Zastosowanie styropianu w budownictwie

0
2249

Podczas budowy lub remontów mieszkań/domów, najpopularniejszym materiałem, po który sięgają zawodowcy, jest styropian. Posiada on wiele zalet, a do najbardziej znanych zaliczają się: ochrona termiczna, ochrona akustyczna, niska cena i łatwy transport. Styropian nie jest toksyczny, ani szkodliwy dla zdrowia człowieka. Jest trwały i lekki, a przy tym łatwy w obróbce i montażu.

Wynalezienie i proces powstawania styropianu

Styropian został wynaleziony w Niemczech w 1951 r. Wówczas nosił nazwę „styropor”. W Polsce używana jest głównie nazwa „styropian” (potoczna nazwa spienionego polistyrenu). Jest to biały, niewrażliwy na wilgoć materiał, który nie wydziela żadnych niebezpiecznych związków. Jak wygląda proces powstawania tego materiału? Granulki polistyrenu zawierają porofor, a wskutek ich spienienia powstaje właśnie styropian. Spienienie uzyskuje się zazwyczaj przez podgrzanie granulek parą wodną. To powoduje przemianę pentanu w stan lotny i rozprężenie go. Tym samym pod ciśnieniem kulki również rozszerzają się i powstają kuleczki styropianu. Wszystkie te kuleczki zostają wtłoczone do formy, gdzie za pomocą pary wodnej zostają ze sobą sklejone. Po przełamaniu styropianu zauważalne są niewielkie pustki powietrza, które powstały pomiędzy kuleczkami.

Właściwości i rodzaje styropianu

Podczas produkcji tego materiału nie jest potrzebna wysoka temperatura i nie zużywa się dużej ilości paliw. Dzięki temu można powiedzieć, że styropian jest materiałem ekologicznym. Jest nieodporny na działanie wielu rozpuszczalników organicznych (np. aceton czy rozpuszczalniki aromatyczne), olejów, smarów. Nie reaguje chemicznie z żadnym stałym materiałem budowlanym. Jest odporny na: wodę, roztwory soli, nawozy, olej silnikowy, alkalia, fekalia, mleko, kwasy (solny 35%, octowy do 50% i siarkowy do 95%), kwasy słabe (mlekowy, węglowy, humusowy), alkohole (metylowy i etylowy). Obecnie na rynku możemy znaleźć cztery rodzaje styropianu: fasadowy, podłogowy, na fundament oraz na dach. Każdy z nich jest dostępny na stronie internetowej: knauf-industries.pl. Firma gwarantuje wysoką jakość i bezpieczeństwo oferowanych produktów.

Zastosowanie materiału

Styropian znajduje zastosowanie głównie w termoizolacji (nie tylko ścian, ale i podłogi czy dachów). Jest stosowany jako izolacja ścian zewnętrznych, izolacja ściany fundamentowej, izolacja podłogi na gruncie lub izolacja stropu nad piwnicą czy nieogrzewanym garażem. Świetnie nadaje się do ocieplenia dachów płaskich i skośnych. W przypadku gdy ludzie skarżą się na hałas, dochodzący z innych pomieszczeń, stosuje się styropian, jako izolację akustyczną. Jest to niezwykle użyteczny materiał, bo nadmierny hałas utrudnia pracę, a nawet spokojny sen. Poza tym przenikające dźwięki z obcych mieszkań zakłócają poczucie intymności we własnym mieszkaniu. Styropian jest używany również do produkcji jednorazowych tacek, talerzy, kubków i opakowań na podgrzane lub schłodzone artykuły spożywcze. Wytwarza się z niego także elementy dekoracyjne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]