Jak analizować oferty kredytów samochodowych?

0
2624

Kredyt samochodowy to produkt bankowych chętnie wykorzystywany do sfinansowania zakupu auta. Przed decyzją o zaciągnięciu takiego kredytu, warto sprawdzić warunki kredytowania. W temu celu należy wiedzieć, jakie rzeczy brać pod uwagę analizując oferty kredytów samochodowych.

Kredyt na zakup auta jest udzielany na okres od ok. 3-4 lat do nawet 12 lat. Przeważnie okres kredytowania wynosi 10 lat i jest powiązany z wiekiem auta. Kredyty na auta używane są udzielane na krótszy okres. Z kolei nowy samochód może zostać sfinansowany kredytem na dłuższy okres. Banki przyjmują, że łączny wiek auta i okres kredytowanie nie mogą przekroczyć 15 lat.

Innym ważnym czynnikiem, wpływającym na atrakcyjność oferty jest wysokość wkładu własnego oraz rodzaj zabezpieczenia samochodu. Banki udzielając kredytów samochodowych mogą wymagać od kredytobiorców przedstawienia wkładu własnego. Działa to podobnie jak w przypadku kredytu hipotecznego – czyli bank zobowiązuje kredytobiorcę to przedstawienia środków pieniężnych, które stanowią procentową wartość samochodu. Wkład własny może wynosić od kilku do kilkunastu procent wartości samochodu.

Oprócz wkładu własnego, banki ustanawiają zabezpieczenie kredytu samochodowego. Najczęściej jest to przewłaszczenie samochodu lub cesja praw ubezpieczenia. Przewłaszczenie poleca na przejęciu samochodu w przypadku braku terminowej spłaty kredytu. Cesja praw do ubezpieczenia polega na wpisaniu banku w dowodzie rejestracyjnymi, jako jednego z właścicieli samochodu.

Najważniejszą kwestią w przypadku kredytu samochodowego jest koszt kredytowania. Banki ustalając ofertę kredytową pobierają dwa rodzaje opłaty. Są to odsetki do spłacanego kredytu oraz prowizja początkowa. Odsetki są uzależnione od wysokości oprocentowania. Oprocentowanie jest ustalane na podstawie marży banku i stopy WIBOR – czyli rynkowej stopy procentowej. Z kolei prowizja początkowa jest pobierana jednorazowo i może wynieść nawet kilkanaście procent.

To nie jedyne koszty jakie może ponieść kredytobiorca zaciągając kredyt samochodowy. Najlepszym sposobem na porównanie kosztów będzie sprawdzenie rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. RRSO uwzględnia wszystkie koszty kredytowe w ujęciu procentowym w skali roku. Na podstawie tego wskaźnika możemy policzyć jakie odsetki w skali roku zapłacimy za dany kredyt. Dlatego też, porównując oferty za pomocą np. rankingu kredytów dostępnych na takich serwisach jak polskabankowosc.com.pl – bardzo dobrze jest porównywać właśnie wskaźnik RRSO.

[Głosów:1    Średnia:5/5]