Płynność finansowa firmy w czasach pandemii

0
1413

Obecna sytuacja gospodarcza wywołana COVID-19 zaskoczyła wszystkich. Wielu przedsiębiorców zostało zmuszonych do zmiany dotychczasowej strategii działania oraz szukania rozwiązań, które ułatwią przetrwanie oraz zapanowanie nad płynnością finansową firmy, która w wielu przypadkach została mocno zaburzona.

Trudne powroty

Coraz więcej firm po tymczasowym wstrzymaniu działalności lub jej znacznym ograniczeniu, powoli próbuje wrócić do „normalnego” funkcjonowania. Odrobienie strat w niektórych branżach może jednak zająć sporo czasu. Problemy, jakie pojawiły się w czasie pandemii, która tak de facto jeszcze się nie skończyła, wielu firmom będą towarzyszyć jeszcze przez długi czas. Przedsiębiorcy, którzy do tej pory nie zwracali uwagi na kwestie związane z płynnością finansową, nagle zaczęli się nią interesować i szukają alternatywnych rozwiązań do kredytów czy też pożyczek.

Dowiedz się więcej o płynności finansowej firmy – https://pragmago.pl/porada/plynnosc-finansowa-firmy-bez-tajemnic/

Jak sobie radzić z problemami finansowymi w firmie?

Faktoring to jedna z usług, jakie mogą pomóc firmom radzić sobie w czasie kryzysu gospodarczego. Czym właściwie jest faktoring i jakie są jego rodzaje? Faktoring to usługa dzięki, której przedsiębiorca ma możliwość sprzedać fakturę przed upływem terminu płatności i wymienić ją na gotówkę. Rozwiązanie to jest wybierane przede wszystkim przez firmy, które wystawiają faktury z długimi terminami płatności, jak ma to miejsce np. w przypadku branży transportowej. Faktoring to rozwiązanie, na które decyduje się jednak coraz więcej firm również z innych branż. Dzięki niemu nie muszą czekać na „zamrożoną” gotówkę i mogą bez problemu podejmować kolejne inwestycje, czy na bieżąco regulować zobowiązania.

Faktoring dzieli się na dwa główne rodzaje – faktoring pełny oraz niepełny. Niektóre firmy oferują także faktoring mieszany, który jak sama nazwa wskazuje, jest połączeniem obu opcji. Faktoring pełny ma miejsce, kiedy firma udzielająca finansowania bierze 100% odpowiedzialności za odzyskanie należności. W przypadku faktoringu niepełnego to na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek dopilnowania, aby jego kontrahent w terminie wpłacił do faktora kwotę widniejącą na fakturze. W faktoringu mieszanym z kolei odpowiedzialność rozłożona jest na obie strony, do wcześniej ustalonych przez nich kwot.

Oprócz tego można się spotkać także z podziałem faktoringu ze względu na:

  • instytucję, która udziela finansowania – w tym przypadku wyróżniamy faktoring bankowy i pozabankowy (Dowiedz się więcej o faktoringu bankowym i pozabankowym – https://pragmago.pl/porada/faktoring-bankowy-a-pozabankowy/);
  • jawność – faktoring jawny, cichy i półotwarty;
  • terytorium – faktoring krajowy i międzynarodowy (importowy i eksportowy);
  • zakres usług – faktoring globalny i pojedynczy;

Wśród nietypowych form faktoringu należy wyróżnić dodatkowo faktoring wymagalnościowy, odwrotny, dyskontowy oraz zaliczkowy.

Postaw na sprawdzone rozwiązania – wybierz usługi finansowe od PragmaGO®

Jedną z firm oferujących faktoring jest PragmaGO® – polski fintech z ponad 20-letnim doświadczeniem. Oferta skierowana jest zarówno do małych, jak i średnich firm bez względu na branżę oraz czas funkcjonowania na rynku. Niewątpliwą zaletą usług tej właśnie firmy jest fakt, iż proces finansowania odbywa się całkowicie online, a wypełnienie wniosku zajmuje jedynie 5 minut. W zależności od potrzeb możesz wybrać – faktoring, pojedyncze finansowanie faktur lub finansowanie zakupów. Sprawdź ofertę PragmaGO® i przekonaj się, jak łatwo możesz poprawić płynność finansową swojej firmy!

[Głosów:0    Średnia:0/5]