Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

0
456

Biuro rachunkowe to osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą lub spółka, która świadczy usługi podmiotom gospodarczym.

Aby wiedzieć, jakie są cechy dobrego biura rachunkowego należy wiedzieć na czym to polega. Główne zadania pracowników biura rachunkowego to przede wszystkim prowadzenie uproszczonej księgowości, ksiąg rachunkowych oraz dokumentacji płacowej i kadrowej.

Księgowi w biurach rachunkowych zajmują się:

– w zakresie usług księgowych – sporządzaniem sprawozdań finansowych, tworzeniem planów kont i polityki rachunkowości, prowadzeniem ksiąg rachunkowych, dodatkowymi księgami przychodów i rozchodów, prowadzeniem ewidencji VAT, sporządzaniem deklaracji i sprawozdań do GUS, wysyłaniem deklaracji podatkowych.

– w zakresie usług płacowo kadrowych – dokumentacją do akt osobowych, sporządzaniem listy zatrudnionych pracowników, prowadzeniem ewidencji czasu pracy, raportami rozliczeniowymi do ZUS.

– w zakresie dodatkowych usług – doradztwem podatkowym, przygotowaniem dokumentacji przy ubieganiu się o kredyt, kontaktem w urzędach w imieniu klienta, sprawdzaniem poprawności wszelkiego rodzaju dokumentów, wystawianiem faktur w imieniu klienta.

Jak wybrać solidne biuro rachunkowe?

Należy podjąć współpracę z firmą zapewniającą swoim klientom pełną obsługę księgowo-rachunkową oraz kadrowo-płacową, taką jak biuro rachunkowe.

Przed zdecydowaniem się na konkretne biuro rachunkowe należy pamiętać, że odpowiedzialność za wszelkie błędy popełnione przez księgowego ponosi przedsiębiorca. Działa to w ten sposób nawet gdy umowa między biurem a przedsiębiorcą mówi co innego to organy podatkowe nie mogą domagać się zaległości podatkowych od właściciela biura rachunkowego. Gdyby wydarzyło się tak, że biuro nie do końca rzetelnie będzie prowadzić księgowość, wtedy przedsiębiorca ma prawo wnieść o odszkodowanie z powództwa cywilnego.

Każde biuro ma własny system pracy i podział obowiązków jednak ich cel jest zawsze jeden: prowadzenie księgowości zgodnie z obowiązującym prawem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]