Prawa pożyczkobiorcy

0
2258

Pożyczka udzielana przez instytucję pozabankową zarówno w punkcie stacjonarnym jak też internetowym jest opatrzona specjalną umową i regulaminem. W dokumencie tym są zawarte między innymi wszystkie kwestie ściśle dotyczące pożyczki, a do tego również prawa pożyczkobiorcy. Trzeba się z nimi zapoznać, aby mieć świadomość swoich możliwości. Niektórzy niestety to lekceważą, z czego wynikają tylko kłopoty. Warto postąpić inaczej, by się przed nimi ustrzec.

Za chwilówkami zwykle rozglądają się osoby, które mają przejściowe problemy z brakiem gotówki. Nieplanowany remont mieszkania po zalaniu lub atrakcyjne cenowo wakacje – to tylko niektóre sytuacje, w których tak wielu ludzi decyduje się na tego rodzaju wsparcie finansowe i zamiast do banku, udaje się do firmy pozabankowej (zobacz najpopularniejsze pożyczki na www.centrumpozyczek360.pl) Możliwość zadłużenia się przez internet i brak skomplikowanych formalności sprawia, iż wielu pożyczkobiorców nawet lekceważy regulamin i umowę, co jest przecież niezwykle istotnym dokumentem. To w tym piśmie są ukryte między innymi prawa pożyczkobiorcy, o których warto mieć pojęcie.

Prawo odstąpienia od umowy

Pożyczkobiorca ma prawo odstąpić od umowy pożyczki w okresie 14 dni od jej zawarcia. Niektóre firmy jednak podkreślają, że taka możliwość nie istnieje. Dlatego trzeba zapoznać się z umową, aby w razie takiej sytuacji odpowiednio wcześnie zrezygnować ze współpracy z tą firmą. Jeżeli któraś z firm postępuje w ten sposób, to zwyczajnie w świecie łamie to prawo konsumenta. Trzeba tylko mieć w świadomości fakt, że zrywając umowę, pożyczkobiorca będzie musiał oddać zarówno pożyczone pieniądze, jak i odsetki.

Prawo do informacji o wszystkich kosztach pożyczki

Pożyczkobiorca powinien wiedzieć, że ma prawo do informacji o całkowitych kosztach pożyczki i to w momencie, zanim ostatecznie podpisze umowę. Prawo to ma chronić go przed nieuczciwymi firmami, które potrafią nawet w trakcie trwania umowy dokonać w niej zmian na niekorzyść klienta. Gdyby zdarzyła się taka sytuacja, pożyczkobiorca może dochodzić swoich roszczeń i to nawet korzystając ze wsparcia sądu. Na wszelki wypadek przed ostatecznym podpisaniem umowy warto skonsultować ją ze specjalistą. To pozwoli uniknąć ewentualnych problemów.

Prawo do informacji na temat firmy pozabankowej

Pożyczkobiorca ma prawo do informacji na temat firmy, która udziela pożyczek. Większość szczegółów zwykle znajduje się na stronie internetowej danej instytucji, ale tylko w momencie, gdy firma ta faktycznie szanuje swoich klientów. Na niektórych stronach znajdują się najczęściej zadawane pytania wraz z odpowiedziami, co też pozwala pożyczkobiorcy bliżej poznać tę instytucję. Zdarza się również, że firma umieszcza na stronie informację o tym, że przynależy do Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Uczciwa instytucja pozabankowa nie ma nic do ukrycia. Chętnie odpowiada na wszystkie pytania i zarazem umieszcza na stronie informacje, jakie tylko mogą przydać się przyszłemu pożyczkobiorcy.

Pożyczkobiorca ma szereg praw, które przysługują mu z racji faktu, iż jest konsumentem. Może odstąpić od umowy w określonym czasie, doszukiwać się informacji o firmie i o całkowitych kosztach pożyczki. Poza tym ma prawo wcześniej zapoznać się z umową pożyczki i nie musi podejmować decyzji pochopnie, mając jeszcze pewne wątpliwości. Warto, aby każdy, kto liczy się z zamiarem zadłużenia, wcześniej zorientował się, jakie ma prawa. To z pewnością da mu poczucie bezpieczeństwa i zarazem sprawi, że będzie wiedział jak przygotować się do tego procesu zadłużenia.

[Głosów:2    Średnia:5/5]