Jak nie płacić podatku za sprzedaż mieszkania?

0
1075

Czy muszę płacić podatek za sprzedaż mieszkania? Jak go obejść zgodnie z prawem? Co zrobić, by ze sprzedaży nieruchomości zyskać jeszcze więcej? O tym w dzisiejszym artykule!

Pomysł na napisanie dzisiejszego artykułu narodził się podczas tworzenia poprzedniego wpisu o inwestycji w mieszkania do remontu. Jak każdy z nas wie, aby inwestycja była bardzo opłacalna należy ograniczyć poniesione koszty do bezwzględnego minimum. W artykule „Mieszkanie do remontu jako inwestycja” znajdziesz kilka ciekawych wskazówek z tym związanych. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się jak uciąć wydatki jeszcze bardziej, czyli jak uniknąć płacenia podatku za sprzedaż mieszkania. Taki krok zgodny z prawem to pokaźna oszczędność, czyli jeszcze lepszy zarobek na inwestycji w mieszkania do remontu.

Jak wymigać się od płacenia podatku za sprzedaż mieszkania?

Pewnie zastanawiasz się, czy w ogóle możliwym jest ominięcie podatku za sprzedaż mieszkania. Okazuje się, że tak. Powiem więcej – sam tak zrobiłem. Wzoruj się na moim przykładzie i jeżeli tylko możesz, to omiń obowiązek płacenia podatku od sprzedaży.

Ogólnie rzecz ujmując, każdy z nas, kto zakupił mieszkanie do 5 lat wstecz, przy jego sprzedaży powinien zapłacić spory podatek. Takie rozporządzenie zostało stworzone w celu uniknięcia ciągłego handlu mieszkaniami przez osoby prywatne, oraz podreperowania państwowego budżetu. Na szczęście w tej ustawie jest pewna furtka, całkiem legalna, dlatego nie nazywam ją „luką prawną”. Po prostu nie każdy z nas o niej wie i właśnie z tego powodu powstał dzisiejszy wpis.

Jakie mamy wyjście, by nie płacić podatku od sprzedaży mieszkania?

Propozycja nr 1

Kurs Planowanie sklepu internetowego

Jeżeli środki ze sprzedaży mieszkania zostaną przeznaczone na zakup kolejnego, który będzie spełniał nasze prywatne cele mieszkaniowe, to nie będziemy opłacać podatku. Zakupu kolejnego mieszkania musimy dokonać w terminie do 2 lat, czyli mamy wystarczająco dużo czasu. W tym miejscu warto dodać, że w poprzednich latach mieliśmy obowiązek informowania Urzędu Skarbowego o zamiarze przeznaczenia środków ze sprzedaży mieszkania na zakup innej nieruchomości. Teraz takiego obowiązku nie mamy. Co z tego wynika? Wystarczy nie płacić podatku, a w terminie do dwóch lat się z niego rozliczyć.

Może się zdarzyć też tak, że nie kupisz kolejnej nieruchomości w ciągu tych dwóch lat. Co wtedy? Wtedy po prostu zapłacisz należny podatek (19% – przyp. red.) oraz połowę odsetek ustawowych za te dwa lata. Korzystne warunki, prawda?

Propozycja nr 2

Kurs Planowanie sklepu internetowego

Druga metoda ominięcia konieczności płacenia podatku od sprzedaży nieruchomości dotyczy tylko tych osób, które zaciągnęły kredy na zakup mieszkania. Warto wiedzieć, że możesz przeznaczyć środki z transakcji na spłatę kredytu za inne mieszkanie. Dotyczy to również kredytów zaciągniętych dawno temu, przy czym sprzedawana nieruchomość powinna zostać zakupiona i oczywiście sprzedana po 2009 roku. Jeżeli chcesz wiedzieć na ten temat jeszcze więcej, to zapoznaj się z broszurą “Opodatkowanie przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości” Ministerstwa Finansów. Tam znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pomogą ci sfinalizować całe przedsięwzięcie.

Dwie podane wyżej metody są całkowicie zgodne z prawem i jak widać bardzo proste w realizacji. Większość z nas może z nich skorzystać, by zaoszczędzić aż 19% wartości mieszkania, co zawsze stanowi pokaźną sumę dla portfela przeciętnego Kowalskiego.

[Głosów:3    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here