Jak nie płacić podatku za sprzedaż mieszkania?

0
4820

Czy muszę płacić podatek za sprzedaż mieszkania? Jak go obejść zgodnie z prawem? Co zrobić, by ze sprzedaży nieruchomości zyskać jeszcze więcej? O tym w dzisiejszym artykule!

Pomysł na napisanie dzisiejszego artykułu narodził się podczas tworzenia poprzedniego wpisu o inwestycji w mieszkania do remontu. Jak każdy z nas wie, aby inwestycja była bardzo opłacalna należy ograniczyć poniesione koszty do bezwzględnego minimum. W artykule „Mieszkanie do remontu jako inwestycja” znajdziesz kilka ciekawych wskazówek z tym związanych. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się jak uciąć wydatki jeszcze bardziej, czyli jak uniknąć płacenia podatku za sprzedaż mieszkania. Taki krok zgodny z prawem to pokaźna oszczędność, czyli jeszcze lepszy zarobek na inwestycji w mieszkania do remontu.

Jak wymigać się od płacenia podatku za sprzedaż mieszkania?

Pewnie zastanawiasz się, czy w ogóle możliwym jest ominięcie podatku za sprzedaż mieszkania. Okazuje się, że tak. Powiem więcej – sam tak zrobiłem. Wzoruj się na moim przykładzie i jeżeli tylko możesz, to omiń obowiązek płacenia podatku od sprzedaży.

Ogólnie rzecz ujmując, każdy z nas, kto zakupił mieszkanie do 5 lat wstecz, przy jego sprzedaży powinien zapłacić spory podatek. Takie rozporządzenie zostało stworzone w celu uniknięcia ciągłego handlu mieszkaniami przez osoby prywatne, oraz podreperowania państwowego budżetu. Na szczęście w tej ustawie jest pewna furtka, całkiem legalna, dlatego nie nazywam ją „luką prawną”. Po prostu nie każdy z nas o niej wie i właśnie z tego powodu powstał dzisiejszy wpis.

Jakie mamy wyjście, by nie płacić podatku od sprzedaży mieszkania?

Propozycja nr 1

Jeżeli środki ze sprzedaży mieszkania zostaną przeznaczone na zakup kolejnego, który będzie spełniał nasze prywatne cele mieszkaniowe, to nie będziemy opłacać podatku. Zakupu kolejnego mieszkania musimy dokonać w terminie do 2 lat, czyli mamy wystarczająco dużo czasu. W tym miejscu warto dodać, że w poprzednich latach mieliśmy obowiązek informowania Urzędu Skarbowego o zamiarze przeznaczenia środków ze sprzedaży mieszkania na zakup innej nieruchomości. Teraz takiego obowiązku nie mamy. Co z tego wynika? Wystarczy nie płacić podatku, a w terminie do dwóch lat się z niego rozliczyć.

Może się zdarzyć też tak, że nie kupisz kolejnej nieruchomości w ciągu tych dwóch lat. Co wtedy? Wtedy po prostu zapłacisz należny podatek (19% – przyp. red.) oraz połowę odsetek ustawowych za te dwa lata. Korzystne warunki, prawda?

Propozycja nr 2

Druga metoda ominięcia konieczności płacenia podatku od sprzedaży nieruchomości dotyczy tylko tych osób, które zaciągnęły kredy na zakup mieszkania. Warto wiedzieć, że możesz przeznaczyć środki z transakcji na spłatę kredytu za inne mieszkanie. Dotyczy to również kredytów zaciągniętych dawno temu, przy czym sprzedawana nieruchomość powinna zostać zakupiona i oczywiście sprzedana po 2009 roku. Jeżeli chcesz wiedzieć na ten temat jeszcze więcej, to zapoznaj się z broszurą “Opodatkowanie przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości” Ministerstwa Finansów. Tam znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pomogą ci sfinalizować całe przedsięwzięcie.

Dwie podane wyżej metody są całkowicie zgodne z prawem i jak widać bardzo proste w realizacji. Większość z nas może z nich skorzystać, by zaoszczędzić aż 19% wartości mieszkania, co zawsze stanowi pokaźną sumę dla portfela przeciętnego Kowalskiego.

[Głosów:5    Średnia:3/5]