Co warto wiedzieć o BIK i historii kredytowej?

0
1187

BIK jest skrótem, z którym najczęściej spotykamy ubiegając się o kredyt lub dokonując zakupów ratalnych. Oznacza on po prostu Biuro Informacji Kredytowej, czyli specjalną instytucję, w której gromadzone są dane na temat naszych zobowiązań finansowych. Informacje te pozwalają bankom i innym instytucjom finansowym na sprawdzenie wiarygodności klienta, czyli ocenę ryzyka związanego z udostępnieniem mu swoich pieniędzy.

Czym jest BIK i jakie informacje gromadzi?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej jest instytucją, która otrzymuje od banków i firm udzielających pożyczek i kredytów informacje na temat zobowiązań kredytowych ich klientów. Jej zadaniem jest więc zbieranie i przechowywanie danych o finansowych zależnościach każdej osoby, która korzysta z kredytów, pożyczek i zakupów ratalnych. W chwili, kiedy składamy wniosek o udzielenie kredytu, bank weryfikuje w BIK, czy dana osoba jest wiarygodna, czyli spłaca terminowo swoje zobowiązania, czy też w przeszłości miała z tym problem. Od informacji znajdujących się w BIK w dużej mierze zależy to, czy otrzymamy pożyczkę, czy bank odeśle nas z przysłowiowym kwitkiem.

BIK pozwala na wypracowanie tzw. pozytywnej historii kredytowej, której posiadanie jest kluczowe do korzystania z pożyczek i zakupów ratalnych. Historia kredytowa jest budowana nie tylko na spłaconych kredytach różnego rodzaju, ale także na podstawie zakupów ratalnych, debetów na koncie, kredytach poręczonych oraz spłatach kart kredytowych i detalicznych. Najlepszym sposobem na stworzenie pozytywnej historii kredytowej jest terminowe spłacanie zobowiązań. Jej posiadanie sprawia, że baki traktują nas jako klientów godnych zaufania i co za tym idzie, są skłonne do udzielania korzystniejszych warunków kredytowych.

Jak długo BIK przechowuje nasze dane?

Zasada działania BIK jest bardzo prosta. W chwili złożenia przez klienta wniosku kredytowego oraz przyznania mu pożyczki, kredytodawcy regularnie wysyłają do BIK informacje o tym, czy zobowiązanie jest spłacane terminowo, czy nie. W taki sposób tworzy się pozytywna lub negatywna historia kredytowa, która następnie wpływa na szanse oraz możliwości przyszłego korzystania z produktów finansowych. Dane na temat zobowiązań są aktualizowane przynajmniej raz w miesiącu, przez cały okres trwania zobowiązania. Jeśli zobowiązanie było regulowane terminowo, dane są dostępne w BIK do chwili zamknięcia kredytu.

W sytuacji, kiedy natomiast zobowiązanie nie było spłacane zgodnie z ustaleniami, BIK przechowuje informacje na ten temat przez okres 5 lat licząc od chwili jego zamknięcia. Posiadanie negatywnej historii kredytowej może znacząco utrudniać, a często wręcz uniemożliwić dalsze korzystanie z produktów finansowych, w tym zaciągania pożyczek różnego rodzaju, korzystania z limitów kredytowych, a nawet dokonywania zakupów ratalnych. Warto więc dbać o terminową spłatę zobowiązań, a w razie problemów w przeszłości skorzystać z możliwości czyszczenia BIK, które da szansę na podniesienie swojej wiarygodności w oczach instytucji finansowych oraz otworzy drzwi do korzystania z ich produktów na korzystnych warunkach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]