Karta kredytowa – jak działa i czy warto ją posiadać?

0
1533

Polacy bardzo chętnie korzystają z kart kredytowych, doceniając komfort i możliwość skorzystania z dodatkowej gotówki w wymagających tego sytuacjach. W większości banków możesz otrzymać kartę bez zbędnych formalności, nawet nie posiadając w nich rachunku oszczędnościowego. Sprawdź, jak działa karta kredytowa, poznaj jej najważniejsze zalety i zobacz, gdzie szukać najlepszej oferty dla siebie.

Czym jest karta kredytowa?

Karta kredytowa z wyglądu niczym nie różni się od karty płatniczej. Tym, co ją wyróżnia, jest przypisany do niej limit kredytowy, umożliwiający obrót środkami płatniczymi oraz wypłaty gotówki z bankomatów bez posiadania ich na własnym rachunku. Płacąc kartą, uruchamiamy więc kredyt, a bank ściśle określa termin, w jakim zaciągnięte zobowiązanie musimy spłacić. Ile można wydać, korzystając z karty kredytowej? To oczywiście indywidualna kwestia, zależna od polityki banku, regulaminu konkretnej promocji oraz naszej zdolności kredytowej. Wszystkie te czynniki służą określeniu limitu kredytowego, czyli maksymalnej wysokości zobowiązania na karcie kredytowej. Co istotne – kredyt jest odnawialny, więc po spłaceniu zaciągniętego zobowiązania w terminie, możemy po raz kolejny uruchomić środki na karcie w ramach przyznanego nam limitu.

Korzyści z karty kredytowej

Szacuje się, że kartę kredytową posiada około 7 milionów Polaków i biorąc pod uwagę szeroki zakres benefitów, jakie daje tego rodzaju produkt bankowy, powszechne zainteresowanie tą wygodną formą kredytowania nie powinno dziwić. Karta kredytowa zapewnia wiele wymiernych korzyści, ułatwiających dokonywanie płatności na co dzień.

Najważniejsze zalety karty kredytowej to m.in.:

  • możliwość korzystania ze środków finansowych bez konieczności posiadania ich na koncie,
  • odnawialny limit kredytowy,
  • możliwość korzystania z promocji i programów lojalnościowych w dużych sieciach handlowych,
  • zwrot gotówki za płatności kartą kredytową,
  • możliwość płacenia za wybrane usługi, np. bilety lotnicze, paliwo na stacji, wypożyczenie samochodu,
  • wygodne zabezpieczenie rezerwacji i wynajmów,
  • szybki i wygodne płatności online,
  • komfort i dostęp do dodatkowej gotówki w nieprzewidzianych sytuacjach.

Karta, a zdolność kredytowa

Warto mieć świadomość, że przy ubieganiu się o kredyt konsolidacyjny, podmiot finansujący uwzględni nasze zadłużenie na karcie przy ocenie zdolności kredytowej. Zobowiązania dotyczące kart mogą być traktowane nawet bardziej restrykcyjnie niż w przypadku pożyczek, leasingu czy zakupów na raty. Jeśli więc zamierzamy ubiegać się o kredyt w banku, warto wcześniej spłacić zadłużenie na karcie wraz z ewentualnymi odsetkami, by podnieść swoją zdolność kredytową i zwiększyć szanse na pozyskanie finansowania.

Jak działa karta?

Jesteś zainteresowany skorzystaniem ze wszystkich możliwości i zalet karty kredytowej? Sprawdź, na jakich zasadach działa ten produkt bankowy i zobacz, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, decydując się na tego rodzaju sposób finansowania swoich wydatków.

Limit kredytowy

Dostępne w ofercie największych polskich banków karty kredytowe ograniczone są limitami. W zależności od rodzaju karty, banku i charakteru promocji, limit na karcie kredytowej może wynosić od kilku do nawet 100 000 zł i ma charakter odnawialny, co oznacza, że po terminowym spłaceniu powstałego zadłużenia, posiadacz karty może ponownie wydawać środki do wysokości górnego limitu.

Okres bez odsetek

Przy większości kart kredytowych istnieje możliwość skorzystania z okresu bezodsetkowego, czyli ustalonego przez bank terminu, w jakim spłacasz wyłącznie kwotę Twojego zadłużenia. Zwykle okres bez odsetek wynosi ok. 50 dni, ale jego długość może się różnić w zależności np. od wysokości limitu kredytowego na karcie. Jeśli nie spłacisz zobowiązania w tym czasie, bank doliczy Ci odsetki proporcjonalnie do wysokości Twojego pozostałego zadłużenia.

Termin spłaty

Termin spłaty zadłużenia ustalany przez bank jest obligatoryjny, co oznacza, że w przypadku nieuiszczenia całości (lub określonej części, w zależności od banku) zobowiązania przed jego upływem, bank będzie wzywał Cię do zapłaty pozostałego zadłużenia, a w skrajnych przypadkach może nawet zablokować Ci możliwość wykonywania płatności kartą do momentu uregulowania wszystkich należności. Nie warto odkładać spłaty swoich zobowiązań do ostatniego dnia, gdyż wpłata może zostać zaksięgowana na koncie banku po terminie, co będzie równoznaczne z niedochowaniem terminu płatności przez kredytobiorcę.

Warunki i formalności

Część banków posiada swoje indywidualne uwarunkowania i wymogi dotyczące wydania karty kredytowej. Niektóre instytucje wymagają np. osiągania przez klienta określonej, miesięcznej sumy dochodów, a część z nich ogranicza formalności do minimum. W banku Santander możesz skorzystać z Karty Kredytowej na Start z limitem od 1000 do 4000 zł (RRSO 10,20%), a pierwszy przelew środków ze swojej nowej karty kredytowej możesz zlecić już w momencie złożenia wniosku o jej wydanie.

Ile kosztuje karta kredytowa?

Wokół kart kredytowych przez lata narosło wiele mitów. Jednym z nich jest ten o wysokich kosztach takiej formy kredytowania. Jeśli spłacasz swoje zadłużenie regularnie, mieszcząc się w okresie bezodsetkowym, nie wypłacasz gotówki w obcych bankomatach, a swoje zobowiązania zaciągasz, uwzględniając własne możliwości finansowe, to karta kredytowa z pewnością nie będzie poważnym obciążeniem Twojego budżetu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]