Jak się uczyć języków obcych?

0
1033

Nauka języka nie należy do najłatwiejszych wyznań, jakie stawia przed nami życie. Tak naprawdę powinniśmy się tym zajmować przez całe życie – gdyż niepielęgnowana znajomość obcych słówek po prostu zamiera. Wiedza ucieka nam z głowy, więc jeśli chcemy utrzymać pewien poziom, to co jakiś czas musimy robić powtórki albo danego języka używać.

Na rynku pracy dobrze wygląda znajomość kilku języków obcych, a pracodawcy coraz częściej dokładnie weryfikują poziom ich znajomości. Warto więc regularnie poświęcać czas na naukę. Jak t jednak zrobić, by była ona efektywna i przynosiła odpowiednie skutki?

Kurs Planowanie sklepu internetowego

Kursy językowe czy samodzielna nauka?

Podstawowym pytaniem jest wybór formy nauki. Bardzo popularne jest twierdzenie, że najlepiej uczą kursy językowe. Jednak prawda jest taka, że i tak trzeba włożyć w nie prace osobistą. Jeśli nasza nauka ma się ograniczać do dwóch spotkań tygodniowo, to wiele z kursu nie wyniesiemy. Bardzo ważna jest regularna nauka samemu, uczenie się słówek, powtarzanie reguł gramatycznych i ćwiczenie zastosowań różnych idiomów.

Jeśli więc dobrze znasz podstawy danego języka, jesteś pewny swojej wymowy i nie robisz wielu błędów – bardziej skuteczne będzie dla Ciebie uczenie się samemu. Kursy językowe to opcja dobra dla osób, które pragną uczyć się od podstaw. Choć i także chodzenie na regularne zajęcia nie jest koniecznym – równie dużo może nam dać nauka samemu połączona z konwersacjami, np. przez Skype, prowadzonymi przez native speakerów.

Jeśli uczymy się samodzielnie, potrzebna jest nam jedynie od czasu do czasu konsultacja, sprawdzająca, czy nie popełniamy błędów w wymowie, nie stosujemy kalek językowych z polskiego lub właściwie rozumiemy konkretne zasady gramatyczne.

Jeśli zdecydujemy się jednak na kurs językowy – radzimy unikać tych, które są reklamowane jako uczące w miesiąc, tydzień albo w jakimś innym, nierealnym terminie. To najczęściej strata czasu. Przy nauce języków, jak każdej innej aktywności potrzebne jest zaangażowanie i wysiłek, by osiągnąć odpowiednie rezultaty.

Jak się uczyć języków obcych?

Ucząc się języka obcego, czy to na kursie czy też samemu – potrzebne nam będą materiały. W przypadku kursów – najczęściej wybiera je szkoła, ale nie oznacza to, że musimy się poddać temu wyborowi. Zawsze można dokupić dodatkowy samouczek – polecamy przejrzysty i zrozumiały, taki w którym od pierwszego momentu będziemy wiedzieć, o co chodzi. Przydatny będzie także słownik dwujęzyczny, im dokładniejszy, tym lepiej.

Jednak języka można uczyć się także w ciekawszy sposób. Oto kilka metod, które pozwolą pozwań lepiej wybrane słownictwo i nauczyć się rozumieć ze słuchu:

  • tłumaczenie piosenek – Youtube dostarcza za darmo muzykę z całego świata we wszystkich możliwych gatunkach. Mamy piosenki oryginalne, covery… Możemy np. poszukać w danym języku przeróbki znanego przeboju albo słuchać piosenek z bajek Disneya w danym wykonaniu obcojęzycznym, jednocześnie śledząc jej tekst. Możemy także posłuchać największych hitów włoskich, hiszpańskich, a nawet chińskich zespołów.

  • Oglądanie filmów i kreskówek – to świetna okazja, by poznać całe wyrażenia w odpowiednim kontekście, najlepsze będą tu seriale obyczajowe. Dla osób początkujących kopalnią wiedzy będą kreskówki dla dzieci – najczęściej używa się w nich bardzo wyraźnego dubbingu, a słownictwo jest proste.

  • Czytanie powieści – tu również można zacząć od opowiadań dla dzieci i młodzieży albo niezbyt skomplikowanych kryminałów. Zawsze można także przeczytać książki, których fabułę już znamy po polsku, a słowa, jakich nie rozumiemy, notować w zeszycie. Dzięki temu opanujemy więcej nowych wyrażeń, niż przy suchym wkuwaniu.

Ucząc się języków obcych pamiętajmy, że naszym największym wrogiem w regularnej nauce jest nuda. Nie dopuśćmy do niej. Bawmy się konwencjami, uczmy się nietypowo i w sposób sprawiający nam frajdę.

Kurs Planowanie sklepu internetowego

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDlaczego warto pracować w Polsce?
Następny artykułJak powiedzieć szefowi o ciąży?
Singielka z kilkuletnim doświadczeniem w obsłudze kadrowo-płacowej. Uwielbia czytać literaturę światową, a także książki o rozwoju osobistym. Dzień rozpoczyna od mocnej filiżanki kawy ;-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here