Ochrona stacji roboczych w firmie

0
944

Stacje robocze w firmie powinny być zabezpieczane na wszelkie możliwe sposoby, aby uniknąć wszystkich zagrożeń, jakie czyhają na nieuważnych pracowników w sieci.

Sposoby hakerów na pozyskanie wrażliwych danych są coraz bardziej zaawansowane, dlatego należy wyjść naprzeciw i używać równie zaawansowanego oprogramowania, by się przed nimi ustrzec. Jakie są podstawowe działania, jakie można podjąć na rzecz zabezpieczenia stacji roboczych w firmie?

Kompleksowe podejście do bezpieczeństwa

Zarówno dział IT, jak i każdy pracownik korzystający ze stacji roboczych, powinni zrobić wszystko, aby dane firmowe były bezpieczne. Niedoświadczonych pracowników należy skrupulatnie szkolić w dbaniu o bezpieczeństwo pracy przy stacjach roboczych. Wiele można zrobić z pozycji administratora, jednak równie ważne są profilaktyczne działania, aby zapobiec małym błędom, które mogą mieć ogromne negatywne skutki dla całego przedsiębiorstwa.

Co można zrobić z pozycji administratora?

Z pozycji administratora podstawą jest zabezpieczenie sieci, szyfrowanie danych, zapora ogniowa (firewall) oraz programy antywirusowe. Jeśli te cztery rzeczy będą działać, jak należy, można zacząć mówić o tym, że stacje robocze w firmie są prawidłowo chronione. Zabezpieczenie sieci będzie polegało przede wszystkim na ustaleniu silnego hasła oraz korzystania z szyfrowanego połączenia VPN. Natomiast zapora ogniowa, czyli firewall, zabezpieczy przed włamaniem się do firmowej sieci pod wieloma względami – będzie to przeciwdziałanie phishingowi czy wirusom. Bardzo ważną kwestią jest także korzystanie z zaawansowanego programu antywirusowego z opcją biznesową. Wówczas ochronimy stacje robocze oraz dane przedsiębiorstwa pod każdym możliwym względem.

Zabezpieczenie stacji roboczych przez szkolenie pracowników

Jednak na niewiele mogą zdać się wszystkie zabezpieczenia administratora, jeśli pracownicy będą nieuważni w swojej praktyce internetowej. Ważne jest więc, aby podkreślać, jak ważne jest ustawianie silnych haseł również na prywatnych kontach, z których zdarza się niestety korzystać pracownikom ze stacji roboczych w firmie. Oczywiście najlepiej tego nie robić, ale jeśli już się to zdarzy, silne hasło będzie stanowić jakiekolwiek zabezpieczenie firmowych danych. Konieczne jest też szkolenie z zakresu wchodzenia w niebezpieczne linki oraz instalowania niechcianego lub złośliwego oprogramowania. Ostatecznie warto wdrożyć w firmie politykę bezpieczeństwa, wedle której będzie się postępować w sytuacjach zagrożenia. Jasne wytyczne dotyczące zachowywania się w sieci usprawnią wyjście z niejednej opresji.

Ochrona pracy zdalnej

W obecnych czasach rośnie zapotrzebowanie na home office. Stacje robocze w firmie mogą być chronione na najwyższym poziomie, ale co z laptopem firmowym, który przebywa poza przedsiębiorstwem? Nie bez znaczenia są warunki, w jakich pracownicy pracują w domach. Warto więc zadbać także o to, aby zabezpieczać sieć domową pracowników zdalnych i szkolić ich w zakresie bezpieczeństwa. Konieczne jest zabezpieczenie każdego kanału dostępu do firmowych danych.

Artykuł powstał przy współpracy z https://bitdefender.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]