobodnie korzystać z pojazdu, płacąc przy tym miesięczne raty leasingowe. Podobnie jak w przypadku kredytu, spłaca się go przez kilka miesięcy lub lat. Po opłaceniu całego zobowiązania można auto wykupić na własność. W zależności od rodzaju umowy i czasu jej trwania kwota wykupu może wynosić symboliczną złotówkę lub kilkanaście do kilkudziesięciu procent wartości początkowej auta.

Taka opcja jest z pewnością dużo łatwiejsza niż wnioskowanie o kredyt. Procedury są mniej uporczywe i zdecydowanie szybsze. Samochód dostaje się od ręki i jest już zarejestrowany. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą jeździć nowym samochodem. Opłacając comiesięczne raty przez pewien okres, można oddać auto wynajmującemu i wziąć od niego kolejne.

Jednak podobnie jak w ratach kredytowych, do rat leasingowych doliczone są odsetki, co zwiększa ich wysokość. Ponadto, w przypadku spóźnienia się z opłatą można bardzo szybko stracić leasingujące auto.

[Głosów:1    Średnia:5/5]