Mieszkanie do remontu jako inwestycja. Czy to się opłaca?

0
14617

Zdania dotyczące zakupu mieszkania do remontu w celu „dorobienia się” są bardzo podzielone. Negatywne opinie w większości wynikają raczej ze strachu przed podjęciem takiego kroku, niż z zimnych kalkulacji. Czy zakup mieszkania do remontu to rzeczywiście ryzykowna inwestycja? Ile można na tym zarobić?

Moim zdaniem, jednym z najprostszych sposobów na zarobienie dużych pieniędzy jest zakup mieszkania do remontu i późniejsza sprzedaż tej nieruchomości. Tego samego zdania jest pewnie większość osób, które już kupiły jakieś mieszkanie i przeszły przez wszystkie etapy całego procesu remontowania. Jak się okazuje, nie jest to wcale takie trudne, ani pracochłonne. Pomimo tego, myśląc o zakupie mieszkania jak o sposobie na zarobek, możemy się obawiać wielu rzeczy. Największy problem tkwi w sprzedaży mieszkania, która może przeciągać się w nieskończoność. Kolejnymi trudnymi kwestiami do opanowania będą wyliczenia. Trzeba wszystko oszacować i przeliczyć tak, by rzeczywiście na tym zarobić, a nie tylko, w najlepszym wypadku, wyjść na zero. Dzisiaj pokażę wam, że da się to zrobić.

Mieszkanie do remontu jako inwestycja. Czy to ma szansę na sukces?

Kupując mieszkanie do remontu, największą zaletą końcowego produktu, który pójdzie do sprzedaży będzie standard mieszkania, czyli twoja praca. Po pierwsze musisz zastanowić się, kto będzie potencjalnym nabywcą. Czy chcesz zrobić z tej nieruchomości prestiżowe i luksusowe mieszkanie, czy ładne, przytulne gniazdko dla przeciętnej rodziny? Gdy ustalisz tę kwestię, pamiętaj o tym, że po skończeniu remontu, twoje mieszkanie powinno zostać jak najszybciej sprzedane. Jeżeli zakup sfinansowałeś częściowo z kredytu, to tym bardziej. W tym przypadku każdy kolejny miesiąc zwłoki będzie działał na twoją niekorzyść. Chcesz zminimalizować straty do minimum? Weź pod uwagę możliwość wynajmu mieszkania aż do momentu sprzedaży.

W dzisiejszym przykładzie weźmiemy pod uwagę strategię: mieszkanie dla przeciętnej rodziny + ewentualny wynajem. Stworzenie z mieszkania do remontu luksusowego gniazdka nie jest szybkie, proste i przede wszystkim tanie. Myślę, że większość z nas ma możliwość zarobić właśnie na naszym przykładzie, co nie oznacza, że w przyszłości nie będziecie sprzedawać luksusowych nieruchomości.

Mieszkanie do remontu i sprzedaż

Kupując mieszkanie do remontu, przede wszystkim musisz zwrócić uwagę na lokalizację nieruchomości. Im lepsza, tym większa szansa na to, że szybko je sprzedasz. Kolejna kwestia dotyczy ceny. Pierwszym twoim najważniejszy zadaniem będzie możliwie jak największe zbicie ceny zakupu, ponieważ to ona znacząco wpływa na twój ostateczny zarobek. Ze znalezieniem konkretnego mieszkania nie śpiesz się i nie łap pierwszej lepsze oferty. Chyba że trafisz na prawdziwą okazję. Kolejna kwestia dotyczy tego, kto pomoże ci w sprzedaży mieszkania. Czy warto liczyć na pośredników? Z mojego doświadczenia wynika, że nie. Nie masz czasu na samodzielną obsługę sprzedaży? Wyznacz sobie termin, w którym zamieścisz ogłoszenie w internecie, a następnie weź 2-3 dni urlopu na mniej więcej tydzień po zamieszeniu ogłoszenia. Wtedy będziesz mógł umawiać potencjalnych klientów nawet godzina po godzinie, a do tego czasu powinieneś otrzymać wiele telefonów od zainteresowanych osób. Przed zamieszczeniem ogłoszenia warto wiedzieć, kiedy będziesz mógł oprowadzić klientów. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie byś równocześnie zlecił obsługę sprzedażową jakiemuś pośrednikowi. Może uda ci się trafić na prawdziwego specjalistę.

Jak zarobić na mieszkaniu do remontu?

Kolejna kwestia dotyczy obliczeń. Końcowy bilans musi wyjść na plus. Przede wszystkim zdecyduj się na wykończenie mieszkania minimalnym kosztem oraz na zakup niedrogich mebli. Wybierając płytki do łazienki, możesz wziąć produkt klasy drugiej, czyli ze skazami. Takie płytki będą o wiele tańsze, a tylko na 10% z nich mogą być widoczne jakieś rysy lub zabrudzenia. W przeliczeniu zdecydowanie taniej wyjdzie zakup płytek drugiej klasy w większej ilości (np. o jedną paczkę więcej) od zakupu płytek pierwszej klasy, ale zdecydowanie droższych. W kwestii zakupu mebli sprawdzaj gazetki reklamowe i promocje. Z moich obserwacji wynika, że najlepiej wypada Castorama, Ikea i Jysk. Można w nich znaleźć tanie i ładne meble (np. komplet mebli do kuchni za 900 zł). Ustalając końcową cenę sprzedaży, wlicz koszt własnej pracy plus oczekiwany zarobek. Następnie dodaj około 10%, ponieważ większość klientów będzie oczekiwać właśnie takiego upustu. Nie zapomnij o wyposażeniu mieszkania w dodatki, które sprawią, że lokum stanie się bardziej przytulne. Ładne poduszki, ozdobna narzuta na łóżko, doniczki z kwiatami, dekoracyjny pojemnik na ciasteczka – to bezwzględne minimum. Podczas zakupu mieszkania do remontu na pewno dostałeś nieruchomość, w której znajdują się różne ruchomości (np. stół, krzesła, pralka, stara lodówka). To, co nie nadaje się do użytku sprzedaj, a zarobione pieniądze zainwestuj właśnie w dekorowanie mieszkania. Gotowe, wyposażone, odremontowane i udekorowane mieszkanie będzie twoim atutem. Dla wielu rodzin „gotowe do zamieszkania” to określenie, które decyduje o tym, że są skłonni kupić to właśnie lokum.

[Głosów:53    Średnia:2.7/5]