Poznaj zastosowanie maszyn CNC w przemyśle

0
1415

Rozwój technologii CNC wiąże się z tym, że wkracza ona do kolejnych dziedzin naszego życia. Ta rewolucja objęła także przemysł, który z otwartymi ramionami przyjmuje rozwiązania z zakresu komputerowego sterowania urządzeń numerycznych. Wynika to z faktu, że jest to świetna alternatywa dla pracy ludzkich rąk, dzięki czemu wszelkie procesy mogą być wykonywane szybciej, dokładniej i efektywniej. Te ulepszenia to naturalny proces, któremu będą poddawane kolejne urządzenia oraz maszyny.

Nie powinno to jednak wzbudzać żadnego oburzenia, ponieważ znane i cenione dotąd technologie wcale nie będą wykluczone z użytku. Wręcz przeciwnie – zostaną one ulepszone oraz skomputeryzowane. A część z nich pozostanie w niezmienionym stanie. Dotyczy to na przykład frezarek konwencjonalnych, które nie tylko zachowują swój dotychczasowy kształt, ale również działanie. To, czym są ulepszane maszyny używane w przemyśle, to nic innego, jak sterowanie numeryczne CNC. Chcesz wiedzieć, co to takiego? Zapraszamy do lektury.

Co to jest CNC?

CNC to skrót pochodzący z języka angielskiego – Computerized Numerical Control. W języku polskim oznacza on komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. W skrócie, jest to układ sterowania numerycznego, wyposażony w mikrokomputer, który jest programowany interaktywnie. W trakcie tego procesu ustalany jest rodzaj i zakres prac. Sterowanie CNC jest bardzo często wykorzystywane w przypadku tokarek karuzelowych CNC, ale nie tylko.

Jeśli chodzi o sterowanie urządzeń numerycznych, składa się ono z kilku etapów. Pierwsza faza to projektowanie wspomagane komputerowo, czyli CAD. Drugi etap to z kolei przetwarzanie projektu na plan sterowania maszyn, czyli CAM. Ostatnia faza dotyczy wykonania przedmiotu, czyli CNC.

Warto pamiętać, że do nadzoru nad pracą maszyn CNC wykorzystywane są specjalistyczne sterowniki – https://www.ebmia.pl/35-sterowniki-programowalne-plc oraz programy. To one wysyłają sygnały między sobą a operatorem (użytkownikiem) przy pomocy interfejsu. Dzięki temu, że jest on graficzny, jest naprawdę prosty w użyciu. Umożliwia zarówno wczytywanie, edycję, jak również samodzielne przygotowywanie programów obróbki, nazywanych G code. Pozwala także na dodawanie informacji korygujących działanie narzędzi, jak również na przesuwanie współrzędnych czy zmianę parametrów.

Co daje nam technologia CNC?

Choć z technologią CNC mamy do czynienia już od kilkudziesięciu lat, nie przestaje ona zaskakiwać. Cały czas przynosi nowe, nierzadko rewolucyjne rozwiązania, które usprawniają pracę przedsiębiorstw na całym świecie. Maszyny CNC to bez wątpienia niezwykle dokładne, szybkie i efektywne urządzenia, a to wszystko za sprawą sterowania komputerowego, które pomaga eliminować błędy. Choć wspomniana technologia zminimalizowała konieczność ingerencji człowieka przy niektórych procesach, to mimo wszystko doświadczeni fachowcy są cały czas potrzebni do pracy z maszynami CNC – do sterowania nimi czy też kontroli poszczególnych etapów pracy. Nie jest więc prawdą twierdzenie, że urządzenia sterowane numerycznie wyeliminują obecność człowieka w procesie wytwarzania. Wręcz przeciwnie – bez niego żadna z tych maszyn nie byłaby tak funkcjonalna.

[Głosów:0    Średnia:0/5]